"חברה פנתה בפייסבוק וסיפרה שמישהי רצתה למצוא תמונות של לפני ואחרי, אבל לא היו לה תמונות של לפני כי היא לא עשתה דיאטה, אז היא חיפשה תמונות של נשים שמנות מאוד בגוגל", כך מספרת זהר ברטל, שתמונה שלה הגיעה לפוסט בפייסבוק של מישהי זרה לחלוטין, כאילו מדובר בה אחרי דיאטה.

את סיפורה של זהר, ושל אחרים שהתמונות שלהם הגיעו למקומות מוזרים - כולל יאיר קיבייקו שתמונה עם כלבתו הגיעה לכתבה על סקס עם בעלי חיים, הבאנו בסוף השבוע במגזין מאקו.

ברטל מספרת שלא היה מדובר בחברת דיאטות או פרסומת, אלא סתם מישהי פרטית שחשבה שזה יהיה מצחיק. "אותי זה מאוד הצחיק שמישהי העמידה פנים שהיא אני בשביל להעמיד פנים שהיא ירדה במשקל. היא התנצלה והיא לא ידעה שמדובר במישהי ישראלית. כלומר, מבחינתה אם מדובר במישהי זרה זה בסדר לצחוק על הגוף שלה ולהתחזות. זה כמו ילד שנתפס אוכל עוגיות ואומר סליחה שגיליתם".

אז מה עושים?

היכנסו לחשבון הפייסבוק והאינסטגרם שלכם וחפשו תמונות שעלולות להיות בעתיות, ושאתם לא רוצים שיסתובבו ברשת. אפשר למחוק אותן לחלוטין או להגביל את הצפיה בהן לחברים בלבד (בהנחה שכל חברי הפייסבוק שלכם הם באמת חברים, ולא אישרתם אנשים בלי הבחנה).

מדובר בפתרון שבאופן מעשי יחסום אנשים מלהשתמש בתמונות שלכם, אך ברטל לא מסכימה עם הגישה הזאת באופן עקרוני. "התמונה הספציפית הזאת כבר פורסמה בתוכנית בוקר. היא עשתה רעש, כי להיות שמנה ולאהוב את הגוף שלך זה משהו יוצא דופן שמגיע לחדשות. אבל אני לא חושבת שאני צריכה לעשות צעדים עם התמונות שלי, אני לא הבעיה".

אם אתם מוצאים תמונה שלכם בעמוד פייסבוק אחר בלי שאישרתם את זה, אתם יכולים לדווח עליה בפייסבוק (ללחוץ על המשולש בפינה ועל Report ושם ציינו כי זו תמונה שלכם). במקרים רבים זה עוזר - פייסבוק תעדיף לא להסתבך ופשוט תסיר. אם השימוש בתמונה נעשה בתוך גבולות ישראל, אתם יכולים להתייעץ עם עורך דין ולתבוע. הפיצוי יכול להגיע ל-50,000 שקלים ויותר.

ברטל אומרת שהציעו לה לתבוע, אך בשני המקרים שהתמונה שלה נגנבה, היה מדובר בחיילת ובסטודנטית, כך שאילו הייתה תובעת לא היה להן מאיפה לשלם את הפיצוי.