אוזניות תרגום סימולטני Pilot
החברה הצרפתית של אוצ'ואה מדגמנת את האוזניות

אקסקוזה מואה, פארלה-וו אנגלז? מה, לא? שוב נתקעתם באמצע חופשה במקום לא מוכר, ואף אחד מסביבכם לא מדבר אנגלית? במקום להתחרט על כך שלא טרחתם ללמוד צרפתית (או אינדי, או גרמנית, או ספרדית, או כל שפה אחרת) לקראת הטיסה - פשוט שלפו מהתיק את אוזניות הפיילוט שלכם, תנו אחת מהן לעובר אורח והתחילו לדבר איתו.

אוזניות הפיילוט הן מוצר חדש שנחשף השבוע ומבטיח שלעולם לא ניתקע שוב ללא יכולת לתקשר עם אדם שנמצא לידנו. האוזניות אלחוטיות לחלוטין, וכל אחת מהן מצוידת בסוללה, מיקרופון ומנגנון תקשורת דרכו היא מתחברת לסמארטפון. כל מה שצריך לעשות הוא לבחור את שפות הדיבור של שני המשתתפים בשיחה - ולהרכיב את האוזניות.

 

אנדרו אוצ'ואה, מייסד הסטארט-אפ Waverly Labs שפיתח את האוזניות, מספר שחשב על הרעיון כאשר החל לצאת עם בחורה צרפתייה. לדבריו, האוזנייה משתמשת ב"טכנולוגיית תרגום" כדי להמיר משפטים בין השפות בשיחה ולהשמיע לכל אחד מהדוברים את השני בשפה שלו.

אוזניות תרגום סימולטני Pilot
אוזניות ואפליקציית Pilot

הרעיון אולי נראה עתידני, אך למעשה קיים כבר כמה שנים כשירות ניסיוני בתוכנת סקייפ של מיקרוסופט וכשירות בתשלום של חברת Lexifone הישראלית בחיוג בינלאומי דרך חברות כמו טלפוניקה.

עם זאת, האוזניות אמורות לכאורה לתרגם מהר הרבה יותר ומבטיחות תמיכה בשפות רבות יותר: רשימת השפות המדויקת לא נחשפה עדיין, אך באתר החברה מבטיחים תמיכה בשפות רומאניות וגרמאניות (כמעט כל שפות מערב אירופה, כולל גרמנית, דנית, שוודית, צרפתית, איטלקית, פורטוגזית וכו') עם ההשקה, והוספת שפות סלאביות (רוסית, כל שפות מזרח-אירופה מלבד יוונית), שמית (עברית, ערבית ומלטזית) ושפות אסייתיות מאוחר יותר. כל שפה תהיה זמינה כהרחבה להורדה לאפליקציה ותרגום בין השפות שהורדו למכשיר ייעשה ללא צורך בקישוריות לאינטרנט.

בימים הקרובים יתחיל קמפיין למימון המון של ייצור האוזניות באתר Indiegogo, במסגרתו הן יוצעו במחירים שבין 129 ל-179 דולר (495-686 שקל) לזוג. המחיר הרשמי לאחר הקמפיין צפוי להיות בין 250 ל-300 דולר (958-1,150 שקל).