אין תמונה
כך נראה עמוד של ערך בגרסה האמריקנית של ויקיפדיה

המאבק בחוקים נגד הפיראטיות הגיע היום (ד') לשיאו כשהגרסה האמריקנית של ויקיפדיה, האנציקלופדיה המקוונת, הוחשך למשך 24 שעות ובמקום הערכים הרבים הופיע דף שחור עם הכיתוב: "תארו לכם עולם ללא מידע".

מתחת לכותרת הקודרת הוזמנו הגולשים לקרוא הסבר מפורט על הצעות החוק SOPA ו-PIPA, המהלך לבלימת הפיראטיות ברשת, כפי שזה מכונה על ידי המחוקקים בארה"ב. מטרתו של החוק היא למנוע מאתרים לקבל גישה להעתקים לא חוקיים או להפר זכויות יוצרים בנושא מוזיקה, סרטים או סדרות, מבלי לשאול או לתגמל את היוצר.

במקביל לוויקיפדיה הביעו את מחאתם עוד שורה של אתרים גדולים הפועלים בעיקר בארה"ב, ביניהם גם ענקית החיפוש גוגל, האתר האפינגטון פוסט, פלטפורמת הבלוגים וורדפרס ועוד.

אין תמונה
מחאה סמלית. הדודל של גוגל

גוגל לא השביתה את מנוע החיפוש שלה אך במהלך סימלי ביותר הקדישה את הדודל למחאה, רק בגרסה עבור תושבי ארה"ב, כמו כן הוסיפה קישור להסבר על החוק.

גם האתר הגדול האפינגטון פוסט הציב ריבוע שחור על עמוד הבית עם מסר שכך זה ייראה האינטרנט אם החוק יתקבל.

אין תמונה
כך ייראה האינטרנט אם החוק יעבור. המחאה בהאפינגטון פוסט

לצערם של המוחים הם לא הצליחו לגייס למאבק שלהם את הרשתות החברתיות הגדולות פייסבוק וטוויטר שסירבו להשבית את האתרים אך כן התייחסו למחאה, לא תמיד בצורה חיביות.

מנכ"ל טוויטר, דיק קוסטולו הביע את דעתו על הנושא בחשבון האישי שלו ברשת המיקרו בלוגינג וצייץ: "טוויטר תחשיך את עצמה בגלל SOPA? זה טיפשי".     

גם מובילת המאבק ויקיפדיה לא השביתה את הגרסה האמריקנית של האנציקלופדיה שלה באופן מוחלט ומי שחיפש ערכים יכול היה לעקוף את ההחשכה ולמצוא אותם בגרסה הסלולרית או על ידי חיפוש הערך ישירות בגוגל ולחיצה על "עותק שמור" (מופיע בחץ בצד שמאל ליד הערך).

במקביל לאתרים השונים, נרשמו בארה"ב מספר ניסיונות לערוך הפגנות פיזיות של פעילים כנגד אותה הצעת חוק SOPA כנגד הפיראטיות ברשת, גם שם לא נרשמה היענות גבוהה. 

>> ההאקר היהודי חניבעל: "אני מתכנן הפתעות ענקיות לערבים" 

עדכון 20:10: מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג העלה סטטוס בחשבון הרשמי שלו ובו התייחס להצעת החוק SOPA: "האינטרנט הוא הכלי החזק ביותר שמאפשר לנו ליצור עולם מחובר. אנחנו לא יכולים להרשות לחוקים שלא חשבו עליהם לעומק לעמוד בדרכה של התפתחות האינטרנט. פייסבוק מתנגדת ל-SOPA ו-PIPA".