ספי ריבלין, ויקיפדיה (צילום: ויקיפדיה)
ספי ריבלין: היסטוריית הגרסאות (קליק לתמונה המלאה) | צילום: ויקיפדיה

פחות מיממה לאחר פטירתו של הזמר אריק איינשטיין, אחר הצהריים התעוררה סערה ברשת לאחר שבמספר כלי תקשורת פורסמו דיווחים לפיהם גם השחקן ספי ריבלין הלך לעולמו.

תוך מספר דקות כבר עודכן הערך "ספי ריבלין" בוויקיפדיה העברית ובתחתיתו נכתב כי הוא מת היום לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. עורכים בוויקיפדיה הסירו את הקביעה אך אחרים החזירו אותו לאוויר. לאחר שעה של מאבקים בדף השיחה של הערך חסמו מפעילי המערכת את עריכת הדף עבור כל מי שאינו מוגדר בעצמו כמפעיל.

"בהיעדר מקור למידע, זה הוחזר לגרסא הקודמת עד לקבלת מידע מהימן", מסביר ל-NEXTER איציק אדרי, יושב ראש ודובר ויקימדיה ישראל. הוא מוסיף כי אם וכאשר למידע זכזה יהיה אישוש ממקורות רשמיים, לא תהיה לעורכים הראשיים של האנציקלופדיה האינטרנטית בישראל בעיה להוסיפו לערך.

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק שלנו

עם זאת, הוא מדגיש, "יש הרבה ערכים אקטואליים שכולם רוצים להוסיף אליהם מידע, כמו מבצעים צבאיים שאנשים מנסים לכתוב בהם שמות הרוגים או מיקום נפילות טילים. אנחנו אומרים: חכו רגע. ויקיפדיה היא לא אתר חדשות. אנחנו לא מנסים להיות אלה שיביאו את הידיעה ראשונים. מטרתנו היא שלאחר שהיא תובא על ידי מקור אמין היא תופיע אצלנו עבור החפצים במידע בעתיד".

האם המקרה הזה לא יכול להוות אינדיקציה לבעיה בסיסית במודל בו כל אחד יכול לערוך ערכים בויקיפדיה? "יש מערכת מאוד עתיקה שעובדת כבר 10 שנים בעברית ו-13 שנה באנגלית. ויקיפדיה מבוססת על חוכמת המונים - כולם מנטרים שינוייים, וכמו שיש את אלה שבאים ומכניסים מידע יש אחרים שבודקים את המידע הזה ומסירים את מה שצריך להסיר. נכון שאפשר להטות ערכים אבל (...) הכל שקוף, כך שאפשר לעקוב אחרי השינויים. אני אשקר אם אגיד לך שכל הערכים מדויקים ומושלמים, אבל אנחנו מנסים להיות אמינים וקרוב למושלמים ככל שאפשר".

נזכיר כי ספי ריבלין מאושפז זה כשבוע במצב קשה.

צילום מסך של הערך הערוך עם השגיאה (מתוך טוויטר):