"לא יזמתי שום דבר. פשוט הייתי שם. הכל מאד פאסיבי. רק הייתי שם כילדה בת 13, ופנו אלי עם אלפי בקשות חברות". כך מספרת דניאל פרץ, חוקרת נוער במשטרה, על מבצע ללכידת עברייני מין שמטרידים קטינות וקטינים באינטרנט.

פרץ התחזתה לנערה במסגרת חקירה לתפיסת העבריינים הללו, ואומרת שכל הפניות האישיות הגיעו מגברים מבוגרים. צילומי המסך של הצ'טים שחושפת המשטרה מזעזעים, גם אחרי שמנקים מהם את התאורים המיניים הבוטים. הגברים קוראים למי שהם חשבו שהיא נערה צעירה, לבצע בעצמה מעשים מגונים "גם אם יכאב לך קצת" - וזו רק דוגמה בודדת.

הסוכנת שהתחזה לקטינים – והפילה גברים (צילום: מתוך
מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

"גם אם הם לא שמו לב לגיל או לתמונה, הם שואלים. ואני עונה שאני בת 13, ואז הם מתחילים שיח איתי", היא מספרת, "הם אומרים, את קטנה, אני בן 28-30. הם משקרים לגבי הגיל שלהם. הם מבוגרים יותר". השיחות מתחילות רגיל - והגברים שואלים איפה היא ומה היא עושה "מהר מאוד מתחילים תכנים מיניים. בתור אדם מבוגר שיודע יותר על מין, מתחילות שאלות אינטימות, ואז הם עוברים לוואטסאפ ושולחים תמונות שלהם". פרץ מספרת שחלקם אף דרשו לקיים שיחות וידאו, אך היא התחמקה.

חלק מהגברים חוששים שמדובר במלכודת של המשטרה ומביעים את זה באופן ישיר. "הם אומרים, אני מפחד שאת סוכנת, או שוטרת סמויה". הגברים המטרידים, מספרת פרץ, בכל זאת ממשיכים בשיחה אך מודעים לכך שהורים מביטים בסלולרים של הילדים שלהם ולכן הדריכו אותה לשוחח רק כאשר היא לבד ולמחוק את ההודעות לאחר מכן. מירי מיכאלי, שביצעה תחקיר כזה לפני 11 שנים אומרת שהדפוסים לא השתנו וכך זה היה גם אז.

"אני לא איזה פדופיל, אני לא רוצה להיכנס לבית סהר, מבינה? בגלל בחורות...", כך אומר אחד הגברים שקיים שיחת טלפון עם פרץ.  פרץ מסבירה שלמרות שזהו צ'ט, מדובר בעבירת מין לכל דבר. "מעשה סדום, מעשה מגונה, הטרדה מינית. לרוב זו עבירה מלאה. הסעיף של הנסיון זה רק בגלל שאני לא באמת בת 13, אבל זו עבירה מלאה".  

מי הם אותם מטרידים? "זה חולש על מגוון רחב של אוכלוסיה. זה בלתי נתפס. גם אני שאני עושה את זה באופן קבוע, מדהימה אותי הקלות שלהם לשוחח עם אותה קטינה". פרץ אומרת "אני חושבת שזו חובתנו כהורים לחטט בטלפון של הילדים. לראות עם מי הם משוחחים. העבריינים פונים בפייסבוק, אינסטגרם, קיק ואחרות".