בימים האחרונים מתחוללת רעידת אדמה של ממש באינטרנט, ואף אחד מאיתנו לא הרגיש: מוזילה, הקרן המפתחת את הדפדפן הפופולארי פיירפוקס, רמזה שהיא נכנעת לגוגל ומוסרת בידיה את המפתחות לאינטרנט.

אין תמונה
שוקלת להיכנע לבן הזוג האלים. "נערת פיירפוקס"

ביום שישי האחרון הכריז מארק מאיו, סגן נשיא מוזילה האחראי על פיתוח דפדפן הפיירפוקס, כי "השמועות נכונות - אנחנו עובדים על אבטיפוסי דפדפנים שלא נראים או מרגישים בכלל כמו פיירפוקס הנוכחי". הוא ציין ששם הפרויקט Tofino וש"האבטיפוס שאנו מרגישים לגביו טוב כרגע בנוי עם Electron, לא Gecko".

Gecko הוא ה"מנוע" של פיירפוקס מזה 14 שנים. Electroon, לעומת זאת, הוא גרסה של המנוע שמאחורי דפדפן הכרום של גוגל. הפרט הזה גרם לתרעומת של ממש בקרב גולשים - מעבר בין מנועים הוא צעד דרמטי, ומעבר של מוזילה מגקו לאלקטרון שקול לאדם שיכריז שמנעול ביתו לא טוב מספיק, ולכן הוא מחליף אותו במנעול שאת מפתח המאסטר שלו מחזיק יריב. במילים אחרות, מכיוון שגוגל שולטת על המנוע, היא תוכל לעקוב אחר הגולשים בפיירפוקס כפי שהיא עוקבת אחר משתמשי כרום.

למנוע של גוגל יש כבר כיום שליטה מטרידה ברשת: דפדפן הכרום, הנפוץ ביותר בקרב גולשים ממחשבים פרטיים, מבוסס על המנוע שלה, כמו גם אופרה הנורווגי (שנטש לפני שנה את המנוע העצמאי שלו, Presto, לאחר 12 שנה), ויואלדי הנורווגי, ספארי של אפל המבוסס על WebKit, שהוא האח הגדול של כרום, וכמה דפדפנים פחות נפוצים כמו Pale Moon מבוסס הפיירפוקס, שהודיע לאחרונה על כווונה לעבור למנוע הכרום. עם כל הדפדפנים האלה, לגוגל תהיה שליטה על הדרך בה רובם המוחלט של הגולשים רואים אתרים ואפליקציות ברשת, כך שכל אתר שלא ייבנה לפי הגחמות שלה יהפוך לבלתי נגיש לכל מי שלא משתמש בדפדפני אינטרנט אקספלורר או Edge של מיקרוסופט המבוססים על המנוע שלה.

גוגל כרום
אהבתם אותו בתור אלטרנטיבה. לא תאהבו אותו כרודן. כרום

בניסיון להרגיע בכל זאת, טרח מאיו להתייחס לשאלות שמעלה המהלך הזה וטען שמדובר בלא יותר מניסוי לא מחייב, אך זה רק הרגיז את הגולשים אפילו יותר - שכן הוא בחר במכוון שלא להצהיר על נאמנות לגקו אלא רק על כך שמערכת היחסים עם המתחרה היא כרגע בשלב הפלירטוט.

נכון לרגע זה לא ברור מה יקרה עם פיירפוקס והניסויים האחרים של מוזילה, אך יש לקוות שהאלטרנטיבה המרכזית לכרום תישאר עצמאית. אחרת, האינטרנט עלול להיראות בעתיד כמו עולם מכשירי האנדרואיד - כפי שרק מי שקונה סמארטפון חדש נהנה מהחידושים האחרונים באנדרואיד, כך רק מי שישתמש בדפדפן העדכני של גוגל, עם כלי הריגול האחרונים שלה, יוכל למשל לצפות בסרטונים ביוטיוב או למלא טפסים באתר הבנק. וזו הרי הסיבה שהתעצבנו ועברנו מקאספלורר לכרום, לא?