הסרטון המהמם הזה לא צולם במצלמה מקצועית. הוא צולם בסמארטפון. או לפחות במה שעומד להפוך בקרוב לסמארטפון.

סוני, היצרנית הגדולה בעולם של מצלמות לסמארטפונים, הציגה השבוע את חיישן הצילום החדש שלה למכשירים ניידים. הרזולוציה שלו דומה למדי לחיישנים קודמים של החברה - 21.2 מגה-פיקסל - אבל היכולות שלו מתקדמות באופן משמעותי ממה שראינו עד היום.

חיישן ה-CMOS התלת-שכבתי (החיישנים הקיימים הם דו-שכבתיים) מהיר במיוחד, ומסוגל לצלם תמונות סטילס ברזולוציית 19.3 מגה-פיקסל בקצב של 30 בשנייה. אבל בצילום וידאו, שהאיכות שלו נמוכה יותר (בסרטון 4K, האיכות הגבוהה ביותר המקובלת היום, יש 8.3 מגה-פיקסל בלבד, וב-Full HD רק 2 מגה-פיקסל), הקצבים גבוהים הרבה יותר.

לפי החברה, החיישן מסוגל ללכוד וידאו ברזולוציית Full HD 1,080p הסטנדרטית בקצב של כ-1,000 (או ליתר דיוק 960) פריימים בשנייה - שעד כה היה זמין רק במצלמות שמחירן אלפי דולרים, או במצלמות סטילס דיגיטליות כאשר בוחרים באיכות צילום ירודה. באיכות 4K הוא מסוגל לצלם בקצב של 60 פריימים לשנייה.

לשם השוואה, המצלמה המתקדמת ביותר עד היום, זו של סוני המשולבת באייפון 7, מאפשרת הילוך איטי בקצב של 120 פריימים לשנייה ברזולוציית Full HD - שמינית מהמהירות שמספק החיישן החדש באותה איכות.

סוני ציינה גם כי המהירות הגבוהה של החיישן מונעת עיוות בצילום עצמים נעים, והדגימה את ההבדל בצמד התמונות הבאות, בהן נראה קטר רכבת צעצוע בצילום בחיישן בקצב הקיים ובחיישן החדש:

 

החיישן החדש צפוי להגיע לסמארטפונים עתידיים של סוני וחברות נוספות (בין החברות שהשתמשו בדורות הקודמים של חיישני סוני: אפל, סמסונג, שאומי, מייזו ועוד), אך כנראה לא לאלה שייצאו בשנה הקרובה.