על הספה מרחוק
צילום: עודד קרני
חברת הכנסת יפעת קריב רושמת היום השיג משמעותי ראשון, כשהצעת החוק שלה עברה היום פה אחד בקריאה ראשונה בכנסת. ההצעה הינה תיקון לחוק למניעת הטרדה מינית, והיא קובעת כי מעתה הפצת סרטונים או תצלומים אינטימיים שלא בהסכמה מפורשת תוגדר כהטרדה מינית. המשמעות: המפיצים יוגדרו כעברייני מין ויענשו בהתאם לכך. קריב החלה לרקום את ההצעה עוד בטרם התמקמה במשכן, לאחר שנחשפה לסיפורה של י' ב-mako, שסרטונים אינטימיים שלה הופצו באופן נרחב ביותר ללא ידיעתה או הסכמתה.

חצי שנה עברה מאז גילתה י' ששרון דן, בן זוגה לשעבר, אחראי על פי החשד, להפצת סרטונים אינטימיים מאוד שהשניים צילמו יחד. היום, אי אפשר היה שלא לשמוע את אנחת הרווחה בקולה. "אני שמחה שהחוק הזה ייצא לפועל", היא אומרת, "מעתה הנפגעות יוכלו לדעת שהעבריינים האלו יענשו כעברייני מין לכל דבר ולא רק על חדירה לפרטיות וככה בדיוק הם צריכים להענש. הידיעה הזאת יכולה להרגיע אותי מעט, מאז שנחשף הסיפור שלי שמעתי על עוד עשרות מקרים דומים, ועכשיו הבנות הללו, הנפגעות, יידעו שלמרות הסבל וההשפלה הם ידעו שמי שעשה להם את זה ייענש כראוי".

י' מפרשת הסרטונים: "נחמה בידיעה שמה שקרה לי לא יקרה לאחרות"

אין תמונה
"הוא עשה לי סוג של מניפולציה"
"ידעתי שהחוק יעבור את השלב הראשון", אומרת ח"כ קריב, בהתייחסות למשוכה הראשונה – הצגת החוק בועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון האחרון, "פתחתנו קבוצת ווטסאפ של כל חברות הכנסת, וכבר ביום ראשון עדכנו בקבוצה שהיה יום טוב לנושא הטרדות מיניות בודעת שרים. רואים שיש לנו שרות בועדה הזאת, כך גם עברה הצעה נוספת של מיכל רוזין שביקשה לשלש את הפיצויים המגיעים לנפגעות הטרדה מינית. בועדה הזאת יושבות השרות יעל גרמן, לימור לבנת, ציפי ליבני וסופה לנדבר, וכך פתאום חקיקה נשית מתחילה לעבור, בזמן שרוב ההצעות האחרות נפסלו. מתוך 24 הצעות שעברו באותו היום, רק 6-7 עברו ו2 מתוכן בנושא הטרדות מיניות. הקול הנשי מתחיל להשמע בכנסת. אבל לא רק נשים, כל סיעות הבית, גברים, נשים, יהודים, ערבים, אופצוזיה, קואליציה כולם נמצאים תחת הצעת חוק הזאת, בלי יוצא מין הכלל. כולם נחפשו לסיפור הזה, בזכות הכתבות בMAKO, כולם ידעו בדיוק על איזו בחורה מדובר, וכל אחד מספר שהוא שמע לפחות על עוד מקרה אחד כזה. רק השבוע שמעתי על מקרה דומה מבאר שבע של נערה בת 14, זה הפך להיות מגפה.

לכן מדובר בהצעת מאוד רלוונטית, שתקבע ענישה פלילית ומאסר לעברייני המין. כמו כן זו גם חקיקה ראשונה שעוסקת באינטרנט, ומתייחסת למה שקורה בעולם הזה של ויראליות, עד עכשיו חברי הכנסת בכלל לא התעסקו בזה. עכשיו זה כבר על סדר היום".

לאורך כל תהליך החקיקה קריב מקפידה לשוחח עם י' ולעדכן אותה במתרחש: "דיברתי איתה מיד אחרי והיא התרגשה מאוד. ולא רק היא, זה פותח פתח לנושא של חינוך בעניין הזה, במסר לנערות שצריכות להזהר ולא להצטלם וגם לצד השני. יש לי בן בן 14 וחצי, הושבתי אותו ואת כל החברים שלו לשיחה, הסברתי להם שאסור לצלם בנות גם לא כמעשה קונדס כי אין קונדס על גוף של אישה. מעתה, נערים, נערות, הורים ומורים יוכלו לדעת שצילום אינטימי זה מעשה קונדס שיכול להדרדר לעבירה פלילית ולמאסר. זו האחריות שלנו כמבוגרים להסביר להם את זה".

שרון דן, החשוד בפרשה:
צילום: חדשות 2
בינתיים, י', עדיין מתקשה לחזור לתפקוד רגיל, אבל מנסה בכל הכוח: "השיקום קשה, אני כל יום חושבת על זה, אני עדיין בטיפול פסיכיאטרי ופסיכולוגי צמוד, אבל אין לי ברירה אני חייבת לחזור לשגרה. הבעיה היא שתמיד יש אנשים מסביב שמזכירים לי, שמזהים אותי או מדברים עלי מאחורי הגב. לא מזמן התחלתי לעבוד בתור מלצרית ואנשים כל הזמן העירו לי וזיהו אותי. זה לא נעים, נאצלתי לעזוב. אני מאמינה שההשלכות והתופעות לוואי של האירוע הזה יימשכו עוד הרבה זמן, די ברור לי שלכל החיים. אני עדיין לא יוצאת החוצה הרבה, כי כל פעם שמישהו מעיר לי או מזהה אותי אני מתרסקת מחדש. אבל החוק החדש מחזיק אותי, התקווה שהוא יוביל לשינוי עוזרת לי לדחוף קדימה, יש איזו שהיא נחמה בידיעה שמה שקרה לי לא יקרה לאחרות,  שאנשים כאלו לא יסתובבו חופשים ומאושרים אלא יהיה עליהם כתם של עברייני מין,  כל אישה שעברה את זה יודעת זה מרגיש בדיוק כמו עבירת מין. בינתיים שרון מסתובב חופשי ומאושר, זה לא יאמן שאני כלואה בסיוט הזה והוא ממשיך לעשות מה שהוא רוצה. יכול להיות שהחוק הזה לא יהיה רלוונטי לגבי, אבל האמת שזה לא משנה לי. אני יודעת שהסיפור שלי פתח את הנושא הזה, ויצר דיון וחשף עוד הרבה מקרים אחרים, וזה חצי נחמה. שרון כבר ישלם את שלו, הוא כל כך מאמין באלוהים, אלוהים כבר יעניש אותו"