שיקגו נחשבת כבר 50 שנה לאחת הערים האלימות בארה"ב. בסוף השבוע האחרון משכה האלימות בשיקגו תשומת לב מיוחדת, לאחר שתושב העיר נרצח בשידור חי, בעודו אוחז בסמארטפון ומשדר את האירוע בפייסבוק.

אנטוניו פרקינס, שנרצח בשידור חי בפייסבוק (צילום: Antonio Perkins)
אנטוניו פרקינס | צילום: Antonio Perkins

אנטוניו פרקינס בן ה-28 בילה את יום רביעי בערב עם חברים וחברות. הם טיילו ברחובות השכונה שלהם תוך כדי שתיית משקאות אלכוהוליים, צוחקים ומדברים אל חבריהם ברשת החברתית שצפו בשידור. פרקינס, אב לשלושה ילדים, היה במצב רוח טוב והתבדח בלי הפסקה על החום.

אך לאחר 5 דקות ו-52 שניות נקטעה האידיליה ובשידור נשמעו קולות ירי. מצלמת הסמארטפון נפלה אל הקרקע והיטלטלה בפראות, ובשלב מסוים חשפה דם על הדשא. מייד לאחר היריות מתחילות להישמע צרחות, בעיקר של הנשים שנראו בווידאו עם טוני, ולאחר דקות ארוכות ניתן לשמוע את כוחות החירום מגיעים לזירה. אז נקטע הווידאו, לאחר כ-38 דקות.

 

הסרטון שותף אלפי פעמים ונצפה מאות אלפים. הוא עדיין זמין בפייסבוק, ובתקשורת הבינלאומית דווח כי דוברת מטעם החברה הסבירה שהוידאו לא מפר את מדיניות החברה, מאחר והוא לא "מפאר אלימות" (בניגוד לסרטון הרצח הכפול בפריז בשבוע שעבר). החברה רק הוסיפה לא התראה כי מדובר בתמונות קשות.

זו הפעם השנייה השנייה מתחילת השנה בה מבוצע בשיקגו רצח בזמן שידור חי בפייסבוק. לפני כשלושה חודשים נרצח גולש בעת שידור חי והאדם שירה בו נראה מדלג מעל גופתו וממשיך בירי למשך מספר שניות נוספות.

במקרה הראשון המשטרה הודיעה כי יכול להיות שהתיעוד אמיתי אך לא קבעה זאת במפורש. הפעם אישרה המשטרה לתקשורת את פרטי המקרה והודיעה שהשידור בפייסבוק אכן היה אמיתי. לדברי משפחתו של טוני, הוא לא היה חבר בכנופיה כלשהי ולא היה מטרת הירי. גם אחיו מת לפני מספר שנים בנסיבות דומות.

שיעור הפשעים האלימים בשיקגו הוא מהגבוהים בארה"ב - פי שניים ומעלה מאשר בלוס-אנג'לס וכ-50% יותר מבניו-יורק - שתי הערים היחידות במדינה בעלות אוכלוסייה גדולה יותר. בשיעור מעשי הרצח היא עולה על שתי הערים הגדולות ממנה אף יותר - פי 4 מאשר בניו-יורק ופי 2.5 מבלוס-אנג'לס. אמנם, לפי נתוני ה-FBI שיעור הפשע בשיקגו נמצא בשנים האחרונות "רק" בעשירייה השנייה במדינה, אך מתחילת 2016 נרשמה עלייה חדשה של כמעט פי שניים בפשיעה, כך שבסוף 2016 היא תזכה כנראה בכבוד המפוקפק של אחת מעשר הערים המסוכנות בארה"ב.