היסטוריה: מפלגת הפיראטים באיסלנד קיבלה מהנשיא מנדט להרכבת קואליציה. הנשיא, גוּדְ'ני תוֹרְלַסיוּס יוֹהנֶסוֹן, הודיע ביום שישי כי נפגש עם מנהיגת מפלגת הפיראטים, בירגיטַה יוֹנְסְדוֹטיר, והטיל עליה את מלאכת הרכבת הממשלה.

ההזדמנות ניתנה למפלגת הפיראטים למרות שלא ניצחה בבחירות שנערכו במדינה ב-29 באוקטובר. למעשה, היא קיבלה רק 14.5% מהקולות ו-10 מתוך 63 המושבים באלת'ינג, הפרלמנט האיסלנדי - אמנם עלייה משמעותית לעומת 5.5% ו-3 מושבים שקיבלה המפלגה בבחירות של 2013, אך הרבה פחות ממפלגת העצמאות, שקיבלה 29% ו-21 מושבים, ואף אכזבה לעומת סקרים מהשנתיים האחרונות, שניבאו למפלגת הפיראטים ניצחון מוחלט בבחירות במדינה.

אך מפלגת העצמאות לא הצליחה להרכיב קואליציה, וגם המפלגה הבאה בתור, מפלגת השמאל-ירוקים, שקיבלה 16% ו-10 מושבים, לא הצליחה להגיע להסכמה עם מפלגות השמאל האחרות. לכן, העביר הנשיא את המנדט למפלגת הפיראטים.

המפלגה הפיראטית האיסלנדית הוקמה ב-2012, בהשראת מפלגת הפיראטים השוודית. מפלגות פיראטים נוספות הוקמו בכ-60 מדינות, ביניהן ישראל, ומלבד רפורמה בחוקי זכויות יוצרים כדי להגן על מי שהוריד או שיתף שירים או סרטים באינטרנט מעונשים כבדים, תומכות גם בפרטיות וחרות מוחלטות ברשת ומחוצה לה ובדמוקרטיה ישירה, במסגרתה מוכרעות הצבעות המפלגה על ידי משאלים אינטרנטיים. ההישג של המפלגה האיסלנדית הוא הגדול ביותר שהצליחה מפלגה פיראטית להשיג אי פעם.

בהודעה רשמית של המפלגה נאמר כי "מפלגת הפיראטים מעריכה את האמון שניתן בה ותמלא את המשימה שהוטלה עליה באחריות וביושר".