מכירים את זה שאתם קוראים משהו – בין אם זה בספר, בעיתון או בגיקטיים, אבל שום דבר מהתוכן לא באמת נקלט וכמו שהוא נכנס ככה הוא גם יוצא? פונט חדש שזמין להורדה בחינם מבטיח לעזור לכם לשפר את הזיכרון ולחסוך לכם קריאה חוזרת ונשנית של טקסטים.

גופן Sans Forgetica
גופן Sans Forgetica

קושי במינון המדויק

הפונט החדש, שקיבל את השם הגאוני ״Sans Forgetica״ (Sans = ללא, Forgetica – שכחה, ה.ח), מתבסס על מחקר מדעי ועקרונות מפסיכולוגיה קוגניטיבית. הוא נוצר על ידי צוות המורכב ממעצבים ומדעני התנהגות מאוניברסיטת RMIT שבמלבורן, אוסטרליה, במטרה לעזור לנו לזכור את הטקסטים שאנחנו קוראים. בניגוד לכתב יד, שלעיתים אינו קריא, פונטים דיגיטליים או כאלו שנוצרו על ידי מחשב והודפסו נוחים מאוד לקריאה מהירה, ולכן לא דורשים מאיתנו להשקיע יותר מדי זמן בפיצוח או בניתוח הכתב.

Sans Forgetica הוא אמנם פונט דיגיטלי, אך הוא קשה יותר לקריאה מאשר רוב סוגי הפונטים שאנו מכירים. איך בדיוק? האותיות שבו לא שלמות, מה שדורש מהמוח שלנו להתעכב ולעבד אותן באופן עמוק יותר. עם זאת, לא מדובר בעיכוב משמעותי, אלא בשבריר של רגע שנדרש על מנת שהמוח יפצח את הכתוב. הרעיון הראשוני היה אמנם לעזור לסטודנטים, שנדרשים ללמוד ולשנן טקסטים ארוכים לפני בחינות, אבל בפועל נראה לנו שאף אחד לא באמת יתנגד לשפר את הזיכרון שלו.

פורסם ב-Geektime

עוד בגיקטיים

פייסבוק מציגה תוצאות רבעוניות טובות, אבל יש לה סיבה גדולה לדאגה
לראשונה: אוטובוס ללא נהג יפעל בישראל

הפונט זמין להורדה עבור PC ו-Mac או כתוסף לכרום שיאפשר לכם להפוך כל גופן קיים ל-Sans Forgetica. כרגע, התמיכה היא רק באנגלית.