אין תמונה
"היום היה כנראה היום הכי מאכזב בחיי כאב ואני לא יודע איך לתקן את המצב". טומי ג'ורדן, האב היצירתי

מתבגרים רבים בימינו מתנהגים בצורה אנוכית וכפויית טובה. טומי ג'ורדן, הוא אב לטינייג'רית כזאת בדיוק. בתו האנה בת ה-15 חסמה אותו בפייסבוק ופירסמה על הקיר שלה מכתב ארוך שמוקדש להוריה (כמובן ללא כוונה שהם יראו אותו) ובו היא התלוננה וקיטרה על כל המטלות שהם מחייבים אותה לעשות בבית. בשלב מסוים היא אף הציעה שההורים ישלמו לה על המשימות הרבות שהיא נאלצת לבצע. כל זה מלווה בלא מעט קללות.

בין היתר היא כתבה: "אני לא העבד שלכם לעזאזל וזאת לא האחריות שלי לנקות את החרא שלכם. יש לנו מנקה בשביל זה, והשם שלה הוא הוא לינדה, לא האנה. אם אתם רוצים קפה תרימו את התחת שלכם ותכינו אותו בעצמכם, אם אתם רוצים גן תחפרו ותדשנו אותו בעצמכם, אל תשבו על התחת שלכם ותצפו בי עושה את זה. כשיבוא היום שבו תהיו זקנים מידי כדי לנגב את התחת שלכם ותתקשרו אלי כדי לבקש עזרה. אני לא אהיה שם".

האב הצליח להשיג העתק מהמכתב וממש לא אהב מה שהיה כתוב שם, הוא חשב על עונש הולם ומצא אחד יצירתי במיוחד.

האב צילם סרטון באורך 8:23 תחת השם "הורות בעידן פייסבוק: למתבגר הבעייתי", בו הוא מקריא את הפוסט של בתו במלואו ומוסיף את מה שהוא חושב על הטיעונים שלה ועל התנהגותה ה"אנוכית וחסרת הכבוד". לבסוף, כדי להוכיח שהוא רציני הוא לקח את הלפטופ שלה ופשוט ירה בו. כשבזמן היריות הוא גם הודיע לה שהיא תצטרך לשלם על הכדורים, דולר אחד לכל כדור.

אין תמונה
כל כדור עולה דולר, והבת תשלם גם על זה

את הסרטון העלה האב ליוטיוב ולעמוד הפייסבוק שלו ושל בתו עם התיאור: "היום היה כנראה היום הכי מאכזב בחיי כאב ואני לא יודע איך לתקן את המצב. כיון שאני לא מצליח להתקדם בשום צורה עם בתי והפייסבוק שלה, החלטתי לתקן את הבעיה אחת ולתמיד".

באופן מפתיע או שאולי לא כל כך, בכל זאת מדובר בנושא שרבים מזדהים איתו, הסרטון הפך ללהיט ויראלי וכבר זכה לפארודיה מצוירת. בתוך שלושה ימים מעל 14 מיליון אנשים צפו בו, גם בפוסט שהעלה האב לפייסבוק שלו קיבל מעל 54 אלף לייקים ו-24 אלף שיתופים והמספרים עדיין עולים בקצב מסחרר.

כמובן שהאב הפך לכוכב רשת, רבים מהמגיבים תמכו בו והיו כאלה שביקרו את התנהגותו. בתוך יומיים מאז הפרסום הוא הצליח לגייס מעל 3,000 דולר לעמותה שעוזרת לאנשים עם ניוון שרירים שהוא פעיל בה וחנות גלידות אף הציעה לבתו עבודה.

והנה הסרטון שפירסם האב ואחריו יש תרגום. ליחצו לייק לאבא ו-share להורים של מתבגרים שעושים להם חיים קשים

"אני מקדיש את זה לבתי האנה, ובעיקר לכל החברים שלה בפייסבוק שחשבו שהפוסט הקטן והמרדני שלה היה חמוד. וגם לכל ההורים שחושבים שילדיהם לא מפרסמים דברים רעים בפייסבוק. אני רוצה להקריא לכם פוסט כזה שראיתי על קיר הפייסבוק של בתי. היא חשבה שהיא מאוד חכמה ושבגלל שהיא חסמה אותי מהפייסבוק שלה, לא אצליח לראות אותו.

"אז הנה" האב מנפנף במכתב ומוסיף: "ודרך אגב האנה, את מרותקת לבערך שלושה חודשים בגלל מה שעשית...אתמול בזבזתי 6 שעות ותיקנתי את המחשב שלך בשבילך, שידרגתי אותו, שילמתי 130 דולר על תוכנות והיום נתקלתי בעמוד הפייסבוק שלך שמשום מה לא חשבת שאצליח לראות. אז כיון שניסית להסתיר את המכתב, אני אשתף אותו עם כולם. הכותרת שלו 'מוקדש להורים שלי'". ואז ג'ורדן מתחיל לקרוא את המכתב שכתבה בתו:

אין תמונה
הבת כבר לא תצטרך מצלמת רשת או תוכנות משודרגות
"מוקדש להורים שלי, אני לא העבד שלכם לעזאזל וזאת לא האחריות שלי לנקות את החרא שלכם. יש לנו מנקה בשביל זה, והשם שלה הוא לינדה, לא האנה. אם אתם רוצים קפה תרימו את התחת שלכם ותכינו אותו בעצמכם, אם אתם רוצים גן, תחפרו ותדשנו אותו בעצמכם, אל תשבו על התחת שלכם ותצפו בי עושה את זה. אם אתם מסתובבים בבית ומלכלכים את הכל עם בוץ אחרי שניקיתי את הרצפה, בבקשה, אבל תנקו את זה אחרי שתסיימו לפזר את החרא שלכם בכל מקום. נמאס לי לנקות אחריכם.

