עשרות גולשים פרסמו תגובות נאצה פוגעניות, מאיימות, משפילות ואלימות בדף הפייסבוק של לוחם יחידת כפיר, סמ"ר יובל מור יוסף ז"ל, שנרצח ביום חמישי האחרון בפיגוע בגבעת אסף. 

לצד הודעות ניחומים למשפחה ולחברים שהתפרסמו בעמוד הפרופיל שהפך לעמוד זכרון, גולשים פלסטינים כתבו בין השאר, בעברית ובערבית: 'זו רק ההתחלה' , 'שתישרף באש הגינהנום', 'טוב שרצחו אותך', 'הזרע שלך יישרף בגיהנום', 'חתיכת כלב אין רחמים עליך', ועוד קללות ואיומים קשים לביצוע פיגועים נוספים. לתגובות אלה הגיבו גולשים ישראלים בקללות משלהם כלפי ערבים, ובהם "יערבי מזבל ימסריח", "תישרפו היום בלילה כולכם אמןןןן", "בני זונות ערבים מסריחים ושמאלנים". התגובות פורסמו בערבית ובעברית.

(חלק הפוסטים המסיתים. בתרגום אוטומטי מערבית)

 

מור יוסף ז"ל כלל לא אמור היה להיות בגזרה אבל התנדב להחליף חבר ונשאר במקום לצאת הביתה. מור יוסף בן ה-20 מאשקלון, התנדב לשירות קרבי ולאחר מותו הועלה לדרגת סמ"ר. באותו פיגוע נרצח גם סמל יוסף כהן בן ה-19 מירושלים שהתייתם מאביו והיה חייל בודד.

"מפח נפש למשפחה"

"הייתי בהלם ממה שכתבו הגולשים הפלסטינים על יובל ועוד יותר מכך שפייסבוק לא מחקה את הדברים הפוגעניים וההסתה הפרועה לרצח חיילים", זעם אחד הלוחמים. ציפורה חלפון, יו"ר מתנדבי אגודת ביחד למען חיילי צה"ל בבאר שבע, שהמסייעת לחיילים בכל הארץ, קיבלה פניות מלוחמים בגדוד כפיר ששירתו עם מור יוסף לסייע להם להסיר את תגובות הגולשים הפלסטינים.

"חברים שלו שבורים: זה מפח נפש למשפחה ולחבריו. הלב שלי מתפוצץ זה החיבוק האחרון שאנחנו יכולים לתת לילד הזה. שינוח בשלום", ציינה חלפון בכאב, "חייבים לכבד את זכרו, ולא לתת בדף הפרטי שלו שעמוס בחוויות מהצבא, במה למחבלים נתעבים", חלפון מספרת ל-NEXTER, "פניתי לבכירה בפייסבוק בבקשה למחוק את התגובות בפייסבוק של מור יוסף ז"ל, כי הדברים הקשים והמסיתים שכתבו הגולשים הפלסטינים הם סכין בלב של חבריו ומשפחתו אבל לא חזרו אליי. זו בושה שפייסבוק נותנת יד לגולשים פלסטינים לפגוע בזכרו של חייל צה"ל".

לדברי חלפון בכוונתה לפתוח דף פייסבוק חדש להנצחת זכרו של מור יוסף. "אני מקווה שבפייסבוק יתעשתו על עצמם וידאגו למחוק את תגובות הנאצה", הוסיפה חלפון.

בחודש יולי האחרון, בת זוגו של אביב לוי ז"ל, החייל שנהרג מאש צלפים בגבול רצועת עזה, כתב פוסט פרידה מאביב בעמוד הפייסבוק האישי שלה. היא הותקפה באלפי תגובות נאצה בעמוד הפייסבוק שלה - כולל איומים מפורשים ברצח על ידי פלסטינים.

תמיכה במחבלים בתמונות הפרופיל

העמוד של יובל ז"ל אינו היחיד שמותקף. תומכי חמאס רבים החלו להציף גם עמודי פייסבוק של ישראלים באיומים וקריאות לצאת לבצע פיגועים בשטח ישראל.

בתגובה שנכתבה בפייסבוק של ישראלית נכתב ״אתה קרוב לסוף שלך, בנו של ציון, אנחנו נשרוף אותך, ואנחנו נאכיל אותך״. היא פרסמה צילום מסך של האיום הזה, בפייסבוק של משטרת ישראל, שם נכתב בתגובה כי הנושא הועבר לבדיקה. ישראלית נוספת פירסמה בעמוד המשטרה פוסטים שנכתבו לה ובהם האיום (בתרגום אוטומטי): ״אנחנו נשרוף את כולכם, ונכתוב בדם על הקירות״.

המסיתים החלו ביומיים האחרונים גם לעטר את תמונת הפרופיל שלהם במסגרות שונות - דגל ישראל עולה באש נעליים שדורכות על דגל ישראל, תמונות של מחבלים וקריאות לרצוח ישראלים. 

פייסבוק מאפשרת לכל מי שרוצה לעצב ולהפיץ מסגרת, למען הזדהות עם אדם או מטרה כלשהי, ואז כל אחד אחר יכול לשלב את המסגרת בתמונה שלו. כך תוכלו למצוא, בין השאר, מסגרות שקוראות להפסקת אלימות נגד נשים, קריאה להצטרפות למאגר מח עצם, הזדהות עם תושבי העוטף או דגלים של קבוצת כדורגל. אבל גם הזדהות עם מחבלים.

בפברואר השנה, ישראלים שחיפשו מסגרת לתמונת הפרופיל שלהם קיבלו הצעה להוסיף את דמותו של המחבל שרצח את משפחת שבח ז״ל. זה קרה מכיוון שהיא ככל הנראה הייתה פופולרית על ידי גולשים שתמכו בו, והכלי האוטומטי של פייסבוק סבר שאם ישראלים גרים בסמוך - זה יתאים גם להם. בדומה לפוסטים ולתמונות - פייסבוק לא מפקחת על המסגרות הללו לפני שהן עולות, אלא רק מסירות אותן אם מישהו דיווח עליהן. בפייסבוק התנצלו במקרה זה, והסירו את העיצוב לאחר תלונות של הגולשים.

במהלך סוף השבוע גולשים דיווחו לפייסבוק על מסגרות מסיתות, על פוסטים אלימים ועל תגובות מאיימות שפורסמו בעמודים של מור יוסף ושל ישראלים נוספים - אך אלה עדיין לא הוסרו.