נתחיל בניסוי: כנסו לגוגל טרנסלייט, הדביקו את הרצף הזה:   pv zk pv pv zk pv zk kz zk pv pv pv zk pv zk zk pzk pzk pvzkpkzvpvzk kkkkkk bsch 

ליחצו על תרגום מגרמנית ל-גרמנית ואז על כפתור הרמקול (השמעה קולית של הביטוי). אהבתם את ההפתעה? הכינו את עצמכם - גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט וחברות נוספות הסתירו עוד לא מעט הפתעות וטריקים כאלה ברחבי הרשת.

רגע לפני שנעבור לטריקים נסביר כי מסורת ההפתעות שזכתה לכינוי איסטר-אגגס (Easter eggs) החלה עוד בימי המלוכה הרוסית בה האצולה נהגה לתת במתנה ביצי פברז'ה, פסלונים יקרי ערך בצורת ביצה שטמנו בתוכם הפתעות קטנות, לרוב כאלה שהעלו חיוך על מי שמצא אותן.

במשך השנים, הביטוי נשאר, אך המשמעות השתנתה לחלוטין. בעולם הטכנולוגיה והאינטרנט למשל, בביצי האיסטר הווירטואליות מחביאים המפתחים הפתעות יצירתיות במיוחד, כמו כיתוב נסתר בתוכנה או אפילו הדפסה סודית ומוחבאת על אחד מחלקי החומרה - ריכזנו לכם את הטריקים המדליקים ביותר.

ביצת ההפתעה של מיקרוסופט

אחת מביצי ההפתעה הראשונות והידועות ביותר אותרה בשנת 1993 בתוך מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, ווינדוס 3.11.

אם המשתמש היה לוחץ על שילוב הכפתורים קונטרול+אלט+שיפט (Ctrl+Alt+Shift) הוא היה מקבל תמונה של דוב. לדוב הזה המפתחים קראו "הדוב של מיקרוסופט".

למרות שמיקרוסופט הייתה בין החברות הראשונות להתחיל את המסורת, גוגל, שלעולם לא תוותר על הזדמנות להיות מקורית, תפסה מהר מאוד את מקומה בתור מלכת ביצי הפסחא.

אחת מההפתעות הפופולריות ביותר הופיעה בגרסה הראשונה של Google Maps, כאשר אם הייתם מתכננים נתיב שכלל את חציית האוקיינוס האטלנטי, גוגל הייתה מבקשת מכם פשוט לשחות דרכו.

הפתעות בולטות נוספות שהפיעו במשך השנים כללו רעיונות מקוריים במיוחד.

אם אי פעם רציתם לטוס במטוס אף-16 מעל המפות של גוגל, תוכלו להשתמש בסימולטור הטיסה שהחביאה החברה בתוך שירות המפות שלה. כל מה שעליכם לעשות הוא ללחוץ על שילוב הכפתורים קונטרול+אלט+A   כשאתם מסתכלים על המפה ואתם יכולים להמריא.

גם במנוע החיפוש של גוגל יש לא מעט ביצי הפתעה. הקלידו  "do a barrel roll" (או "תסתחרר" בעברית) וצפו בעמוד החיפוש עושה סלטה, זה עובד רק בדפדפן הכרום של גוגל, ואנחנו מקווים שאתם משתמשים באחד.

אם אתם רוצים לצפות בעמוד של גוגל מתרסק ונשבר, הקלידו "google gravity" (כוח המשיכה של גוגל) ואז במקום ללחוץ על החיפוש הרגיל ליחצו על "יותר מזל משכל". את ההריסות תוכלו להעיף באוויר בעזרת העכבר.

כמובן שהייעוד של גוגל הוא לענות לנו על שאלות ולבצע את החיפושים. שאלו את גוגל מהי מהות החיים, של היקום וכל השאר (באנגלית answer to life או universe and everything). תופתעו לגלות את התשובה.

הנינג'ות נחשפות

עבור אלו מכם שקצת יותר מבוגרים, יש לנו הפתעה שתעלה לכם חיוך של נוסטלגיה. זוכרים את מכונת המשחקים האגדית של אטארי, בה היה קוד אחד בלבד?

אז אם כנסו ל-גוגל Reader, ליחצו על All items הקישו באמצעות החצים שעל המקלדת (למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה ואז האות B ואז A) תקבלו נינג'ות. כן, נינג'ות.

כדי לבטל את הנינג'ות שקצת מסתירות את הנוף, חיזרו על התהליך והרידר ישוב למראהו הסטנדרטי.

פייסבוק מפתיעה

גם בפייסבוק יש כמה שטויות שהמתכנתים החביאו. תוכלו פשוט לשנות את השפה לאנגלית הפוכה או לאנגלית פיראטית (הגדרות שפה - > שפה - > אנגלית פיראט)  ולראות את כפתור ה"לייק" הופך ל"אררר!".

גם חתול ה-Nyan המפורסם מוקדש היום לפסחא. כנסו לעמוד הרשמי של החתול וצפו בו מעופף. מה עושים? כלום, צופים בו וסופרים כמה זמן עמדתם באתגר בלי להישבר (ובלי להנמיך את הווליום).

אם אתם גולשים ב-Yahoo תוכלו ללחוץ על סימן הקריאה על מנת לשמוע את קריאת ה"יאהו!" המזוהה עם השם של האתר.

בנוסף, אם אתם משתמשים בדואר האלקטרוני של יאהו! (לא בגרסה הקלאסית) תוכלו ללחוץ על הכיתוב "כותרת" כשאתם כותבים דוא"ל חדש ולתת ליאהו לייצר עבורכם כותרת רנדומלית.

מכירים עוד הפתעות? ספרו לנו בתגובות

>> הכירו: האיש הפוטוגני ביותר בעולם

>> צפו: טאבלט גמיש ומתקפל