אתם אומרים לי לפחות פעם אחת ביום שאני צריכה להשיג עבודה. יכולתם פשוט לשלם לי כסף על כל מה שאני עושה בבית", האב צוחק ומוסיף, ברצינות? את צוחקת עלי?! וממשיך להקריא: בכל יום שאני חוזרת מבית הספר אני צריכה לשטוף כלים,  לנקות את הרהיטים, לסדר את המיטות של כולם, לעשות כביסה ולהוציא את הזבל ואני אפילו עוד לא מציינת את זה שאני גם עוזרת לכם במרפאה. ואם אני לא עושה את כל זה אתם מרתקים אותי לבית. אתם יודעים עד כמה קשה זה להספיק את כל המשימות שלכם והלימודים בבית הספר? זה מטורף! אני נרדמת בשעה 22:00 בכל ערב בגלל שאני עייפה מידי כדי להישאר ערה עוד קצת ולעשות משהו אחר.

אני מתעוררת בחמש בבוקר כדי להכין את אחי הקטן לבית הספר ובסופי שבוע אני נאלצת לישון עם דלת נעולה כדי שהוא לא יבוא ויעיר אותי בשש בבוקר. נמאס לי מהבולשיט הזה. בפעם הבאה שאצטרך למזוג כוס קפה אני אעיף את זה על מישהו. אין לי מושג איך יש לי חיים. וכשיבוא היום שבו תהיו זקנים מידי כדי לנגב את התחת שלכם ותתקשרו אלי כדי לבקש עזרה. אני לא אהיה שם. על החתום, בתכם העצבנית, האנה".

האב כמובן לא מצליח לשתוק על כל התלונות של הבת ומתייחס אליהן: לגבי המנקה הוא אומר: "האישה שעוזרת לנו לנקות את הבית עושה את זה כטובה וכחלופה של כמה שירותים שאנחנו מספקים לה. היא לא מנקה ואת (האנה) לעולם לא תתייחסי או תקראי לה מנקה. האישה הזאת עובדת קשה יותר ביום אחד ממה שאת עבדת בכל החיים שלך".

בעניין ההצעה שההורים ישלמו לה על המטלות שהיא עושה בבית האב לא מצליח להתאפק: "ברצינות?! לשלם לך על מטלות שאת אמורה לעשות בבית? את חוזרת הביתה מבית הספר ויש לך רשימת משימות כתובה ותלויה על הקיר מיכוון שאחרת את לא זוכרת אותן. המשימות הן לטאטא את הרצפה במטבח מה שלוקח בערך שלוש דקות, אם השיש מלוכלך לנקות אותו, משימה של דקה בערך, אם מדיח הכלים מלא וסיים לשטוף את הכלים אז תרוקני אותו. אם יש לך כביסה מלוכלכת שהיא שלך, תכבסי אותה. ואם המיטה הפרטית  שלך לא מסודרת, תסדרי אותה. את לא צריכה לכבס את הבגדים שלי, לסדר את המיטה שלי וגם לא את המיטה של האורחים. כל מה שאת צריכה זה לסדר את המיטה של עצמך.

לשלם לך על המטלות? את השתגעת? את בת 15, את רוצה דברים בשביל המחשב שלך, את רוצה סוללה חדשה, את רוצה מצלמה חדשה, טלפון חדש, את רוצה אייפוד חדש, אבל את לא מוכנה להזיז את התחת העצלן שלך כדי אפילו לנסות ולחפש עבודה. העבודה היחידה שניגשת אליה היא זאת שאני הכרחתי אותך לגשת אליה ואחרי שמילאתי במקומך את הטפסים ואת התעצלת אפילו לשלוח אותם בחזרה".

האב מקמט את המכתב בעצבים וממשיך: "כשאני הייתי בגילך, כבר עזבתי את הבית, גרתי לבד, התחלתי ללמוד בקולג' בזמן שעוד למדתי בתיכון, עבדתי בשתי עבודות, התנדבתי ככבאי ועדיין הלכתי לבית הספר. האחריות שלך היא להתעורר בזמן ולעלות על האוטובוס לבית הספר. זוהי כל האחריות שמוטלת עליך בכל יום.

לא היו לך חיים כל כך קשים אבל מעכשיו יהיו לך...כשעשית דבר דומה בעבר הזהרתי אותך שאם תעשי משהו כזה שוב העונש יהיה הרבה יותר גרוע. אתמול פשוט בזבזתי את כל היום שלי כדי לשדרג לך את מחשב והתוכנות כפי שביקשת...מעכשיו את לא צריכה לדאוג שתהיה לך מצלמת רשת חדשה או כבל חדש כי את כבר לא תשתמשי במחשב שלך לפחות עד שתלכי למכללה. אני אפילו לא יודע איך לתאר עד כמה אני מאוכזב ממך וכמה שהתייחסת בחוסר כבוד לכל בן אדם מבוגר שקיים בחייך.

החיים שלך היו קלים, קלים מידי. והיום הם יהפכו לקשים, הרבה יותר קשים. ברגע שאסיים אני הולך לפרסם את הסרטון הזה על קיר הפייסבוק שלך כדי שכל הילדים שחשבו שהמרדנות שלך נורא מדליקה יראו מה קורה אם מתנהגים כך ואני מקווה שההורים גם ילמדו מזה...".