אחרי יותר משנה של פיילוט לעובדי אמזון בלבד - אתמול פתחה ענקית הקניות בסיאטל את הסופרמרקט החכם שלה לציבור. בחנות, Amazon Go, חיישנים ומצלמות רושמים אילו מוצרים לקחתם מהמדפים ומוסיפים אותם אוטומטית לסל הקניות שלכם באמזון - וביציאה מחויב החשבון שלכם אוטומטית, בלי תורים ובלי השאלה "יש כרטיס מועדון?".

אבל אתמול, בפתיחה, דווקא כן היה תור בחנות - או ליתר דיוק מחוץ לה, כפי שמספרת לניב רסקין רויטל שירי-הורביץ, ישראלית שמתגוררת בסיאטל והלכה לחנות החדשה כדי לספר לנו על החוויה. "היו שם 100 איש, אולי יותר", היא מספרת, אבל "התור נגמר מהר מאוד - וכשנכנסתי פנימה הבנתי למה".

בכניסה לחנות מזדהים על ידי פתיחת האפליקציה של אמזון והנחת הסמארטפון על מה שנראה כמו שער ביטחון של מקום עבודה שנפתח רק למי שמציג כרטיס עובד. לאחר מכן פשוט משוטטים בחנות ומצלמות וחיישנים עוקבים אחרי הקונים ורושמים מה כל אחד מהם לוקח.

"החנות הזו היא באמת דבר פלאי. שמתי את האפליקציה, נכנסתי... ואתה פשוט לוקח מה שבא לך - אסור לך לגעת במוצרים שאתה לא לוקח", מספרת שירי-הרוביץ. "זה היה מעניין, זה היה נחמד, זה חוסך הרבה מאוד זמן. החנות ממוקמת ממש באזור העסקי של סיאטל, ואנשים יורדים מהמשרדים, נכנסים לחנות, לוקחים לעצמם סנדוויץ', סלט - וחוזרים".

כששאלנו אותה אם לא היה חסר לה המגע האנושי והחיוך של הקופאית היא ענתה בכנות שלא. "לא צריכה את החיוך שלה ואת העייפות על הפנים. יש שם אנשים - הם פשוט אחראים על דברים אחרים".