הרומן של העיתונאי והבלוגר משה הלוי (המכונה הלמו) עם המשטרה נמשך כבר שנים. היא טוענת שהוא האקר שפרץ לאתרים של משרדי ממשלה בצורה לא חוקית וחשף מסמכים סודיים בבלוג שלו. הוא לעומת זאת מסביר שוב ושוב שהמסמכים הללו נגישים לכל גולש ברשת. לשמחתו של הלמו, כל מפגש עם המשטרה מסתיים כשידו על העליונה. האם כך תיגמר גם המערכה הנוכחית?

"לא פרצתי ולא נעליים"

הפרשה המרכזית בה נקשר שמו של הלמו ארעה לפני כשנתיים. ב-2012 פתחו חוקרי יחידת עבירות מחשב במחוז תל אביב בחקירה נגד הלמו, בטענה שהוא פרץ לאתר הנהלת בית המשפט, חדר למאגרי המידע והעתיק מסמכים כמו כתבי אישום, פרוטוקולים ופסקי דין. הלמו בתגובה הכחיש את החשדות נגדו וטען שנכנס לאתר שפתוח לכל גולש ולא ביצע שום עבירה פלילית.

משה הלוי, פרץ למחשבי מערכת המשפט (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"כל השבוע הייתי בחקירות ורוצים שאבוא גם בערב ראש השנה. זה כמו חקירה של מחבל", סיפר בזמנו בראיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי. "לא חדרתי לשום אתר, לא השתמשתי בכלי פריצה - אפילו הכנסתי את מספר תעודת הזהות שלי".

הלמו שהה עשרה ימים בבית המעצר ולאחר מכן שוחרר למעצר בית. בזמן הזה המשטרה חגגה על מעצרו: היא פרסמה את דבר הפרשה בעמוד הפייסבוק שלה, וקצין משטרה בכיר ביחידת עבירות המחשב , ניצב משנה ירון צבי, הצהיר בגאווה באחד הראיונות שהוא יסגור את המחלקה "אם לא אצליח לעמוד בנטל ההוכחה ולהרשיע את משה הלוי-הלמו".

מהר מאוד התברר שהחוקרים פישלו, ובגדול. החקירה, שהתחילה בקול תרועה - הסתיימה בקול דממה דקה, וההצהרות של ניצב משנה צבי על סגירת היחידה, נותרו כמובן ללא כיסוי. לפני חמישה חודשים החליטה פרקליטות מחוז מרכז לסגור את התיק נגד הלמו, ונגד שני חשודים נוספים שהיו מעורבים בפרשה, ולפני שלושה חודשים הוא קיבל הודעה רשמית לפני התיק נסגר בנימוק שלא נמצאו ראיות מספיקות להעמידו לדין.

לא נסגר ולא נעליים

בניגוד להודעה שקיבל, התיק נגד הלמו לא נסגר - וכעת זה הוא שתובע אותם. ביום ב' השבוע הלמו הגיש תביעה נגד משטרת ישראל לבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה סכום של עשרת אלפים שקל. בכתב התביעה הלמו טוען שבאתר המשטרה התיק שלו עדיין מופיע כתיק פתוח ללא שום ציון אחר, דבר שמהווה פגיע בשמו הטוב והוצאת לשון הרע.

"לצערי, המשטרה תפרה לי תיק", הוא אומר בשיחה עם NEXTER. "פעלתי לפי החוק והורדתי מסמכים על פי חוק ולא פרצתי לשום אתר. קציני משטרה ניסו להתקדם על חשבון החקירות שלי והונו את המפקדים שלהם שהם תפסו דג שמן. פתחו לי 17 תיקים בפרשה הזו כדי ל'התנקש' בי ולהעמיד אותי לדין בכל מחיר. פגעו בשמי הטוב ובפרטיות שלי. מדובר בחקירה רשלנית ולא מקצועית שכל מטרתה היתה להעמיד לדין אזרח חף מפשע". הלמו מוסיף שהוא ביקש לתקן את הדברים ולציין שהתיק נגדו נסגר, אך לא נענה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לתביעתו של הלמו:"כתב התביעה טרם התקבל במשטרת ישראל, לכשיתקבל, נגיב כמקובל ישירות בבית המשפט".