שוטר חדש מתגייס מחר (ד') למשטרת דובאי, האמירות הקטנה והעשירה - ויביא איתו לתפקיד לא תחושת שליחות ולא מקצועיות חסרת גבולות, אלא בעיקר שאלות בנוסח "מה לעזאזל הם חשבו לעצמם?".

השוטר החדש הוא רובוט מסדרת REEM ("רים") של חברת PAL Robotics הספרדית. גובהו מטר שבעים, משקלו מאה קילו, הוא מדבר 9 שפות ומבדיל בין פרצופים של אנשים שונים ועל חזהו יש טאבלט שבו אפשר להשתמש כדי להציג מידע שאולי פחות נוח לקבל מהרובוט בשיחה. הוא מסוגל לעבוד עד 8 שעות בין הטענות.

כרגע, הרובוט לא יידע לעשות הרבה: הוא לא יכול לרדוף אחרי פושעים, מאחר והוא זז לאט יחסית ונוסע על גלגלים. בנוסף, אין לו נשק - ולדברי הממונה על פרויקט הרובוטים במשטרת דובאי, לעולם גם לא יהיה.

בשלב הראשון הרובוט ישמש לדיווח - הוא יסתובב באתרי תיירות וקניונים, ועוברי אורח יוכלו לדווח על פשעים בשיחה או בהקלדה על הטאבלט. הוא גם יוכל לסייע בקבלת מידע על האזור.

שוטר רובוט מדגם Reem של PAL Robotics
הרובוט הראשון שמגויס מלשטרת דובאי | צילום: יחסי ציבור

בשלב הבא מתכוונים במשטרה להשתמש ברובוטים דומים כפקידי קבלה בתחנות משטרה - אבל החלק המעניין מגיע אחר כך, בשלב השלישי. לדברי ראשי המשטרה, עד 2030 הם מתכוונים לבנות בשיתוף חברות רובוטיקה כמו PAL רובוטים הומנואידים לחלוטין - כלומר, עם גוף דומה לבני אדם, כולל רגליים - שיוכלו לתפקד כשוטרים לכל דבר, כולל מרדפים אחרי עבריינים. עד 2030, אמור 25% מכוח המשטרה בדובאי להיות רובוטים, ותחנה אחת לפחות תופעל על ידי רובוטים בלבד.