לפני כ-5 שנים חברת צוות אתר באזפיד שמה לב לתמונה של שמלה באינטרנט, שלא ברור מה הצבע שלה. היא העלתה על כך ידיעה עם סקר בבאזפיד, ועזרה לשמלה לשבור את הרשת עם מיליוני צפיות והצבעות. שנתיים לאחר מכן באזפיד שבר את הרשת שוב, כאשר העלה שידור חי לפייסבוק, ובו אנשי האתר מפוצצים אבטיח בעזרת גומיות.

"תמיד חשבנו על תוכן כדרך לחבר אנשים", אמר לנו מייסד האתר, ג'ונה פארטי בראיון ל-next, "אז לפעמים אנשים מבינים לא נכון את מה שאנחנו עושים, הם חושבים שמדובר במידע. וזה נכון לחדשות ולתחקירים שלנו. אבל הרבה מהתוכן שלנו עוסק ברגש, וביכולת לשתף משהו עם חבר".

עכשיו, אחד מחלוצי הוויראליות באינטרנט אומר שהבעיה היא, שבמקום להשתמש בכיף ובאמת בתוכן ויראלי, "אפשר ליצור שקרים, פחד, שנאה ורגש שלילי. אז הרבה אנשים מפיצים פייק ניוז ומפיצים אותו מתוך פחד ולא מתוך אהבה או כיף".

פארטי מצטרף במסר הכללי שלו לסשה ברון כהן, שלפני כחודש נאם באירוע של הליגה נגד השמצה, וטען שחברות האינטרנט הגדולות לא עושות מספיק בשביל לתקן אותה ולמנוע הפצה של שקרים ושנאה. לדבריו של פארטי, זה קשה לתקן, אבל אפשרי. חברות האינטרנט צריכות להשתפר בהסרת תוכן פוגעני מצד אחד, אך גם לעודד תוכן חיובי מצד שני ולחלוק רווחים עם הגולשים שלהן.

"אני חושב שלפייסבוק יש אחריות מסויימת, אבל קל מדי להאשים את פייסבוק", אמר פארטי, "לחברות התקשורת יש אחריות, לגוגל יש אחריות. התקשורת המסורתית לא הסתגלה לאינטרנט אז היא אבידה נתח ופינתה מקום לפייסבוק. אני חושב שכולנו צריכים לשתף פעולה כדי לפתור את הבעיות האלה. פייסבוק נוקטת צעדים, מאוחר מדי לטעמי, אבל משלמת על חדשות. אנחנו נראה שיפור".

תשעת השלבים של פארטי לתיקון האינטרנט

1. להעיף את הדברים הרעים (מדיניות טובה יותר, בינה מלאכותית ויותר מסנני תוכן).
2. לתמוך בדברים הטובים (לחלוק רווחים, לקנות תוכן)
3. לחלק את ההכנסות (מסחר, אולפנים, מנויים ועוד)
4. לאחד מדיה דיגיטלית (לשתף פעולה עם מתחרים)
5. להפעיל לחץ על הממשלה (להצביע לנציגים שרוצים לשנות את האינטרנט)
6. להפעיל לחץ של מפרסמים (לא לפרסם במקומות שיש בהם תוכן רעיל)
7. להפעיל לחץ עיתונאי (לדווח על השנאה והשקרים)
8. ליצור תוכן ויראלי שכולם יכולים להזדהות איתו (כזה שידבר לשלל תרבויות) 

כמובן שלא פספסנו הזדמנות לשאול את מי שהיה מחלוצי השאלונים ברשת, את השאלה החשובה ביותר. ג'ונה, איזו נסיכת דיסני אתה?

"יש בבאזפיד המון שאלונים שבהם אתה עונה על שאלות, ואני עונה על השאלונים כמה פעמים. הרבה משתמשים עושים את זה. אז לפעמים אני אלזה, ולפעמים פוקהונטס. זה תלוי במצב הרוח".