הכירו את הפיתוח החדש שיכול לשנות את החיים של עשרות אלפי נכים בכיסאות גלגלים בישראל ובכלל בעולם. חברת Tongo הישראלית מפתחת מכשיר מיוחד שיכול לסייע לבעלי מוגבלויות לשלוט בכיסא גלגלים ובסמארטפון בעזרת הלשון.

איך זה עובד? "הדרך הכי קלה להסביר היא שאם תיקח את הלשון ותיגע באחת השיניים מבפנים בעצם יש לך יכולת אוריינטציה למצוא את השיניים", אומרת טל פרנס, מייסדת שותפה ומנכ"לית Tongo. "אנחנו משתמשים ביכולת הזאת ומאפשרים לטונגו להתממשק לכיסא גלגלים, לטלפון, לבית חכם, למחשב, ובעצם לכל מכשיר דיגיטלי שאפשר לחשוב עליו".

ועד כמה מדובר בהמצאה משמעותית עבור נכים בכיסאות גלגלים? "זה שינוי ענק. ביד אחת אני מחזיק את כיסא הגלגלים אז אין לי עוד יד להחזיק את ילדיי. הדבר הזה מאפשר לי לעבור את מעבר החצייה עם הבנות שלי. אני יכול לנסוע עם הלשון, להחזיק את ילדיי ולהמשיך את חיי הלאה",  מספר אוהד יפרח.

מה בדיוק פיתחתם? "אז בעצם בנינו מקלדת שיושבת בתוך הפה, יש כמה לחצנים שמאפשרים לנוע. אפשר ללחוץ על כל אחד מהם. בנינו עוד אפליקציות שלומדות גם את תנועת הלשון שלך בתוך הפה, גם של ניגון מוזיקה ושליטה במחשב", מוסיפה פרנס.

למה דווקא לשון? "הלשון זה איבר זה שכמו העיניים ששורד את כל הפגיעות המוסקולריות - כמו ALS, פרקינסון ועמוד שדרה - שאני חושבת שאפשר להשתמש בעיניים, אבל לשון זה שריר שלא מתעייף. יותר קל להשתמש בו לאורך זמן", מסבירה פרנס.

ומי זה בארץ וכמה זה עולה? "אנחנו עוד בפיתוח. קיבלנו תקציב מרשות החדשנות והצגנו את זה בגוגל בשבוע הנגישות. אני עובדת על זה כמובן לא לבד ויש לי עוד צוות נפלא שעושה את זה יחד איתי".