איקאה כבר תפסה מזמן חלק בישראליות ונמצאת בלא מעט בתים. אבל דמיינו מצב שקניתם כורסא, שולחן או סתם מעמד לכלים למטבח ואתם פשוט לא מצליחים להשתמש באף פריט, לא לקום מהכורסא או לפתוח את הארון. זה בדיוק מה שקרה לאלדר יוסופוב, שחי עם שיתוק מוחין ומוגבל בתנועה.יוסופוב הוא קופירייטר, וכשהוא גילה שהמוצרים של איקאה לא מונגשים, הוא גייס את סיגל המנהלת שלו והם יצאו לשנות את המציאות. יוספוב זכה בפרס יוקרתי בתחום הפרסום בעקבות היוזמה שלו.

המיזם, המכונה ThisAbles, יצא לדרך בשיתוף עם ארגון נגישות ישראל ועמותת מילב"ת, במטרה ליצור ולהדגיש עבור אנשים עם מוגבלויות פתרונות יעילים ונוחים שלא היו קיימים עד היום בתחום הריהוט וכלי הבית, בעזרת סדרת מוצרים שמותאמים לצרכים השונים שלהם.

במסגרת המיזם נבחרו 13 מוצרי איקאה שנפוצים במיוחד בבתים בישראל, ועמותת מילב"ת, המסייעת לשיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות, פיתחה סדרה של תוספות חכמות שניתן לחבר לאותם מוצרים כדי לשדרג אותם ולהפוך אותם לנגישים ושמישים יותר עבור אנשים עם מוגבלויות – כך התווסף למנורת שולחן משטח מיוחד שמגדיל את שטח מתג ההדלקה שלה, וילון אמבטיה קיבל תוספת של ידית רחבה שמקלה על ההזזה שלו, מתקן להנחת מקל הליכה נתלה על מיטה, לספות חוברו רגליים מגביהות שמאפשרות ישיבה וקימה וישיבה ועוד.

ThisAbles - חדר התצוגה (צילום: גבע טלמור, איקאה)
ThisAbles - חדר התצוגה | צילום: גבע טלמור, איקאה

"הרעיון היה להנגיש רהיטים של איקאה לאנשים עם מוגבלויות", אומר אלדר בראיון בלעדי ל-next. "להוסיף למוצרים תוספות קטנות שיקלו על אנשים עם נכות על החיים והם יוכלו להנות ממוצרי איקאה כמו כולם. צריך לומר שיש אביזרים לנכים, אך הם כאלה מכוערים ולא אסתטים ואפילו לפעמים יקרים".

"אני אוהב לפעמים לשכב במשרד על הספה ותמיד מתקשה לקום ממנה - ואז חשבנו על הגבהת הספה של איקאה, וכך זה התגלגל לעוד מוצרים", מוסיף אלדר.

ThisAbles - רגליים מגביהות (צילום: איקאה)
ThisAbles - רגליים מגביהות | צילום: איקאה

"זה מסוג הרעיונות שאתה מסתכל ואומר - 'זה גאוני, איך אני הולך להרים דבר כזה?'", אומרת סיגל עבודי, סמנכ"לית קריאייטיב, ב'מקאן'. "אלדר בא עם הרעיון ואמר שהדבר שהוא הכי רוצה זה להרגיש בבית שלי כמו כל בן אדם אחר, לשבת על ספה של איקאה, לפתוח ארון של איקאה. מכאן התחיל תהליך מאוד ארוך ומאוד מסורבל של שנתיים, ואיקאה מאוד נדלקו על הרעיון".

ThisAbles - ידית מיוחדת (צילום: איקאה)
ThisAbles - ידית מיוחדת | צילום: איקאה

ואלדר מספר גם על רגע הזכייה המרגש והגשמת החלום הגדול שלו. "הייתי בשוק כשעליתי לבמה. אלו היו הרגעים המאושרים בחיים שלי, זה רגע שכל איש קריאטיב חולם עליו וכל אדם עם צרכים מיוחדים. במהלך הפסטיבל קיבלנו תגובות חיוביות, היו עוצרים אותנו ברחוב ומחמיאים לנו על הקמפיין".

ThisAbles - מתקן יד למכחול (צילום: איקאה)
ThisAbles - מתקן יד למכחול | צילום: איקאה

ThisAbles - מתקן למקל הליכה (צילום: איקאה)
ThisAbles - מתקן למקל הליכה | צילום: איקאה

"אני לא רוצה להוכיח כלום. כבר הוכחתי הרבה בחיים, עשיתי תואר בקולנוע, התחתנתי וכתבתי ספר. אני רוצה להודות למקאן על המקפיין וכמובן על כך שהם קיבלו אותי לעבודה, זה לא מובן מאליו".