הכלבה שאתם רואים בסרטון היא חלק מניסוי שרץ באוניברסיטה הווטרינרית של וינה כבר לפחות 4 שנים, בניסיון להוכיח שכלבים יכולים להשתמש במסכי מגע - וגם שיש לנו סיבה טובה ללמד אותם לעשות זאת.

לפי דיווח של AFP, החוקרים ממכון המחקר מסרלי באוניברסיטה פיתחו משחק שאפשר להקביל לסודוקו - רק שבמקום בני אדם, הוא מיועד לכלבים. המשחק יכול להיות מורכב מנקודה שמוצגת בכל פעם על מקום אחר במסך והכלב צריך לגעת בה בעזרת האף, או שתי נקודות - אחת עגולה ואחרת מרובעת, שאחת מהן "טובה" (כלומר: מזכה את הכלב בצ'ופר) ואחת "רעה" (לא מזכה בצ'ופר), או אפילו שתי תמונות (אחת "טובה" ואחת "רעה").

במהלך השנים השתתפו בניסויים השונים של "מעבדת הכלב החכם" של המוסד מאות כלבים, ובמאמר שפורסם בסוף השנה שעברה בכתב עת מדעי טוענים החוקרים שהתוצאות מצביעות על כך שמשחקי מגע עשויים להאט את הזדקנותם של ידידינו הטובים ביותר.

"לפעמים עם כלבים מבוגרים, אנחנו עשויים לחשוב שעלינו לתת להם 'לצאת לפנסיה' על הספה ולתת להם לישון כל היום - וזה בסדר", אומרת ליסה ואליס, מובילת המחקר, ששתי כלבות הבורדר-קולי שלה, מיילי וטיארה, השתתפו במחקר. "אבל אתם לא עושים להם טובה".

פרופסור לודוויג הובר מסביר שפעילות פיזית חשובה, גם בגיל מבוגר - אך לא מספיקה. "המוח זקוק ליותר גרוי ובעיות לפתור", הוא אומר, וצעצועים רגילים לא מספיקים.

המשחק שפיתחו החוקרים מווינה ובודפשט מספק את הצורך הזה: מצד אחד הוא מאתגר את מוחם של הכלבים לזהות מה הכפתור הנכון ולגעת בו, ומצד שני לא דורש פעילות פיזית מאומצת כמו ריצה.

מחקר דומה שנערך על בני אדם הראה שמי שמשחקים משחקים כגון סודוקו מפחיתים את הסיכוי לדמנציה - והחוקרים טוענים שגם אצל כלבים, ניתן לראות שיפור בתפקוד אצל כולם - אך במיוחד אצל המבוגרים שבהם.

זה אינו המחקר היחיד שמפגיש כלבים עם מסכי מגע. בקיץ האחרון נחשף כי חוקרים באוניברסיטת ג'ורג'יה-טק פיתחו ממשק מגע שמאפשר לכלבים להתקשר למוקד החירום, לדוגמה, כאשר בעליהם זקוקים לעזרה.