נער בוכה (צילום: Matt Cardy, GettyImages IL)
נזק של 60 אלף דולר (אילוסטרציה) | צילום: Matt Cardy, GettyImages IL

ילדים מסתדרים מצוין עם מחשבים - את זה יודע כל מבוגר שנזקק אי פעם לעזרה מילדיו בעת שימוש במחשב. אבל לפחות אב אחד בקנדה סובל בימים אלה מההשלכות מרחיקות הלכת של הקשר ההולך ומשתפר בין הדור הצעיר למכונות, לאחר שבנו, בן 12 בלבד, הואשם בפריצות לכמה אתרים בשנה שעברה בשליחות "אנונימוס".

בימים אלה מתנהל בבית המשפט לנוער במונטריאול משפטו של הקטין, שהודה כי לפני כשנה וחצי פרץ והפיל מספר אתרי אינטרנט, ביניהם אלו של משטרת מונטריאול, המוסד לבריאות הציבור של מדינת קוויבק בקנדה וממשלת צ'ילה. ביום חמישי הודה הנער במעשים, כשהוא מלווה באביו ובעורך דין שטען כי המעשים לא נעשו ממניעים פוליטיים.

בואו לפייסבוק של נקסטר

הפריצות אירעו באביב 2012, בעת שבקנדה השתוללה מחאת סטודנטים, שהתעוררה בעקבות כוונה להעלאת שכר הלימוד ולוותה בהפגנות אלימות שכללו שימוש בגז מדמיע ואף כדורי גומי מצד השוטרים ובבקבוק תבערה במקרה מסוים מצד המפגינים.

הילד, תושב נוטרה דאם דה גרס, פרוור של מונטריאול, תקף את האתרים בכמה דרכים: הוא ביצע התקפת DDoS, או מניעת שירות מבוזרת, במסגרתה נשלחות אל השרתים המוני בקשות למידע תוך זמן קצר וגורמות להפלתם. המתקפה היתה כה יעילה עד שחלק מהאתרים לא היו זמינים יומיים; בנוסף, השחית הצעיר את אתריהם של כמה גופים, ביניהם משטרת מונטריאול, בהודעות מחאה באנגלית וצרפתית. סוג המתקפה השלישית שהשתמש בו היה גם החמור ביותר - שימוש בחורי אבטחה לשם פריצה למאגרי המידע של האתרים, שחשפה לו מידע אודות המשתמשים והמנהלים שלהם. את המידע הזה הוא מכר לארגון ההאקרים אנונימוס תמורת משחקי וידאו. הנזקים שגרם מוערכים ב-60 אלף דולר.

אך הוא לא הסתפק בזה: במשפט הוצגו ראיות לפיהן בן ה-12 לא רק פרץ לאתרים, אלא גם לימד אחרים כיצד לעשות זאת ואף הזהיר אותם "לא להגיע לזה לעתים קרובות" כי "הם יאתרו אתכם". הוא גם מסר לאחרים את פרטי הפריצות שביצע על מנת לאפשר להם להשתמש בהן.

גזר דינו של בן ה-12 צפוי להימסר בחודש הבא. אך נראה כי הוא ייצא בזול: בעשור הקודם נשפט בקנדה האקר בן 15 בשם מיכאל קאלס, ונשפט לשמונה חודשים ב"משמורת פתוחה" במעון גמילה לצעירים ושנה על תנאי. מאוחר יותר הוא כתב ספר בו טען כי ביצע את התקפות האתרים ללא כל מודעות לתוצאות וכינה אותם "בלתי חוקיים, פזיזים ומבחינות רבות פשוט טפשיים".

>> סגן הנשיא לשעבר ניתק את קוצב הלב שלו כדי ש"האקרים לא יפרצו אליו"

>> סצינת הסקס שלא תראו ב-"50 גוונים של אפור"