מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
חברים? בעיקר כדי לחטט. מארק צוקרברג | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

איך נראית מערכת היחסים ביניכם לבין חבריכם בפייסבוק? אם לשפוט לפי סקר חדש שנערך לאחרונה בבריטניה, נראה שאתם יותר סטוקרים מחברים ושעם חלקם בכלל לא הייתם מוכנים לדבר בעולם האמיתי.

לפי הסקר, למרות שממוצע החברים למשתמש פייסבוק עומד על 287, רק 31 מתוכם נחשבים חברים אמיתיים שהמשתמש רואה כמועמדים לבילוי משותף, בעוד 34% מהנשאלים הודו שהם חברים בפייסבוק של תשעה אנשים בממוצע שהם מגדירים כ"לא אוהבים" (dislike), ואף היו מתחמקים מהם ברחוב כדי להימנע מחברתם.

כשנשאלו מדוע, אם כן, הם חברים של כל אותם אנשים, ענו 58% כי הם אמנם לא אוהבים את אותם אנשים אך רוצים לראות את העדכונים שלהם כדי לדעת מה הם עושים. 47% אמרו שהם חברים בפייסבוק של קרובי משפחה שלהם ושל חבריהם מתוך תחושת חובה ואי נעימות. 36% אמרו שהם משאירים עמיתים לשעבר ברשימת החברים למקרה שיזדקקו לקשרים איתם בעתיד. 26% הודו שהם פשוט מפחדים מההשלכות של מחיקת חברים מסוימים. 17% משתמשים בחברות עם אנשים שהם לא אוהבים כדי לרגל אחרי חברים של אותם אנשים, שכן הגדרות הפרטיות בפייסבוק מקנות ראות גבוהה יותר ל"חברים של חברים".

פרט מעניין נוסף העולה מהסקר, שנערך בקרב 2,863 גולשים בגילאי 18 ומעלה באתר הבריטי VoucherCodesPro, הוא ש-22% מהנשאלים העידו כי השתתפו בויכוחים שנוהלו על גבי הרשת החברתית, כאשר 28% מתוך אותם מקרים נגרמו על ידי סטטוסים שהם חשבו שהיו מכוונים נגדם.

בתגובה לממצאים אמר ג'ורג' צ'ארלס, מנהל השיווק של האתר שערך את הסקר, כי גם בעידן האינטרנט נראה שהאמרה "שמור על חבריך קרובים, אך על אויביך קרובים אף יותר" עדיין חיה וקיימת.