אנחנו מניחים שגם אתם מזמזמים לעצמכם בשבוע האחרון את השיר "שמנמונת, שמנמנולה" של מיכל צפיר. אבל אנחנו גם מצטערים לבשר, שהאחראית לזמזום הבלתי פוסק החליטה הבוקר לשים לו סוף, לאחר שהתברר כי הוא הצליח להרגיז חלק מהשומעים. 

בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה הודיעה מי שהפכה לאושיית האכילה הבריאה מיכל צפיר שהחליטה להסיר את השיר מערוץ היוטיוב שלה בעקבות התלונות ברשת החברתית על המסר הבעייתי לכאורה שהוא מעביר:

מודים, טעיתי טעינו, הקשבנו הפנמנו.את השיר ״שמנמונת״ שישב לו בערוץ היוטיוב שלי משנת 2012  בחרנו יואב ואני להסיר, הכוונה ...

Posted by ‎מיכל צפיר - Michal Tsafir‎ on Tuesday, November 3, 2015

מיכל צפיר
מעדיפה להתרכז בלעזור מלהסביר שיר ישן. צפיר היום וכילדה

בשיחה עם NEXTER מסבירה צפיר כי השיר הוא מונולוג שכתבה ב-2011, בזמן כתיבת שירים ל-DVD שהוציאה ב-2012. "כתבנו כל מיני שירים ולי יצא מהבטן הטקסט הזה", היא אומרת. "זה לא היה מיועד לצאת בשום צורה. יואב ואני הקלטנו והעלנו לערוץ היוטיוב".

על המסר של השיר אומרת צפיר כי "זה מונולוג על ילדה שלא חשוב מה עשתה וכמה הופיעה, כל המבוגרים מסביב העירו לה שהיא שמנה. באיזשהוא שלב הילדה אומרת די, תסתכלו על עצמכם". לבריה, שורת הפאנצ' של השיר מיועדת בסך הכל להגיד למבוגרים שיפסיקו לבייש ילדים שמנים, במיוחד אם הם עצמם לא בדיוק רזים וחטובים.

אחת מגרסאות השיר שהופצו ברשת:

מיכל צפיר מטרילה את אדל from Hagit Ginzburg on Vimeo.

אך כאמור, גולשים רבים בעלי עודף משקל הבינו את השיר אחרת, ופייסבוק התמלאה פוסטים שמאשימים אותה ב"שמנופוביה" - האשמה שהיא לא מכחישה, אך גם מדגישה כי אינה מטרת השיר. "המטרה הגדולה שלי", היא אומרת, "היא שלאנשים יהיה טוב. השיר הזה הוא לא מהות העשייה שלי, ואם לי יש את היכולת למנוע פגיעה נוספת אז מה איכפת לי".

על ההחלטה להסיר את השיר במקום להסביר את משמעותו היא מבהירה כי "אם צריך להסביר את המסר של השיר, בזמן הזה אני יכולה לעזור לעוד 20 אנשים ולשנות להם את החיים".

האם תנסי להילחם גם בגרסאות הפיראטיות של השיר שכבר רצות ברשת? "אני מתרכזת במה שאני יכולה להתנהל, מה שאנשים אחרים עושים זה תלוי בהם".

לסיכום, מבהירה צפיר כי היא אינה מתנצלת על "זה שהרגשתי ככה כילדה, כתבתי והעליתי לערוץ היוטיוב האישי". מצד שני, היא מוסיפה, "אם מישהוא נפגע אני מתנצלת, אין לי שום בעיה".

אנחנו נאלץ בינתיים להסתפק בחוויות שלה מסיבוב ההרצאות בחו"ל.