את העובדה שיהודים וכסף הולכים יחד כולם יודעים. ועדיין, כאשר בודקים את רשימת המליונרים שעשו את כספם מטכנולוגיה הנתונים די מפתיעים. החל ממייסדים של חברות ענק כמו אינטל ועד מנהלים בכירים בחברות אלקטרוניקה, המגוון רחב והכסף גדול. ולמרות שהרשימה ארוכה, בחרנו את עשרת אנשי העסקים היהודיים שידעו להפוך את הביטים להרבה מאד ירוקים.

 

אנדרו גרוב

תפקיד: מייסד ומנכ"ל לשעבר של חברת אינטל. כיום יועץ בכיר בחברה.

גיל: 75

לאחר ששרד את השואה, הצליח אנדי גרוב בגיל 20 לברוח מהונגריה הקומוניסטית לארה"ב, השנה הייתה 1956. כמה שנים מאוחר יותר בשנת 1968 הוא הצטרף לרוברט נויס וגורדון מור כדי להקים את חברת 'אינטל'. בין השנים 1987 – 1998 הוא כיהן כמנכ"ל החברה ועד שנת 2004 הוא המשיך לכהן כיו"ר החברה. בשנת 2004 בית הספר למנהל עסקים בוורטון העניק לו את התואר "איש העסקים המשפיע ביותר ב25 השנים האחרונות".

מייקל ג'יי פוקס  (מימין), אנדרו גרוב (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
אנדרו גרוב (שמשאל) עם השחקן מייקל ג'יי פוקס | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

לארי אליסון

תפקיד: מייסד ומנכ"ל חברת אורקל.

הון מוערך: 39.5 מיליארד דולר (חמישי בעולם)

גיל: 67

את הקריירה התחיל אליסון בשנות ה70 בחברת Ampex Corporation בה עסק בפיתוח בסיס נתונים עבור ארגון הCIA שנקרא 'אורקל'. ב1977 הוא הקים את החברה שלו ולבסוף נקראה אורקל על שם מוצר הדגל שפיתחה. בשנים 1997 – 2002 כיהן אליסון כחבר הנהלה בחברת אפל. בשנת 2010 רכשה אורקל אתSun Microsystems והפכה להיות חברה מובילה בתחומה.

לארי אליסון (מימין), ארנולד שוורצנגר (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
לארי אליסון (מימין), ארנולד שוורצנגר | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

סרגיי ברין

תפקיד: מייסד חברת גוגל.

הון מוערך: 19.8 מיליארד דולר

גיל: 38

ברין רכש את האהבה שלו למתמטיקה מאביו שכיהן כפרופסור למקצוע באוניברסיטת מרילנד. את גוגל הוא פיתח יחד עם לארי פייג' במהלך לימודי הדוקטורט ויחד הם הקימו את מנוע החיפוש המצליח בעולם. בנוסף לעבודתו בגוגל, הוא משקיע ומקדם פרוייקטים בתחום אנרגיה ירוקה וגם השקיע את כספו בחברת  Space Adventures בתחום תיירות החלל.

מייסד גוגל סרגיי ברין ואשתו אן וושיקי (צילום: Donald Bowers, GettyImages IL)
מייסד גוגל, גוגל, סרגיי ברין ואשתו אן וושיקי | צילום: Donald Bowers, GettyImages IL

לארי פייג' 

תפקיד: מייסד ומנכ"ל חברת גוגל.

הון מוערך: 19.8 מיליארד דולר

גיל: 38

גם פייג' כמו ברין, שותפו לגוגל, רכש את האהבה למקצוע הנדסת התוכנה מהוריו שהיו פרופסורים למקצוע באוניברסיטת מישיגן. את גוגל הוא פיתח יחד עם סרגיי ברין במהלך לימודי הדוקטורט ויחד הם הקימו את מנוע החיפוש המצליח בעולם. בתחילת השנה הוא מונה למנכ"ל החברה לאחר שאריק שמידט סיים את תפקידו. גם הוא משקיע נלהב בתחום האנרגיה הירוקה ויחד עם אשתו הוא הם הפיקו את הסרט Broken Arrows.

מנכ"ל גוגל, לארי פייג' (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
מנכ"ל גוגל, לארי פייג' | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

מייקל דל

תפקיד: מייסד ומנכ"ל חברת DELL.

הון מוערך: 14.6 מיליארד דולר.

גיל: 46

מייקל דל היה הראשון שהתחיל למכור מחשבים בצורה ישירה לצרכן בעוד המתחרים שלא עדיין עבדו בשיטת מכירה עקיפה. את העסק הוא התחיל בשנת 1984 וב1992 הוא הוכתר למנכ"ל הצעיר ביותר שנכנס לרשימת ה-500 של מגזין פורבס כאשר היה בן 27 בלבד. בשנת 2001 הוא הגיע לנתח מכירות מחשבים עולמי של 12.8% ועבר את המתחרה העיקרית שלו, קומפק.

