לאחר ציפיה ארוכה, פרסם הבוקר (ד') משרד התקשורת את המכרז לתדרי הדור הרביעי בסלולר. הדור הרביעי הוא האבולוציה הבאה בתחום שירותי התקשורת ויספק לצרכנים קצבי העברת מידע גבוהים הרבה יותר ממה שאנו מכירים כיום בדור השלישי, בדומה לרשתות כאלו שכבר פועלות בארצות הברית, באירופה ובמקומות נוספים בעולם.

אין תמונה
לחבר את כל המכשירים לאינטרנט דרך הסמארטפון. מתוך פרסומת של סמסונג

במכרז שפרסם משרד התקשורת מוצעים לחברות הסלולר תדרים ברוחב של 65 מגה-הרץ בתחום תדרי ה-1800 גיגה-הרץ (כולל תדרים שכבר מצויים כיום בידי פרטנר וסלקום). כל 5 מגה-הרץ יעלה לחברה המבקשת 10 מיליון שקל. מפעילי סלולר חדשים או קטנים, כדוגמת גולן טלקום או יופון, יוכלו להמיר עד 50% מסכום התשלום על התדרים שירכשו בתמורה להתחייבות להגדלת נתח השוק שלהם, במטרה לעודד תחרות.

עוד מעודד משרד התקשורת שיתוף רשתות בדור הרביעי, כפי שעומדות לעשות פרטנר (אורנג') והוט מובייל, במטרה למנוע ריבוי אתרים (אנטנות). סוגיה נוספת היא חברת פרטנר, שכבר ערוכה לאספקת רשת דור רביעי ולאחרונה פינתה חלק מתדריה הקיימים וביקשה ממשרד התקשורת להפעיל עליהם את הדור הרביעי שלה עד לאחר המכרז. היא טרם קיבלה את אישור משרד התקשורת לכך, אך עניינה נדון בימים אלה בצמרת משרד התקשורת, שמוסר ל-NEXTER כי בקרוב "יתקיים דיון במשרד בנושא בראשות המנכ"ל".

מהיר כמו אינטרנט ביתי

הדור הרביעי - או כפי שהוא נקרא באנגלית: LTE, ראשי תיבות של Long Term Evolution (אבולוציה לטווח ארוך) - הוא תקן סלולרי. תקן ה-LTE הוא גמיש ויודע להתאים את צורת הזרמת המידע לסוג המידע המועבר. כך, למשל, קול צורך העברת מידע מועטה, אבל דורש איכות גבוהה, לעומת וידאו בזרימה, שיכול להסתדר עם איכות נמוכה יותר אך דורש העברת מידע רב בו זמנית. LTE יודע לתת "טיפול אישי" לכל סוג מידע, ולמטב את ההעברה.

בנוסף, LTE הוא תקן מאוד "חברותי": הוא יודע לדבר עם טכנולוגיות אלחוט אחרות, ו"לגייס" אותן להעברת מידע לפי הצורך. כך, למשל, במקרה של עומס על רשת הסלולר יכולה רשת LTE לרתום נקודות אינטרנט אלחוטי (ווייפיי) באזור כדי לסייע לה במשימות של העברת המידע למכשירים באזור הביקוש הגגבוה.

עוד תכונה מעניינת ב-LTE היא היכולת לשמש "נקודה חמה" משוכללת וחכמה יותר ממה שאנחנו מכירים כיום: אפשר, ביחידת תקשורת סלולרית אחת, ליצור כמה זרמי מידע נפרדים לכמה יחידות קצה. כך, ניתן לחבר באמצעות מכשיר סלולרי אחד מחשב, טאבלט ומכונית חכמה לרשת, כאשר כל חיבור הוא עצמאי ולא מפריע לחבריו.

רשתות הדור הרביעי יביאו עמן קצבי העברת מידע של עשרות מגה-ביט לשנייה בשלב ראשון, ומאות מגה-ביט בשנייה בשלב מאוחר יותר. מהירויות אלו, המשתוות לאלו הזמינות בחיבור אינטרנט ביתי, יאפשרו למעשה לחבר כל מכשיר וחפץ לרשת האינטרנט ויהפכו את חזון "האינטרנט של הדברים" למציאות. בין השאר מכוניות יוכלו לתקשר ביניהן על בסיס רשת הדור הרביעי ולמנוע תאונות על ידי בלימה אוטומטית, נוכל לתקשר עם מרכז המדיה במכונית ישירות מהבית ועוד מגוון יישומים, כאשר דמיון המפתחים הוא הגבול היחידי לאפשרויות. בקרוב גם בישראל.