לירן אלזסר הוא האיש עם הכי הרבה זמן מסך בטלוויזיה הישראלית חוץ מחיים יבין וג'רי סיינפלד. אבל בוויקיפדיה הישראלית לא תמצאו אותו. גם לא עומד ברקע של ערך אחר.

לירן חולצה אפורה (תמונת AVI: מתוך הבוקר של קשת, שידורי קשת)
לירון שמם "עושה לירן חולצה אפורה" ללירן חולצה אפורה | תמונת AVI: מתוך הבוקר של קשת, שידורי קשת

זה לא שאף אחד לא ניסה להעניק לאיש והחולצה האפורה ערך משלו. בקיץ 2011 נמחק לראשונה הערך "לירן חולצה אפורה", שנפתח כנראה זמן קצר לפני כן. באוקטובר של אותה שנה נמחק הערך שוב. ופעם נוספת בינואר 2014. ו-3 פעמים בנובמבר של אותה שנה. ופעם אחרונה במרץ 2015.

לפני כחודשיים פתח הגולש אופיר מיכאל פעם נוספת דף על שמו של אוהד הכדורגל שהפך לאישיות שאף דיווח חדשותי אינו שלם בלעדיה. "אם אכתוב את הערך בצורה ראויה, האם יהיו לו כיום התנגדויות? האם הוא לא עובר את רף החשיבות?", הוא שאל בדף הדיון על הערך.

"אין מניעה שתכתוב אותו", ענה העורך גילגמש, והמשיך שאם יהיה צורך הוא יועמד לדיון חשיבות - הצבעה שתקבע האם מדובר בערך ראוי או מיותר.

"הייתי מעוניין להימנע מתבניות חשיבות ודיוני מחיקה אינסופיים אם ישנה אפשרות כזו", כתב מיכאל. "אם הוא לא עומד בקריטריונים אז חבל על המאמץ". בהמשך הדיון הוא ציין כי בחיפוש "לירן חולצה אפורה בגוגל מתקבלות 18,000 תוצאות (מספר שכיום עומד על 44,000), מה שמעיד לדעתו על כך שמדובר באדם ראוי לציון. אך עורכים רבים טענו בתגובה שמספר תוצאות חיפוש בגוגל אינו קובע את רמת החשיבות, טיעון שכל מי שחיפש אי פעם מידע על אישים היסטוריים מתחומים כמו ספרות ומדע מכיר היטב.

לבסוף, בשבוע שעבר ערכו הוויקיפדים הצבעה על עתידו של הערך האפור.

"מדובר על קוריוז ותו לא, תוכנו של הערך מעיד שאין באמת מה לרשום על האיש", כתב שם Lostam והצביע בעד מחיקה. "לירן כאיש לא מתקרב אפילו לגבול תחתון של אישיות חשובה. כל ה'ראיונות' איתו וכל האזכורים שלו מלגלגים לו ומציגים אותו בתור 'סלב' באופן סרקסטי", הוסיף Corvus והצביע אף הוא בעד מחיקה. "מיותר. ממליץ גם להחליף חולצה", התבדח העורך היידן, שכמובן הצביע גם הוא נגד.

"תופעה מעניינת ושווה אזכור (הידחפות לצילומים) גם אם לא אישית על שמו", טען מנגד העורך קודגורו והצביע בעד השארה."תופעה מוכרת ומעניינת", ציין עובד כהן והצביע בעד השארה. "לחלוטין ראוי", כתב אגם רפאלי והוסיף: "אפילו אתמול זכיתי לראות התייחסות אומנותית אליו בפני קהל חי". גם הוא הצביע בעד השארה.

בסיכום ההצבעה בשבת האחרונה נספרו 27 עורכים בעד מחיקה, ואילו רק 13 בעד השארה. החולצה האפורה תישאר, בינתיים, חסרת ערך.

* תודתנו נתונה למורן קלפר