כפתורי הבית בסמארטפונים, למקרה שלא שמתם לב עדיין, גורמים לכך שמתחת למסכים יש לא מעט שטח מת. הרבה יצרניות כבר ניסו למצוא לזה פיתרון - LG העבירה את הכפתור לאחור, סמסונג הלכה אחריה וסוני העבירה אותו הצידה - אבל זה הרבה פחות נוח, במיוחד כשבכפתור משולב קורא טביעת אצבע שדורש להניח את האצבע באופן מסוים, אחרת המכשיר לא ייפתח.

בתעשייה עובדים כבר מספר שנים על פיתרון לזה, ואתמול (ד') הוא הוצג לראשונה על ידי יצרנית הסמארטפונים הסינית Vivo בכנס MWC Shanghai - חודשים בודדים לפני שאפל צפויה היתה להציג את אייפון 8 או X, שלפי השמועות אמור להיות המכשיר הראשון שבו הפיתרון הזה ישולב.

והפיתרון הזה, אם זה לא ברור מהסרטון למעלה, הוא שבב אולטרה-סאונד שמשולב מתחת למסך ומחליף את קורא טביעות האצבע המסורתי באחד וירטואלי. במילים אחרות: במקום כפתור מיוחד ושקוף-למחצה שמתחתיו מצלמה מיוחדת, מוטמן מתחת למסך המכשיר שבב שיורה גלי קול. כאשר מניחים מעליו את האצבע הגלים חוזרים אל השבב ו"מציירים" עליו את טביעת האצבע (ותסלחו לנו על ההפשטה המוגזמת).

מכיוון שהסורק הזה לא דורש מגע עם האצבע, אלא רק קרבה של כמילימטר, אפשר למתוח את המסך מעליו, ואפילו להפוך את כל המסך לסורק טביעת אצבע - אם כי זה ייקר מאוד את המכשיר. הטכנולוגיה עובדת גם מתחת למים וגם עם אצבעות מזיעות - שני יתרונות גדולים לעומת סורקי טביעות אצבע קיימים.

לפי Engadget, הטכנולוגיה הוצגה על דגם Xplay 6 של Vivo, שכבר יצא לשוק בלעדיה. קוואלקום, שייצרה את שבב האולטרה-סאונד המיוחד, אמרה שרק ברבעון האחרון של 2017 יתחיל ייצור המוני ניסיוני של הטכנולוגיה, כך שמכשירים עם סורקי טביעות אצבע וירטואליים במסך לא יגיעו לשוק לפני 2018. חוץ מהאייפון הבא אולי.