מייקל דל (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
מייקל דל | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

סטיב באלמר

תפקיד: מנכ"ל חברת מיקרוסופט.

הון מוערך: 14.5 מיליארד דולר.

גיל: 55

באלמר הצטרף למיקרוסופט בשנת 1980 והוא נושא את התואר המוערך 'העובד מספר 30 של החברה. הוא מחזיק ב4% ממניות החברה לאחר שמכר 8% מהן בשנת 2003 ובמהלך הקריירה שלו עשה מספר תפקידי ניהול בכירים ואף החזיק בנשיאות החברה בין השנים 1998 עד 2001. אחד ההישגים הרשומים על שמו הוא הובלת הפיתוח של פלטפורמת ה .Net

סטיב באלמר (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
סטיב באלמר | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

מארק צוקרברג 

תפקיד: מייסד ומנכ"ל חברת פייסבוק.

הון מוערך: 13.5מיליארד דולר

גיל: 27

נתחיל בכך שצוקרברג מחזיק 24% ממניות פייסבוק. הוא נבחר לאיש השנה של 2010 על ידי מגזין הטיים. בבית הספר היה כוכב עולה בנבחרת הסיף וידע לדבר ולכתוב בחמש שפות כולל עברית ויוונית עתיקה. את פייסבוק הוא הקים בשנת 2004 בזמן הלימודים בהרווארד וב2010 הגיע האתר למספר מדהים של מעל 750 מליון משתמשים. צוקרברג הוא גם הבסיס לסרט The Social Network.

מארק צוקרברג - וידאו צ'אט בפייסבוק (צילום: AP)
מארק צוקרברג | צילום: AP

ג'פרי סקול 

תפקיד: הנשיא הראשון של אתר eBay

הון מוערך: 3.2 מיליארד דולר

גיל: 46

סקול הוא זה שכתב את התוכנית העסקית הראשונה לאתר והוא כיהן כנשיא עד הגעתה של מג וויטמן בשנת 1998 ובזמנו נחשב לבעל המניות השני בגודלו בחברה. לאחר מכן הוא מכר חלק מאחזקותיו באיביי והקים חברה משלו בשם Participant Media שמשקיעה בסרטים עם ערכים חברתיים. גם הוא כמו הבעלים של גוגל משקיע בחברות הקשורות לאנרגיה ירוקה.

אין תמונה
ג'פרי סקול עם מג ריאן

הנרי סמואלי 

תפקיד: מייסד וסמנכ"ל הנדסה בכיר בחברת Broadcom Corporation.

הון מוערך: 2.3 מיליארד דולר +

גיל: 57

סמואלי הוא בן לניצולי שואה שהיגרו לארה"ב וד"ר להנדסת אלקטרוניקה. בשנת 2005 הוא ואישתו רכשו את קבוצת ההוקי Mighty Ducks  והם גם תורמים למגוון ארגונים העוסקים בשימור ההיסטוריה היהודית, במיוחד את זו של תקופת השואה. בשנת 2008 הוא הואשם בפרשת חלוקת אופציות של החברה ובהסכם הטיעון הודה כי שיקר תחת שבועה ונידון לחמש שנות מאסר על תנאי וקנס של 12 מליון דולר. ב2009 בוטלו התביעות נגדו.

הנרי סמואלי עם בתו ג'יליאן סמואלי  (צילום: Christian Petersen, GettyImages IL)
הנרי סמואלי עם בתו ג'יליאן סמואלי | צילום: Christian Petersen, GettyImages IL

מארק גולדסטון

תפקיד: נשיא, יו"ר ומנכ"ל חברת United Online, Inc (ספק אינטרנט אמריקאי)

גיל: 56

United Online היא איגוד של חברות המספקות שירותים ברשת האינטרנט והיא כוללת ספק אינטרנט (NetZero) ועוד חברות כגון FTD, Interflora, Classmates,  ו-MyPoints . בעברו כיהן גולדסטון כסמנכ"ל השיווק של בחברת 'ריבוק' ונשיא זרוע השיווק העולמית למוצרי בישום וטיפוח העור בחברת Revlon.

בנוסף, רשומים על שמו מספר פטנטים כגון משאבות מתנפחות לנעלי ספורט, נעליים מוארות ושיטה להעברת תוכן אלקטרוני על גבי האינטרנט.

אין תמונה
מארק גולדסטון

>> ואלה 5 הנשים הכי חזקות בעמק הסיליקון