ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודיע הבוקר (א') כי הוא מתנגד לחוק הפורנו, או בשמו הרשמי "הגנה על קטינים מפני תכנים פוגעניים באינטרנט". החוק מבקש לחסום גישה לאתרי אינטרנט פורנוגרפיים בפני קטינים. למרות מטרותיו החיוביות, הוא מעורר התנגדות בקרב מומחי טכנולוגיה כבר למעלה מעשור - וכעת ראש הממשלה הצטרף למתנגדים, ועצר את החוק. מדוע?

"החשש שלי הוא שתכנס רגולוציה לאינטרנט"

"אני מוטרד מחוקים שמבקשים לצנזר רשתות חברתיות ואינטרנט. עצרתי בזמנו את 'חוק הפייסבוק' למרות שכוונת החקיקה הראשונית של גלעד ארדן הייתה טובה. אותו דבר נכון גם על מה שמכונה 'חוק הפורנו'. אנחנו לא רוצים שילדים ייחשפו לתכנים פוגעניים אבל החשש שלי הוא שלאינטרנט, מרחב שבו אין רגולציה ממשלתית, תכנס רגולציה", אמר נתניהו על פי דיווחים של החדשות ושל מיכאל האוזר טוב בגלצ הבוקר.

נתניהו הוסיף "מי יקבע איזה תוכן מותר ואיזה תוכן אסור? מי יקבע את הפרשנויות? אני אפגש עם ח״כ מיקי זוהר כדי ללמוד את החוק ולראות איך אפשר להתגבר על החשש הזה. צריכים להיזהר מאוד מכניסה של רגולטור למרחב הזה". נתניהו אמר את הדברים בישיבת שרי הליכוד.

הצעת החוק של זוהר תציל את נתניהו? (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

חוק בן 14 שנים

היסטוריה בקצרה: החוק לסינון אתרים הוצע כבר ב-2004 (ואולי אפילו לפני כן) בנוסח שונה מהיום, על ידי חבר הכנסת לשעבר מהליכוד יחיאל חזן (אביו של ח"כ אורן חזן) שביקש שזיהוי של מבוגרים יעשה באופן פיזי, אלקטרוני או ביומטרי. כלומר שתצטרכו לסרוק את האצבע או להקיש סיסמה בשביל להיכנס לאתרי מין אלימות או הימורים. ב-2006 ההצעה עלתה מחדש על ידי חבר הכנסת לשעבר אמנון כהן מש"ס שגם ביקש, ומאז מדי שנה עד שנתיים עולה לדיונים בכנסת.

את הגלגול האחרון של החוק מובילים מיקי זוהר מהליכוד, ושולי מועלם מהבית היהודי, והדיון עליו אמור להתקיים מחר (ב') בוועדת הכנסת, ובהמשך במליאה. בתחילה זוהר הציע שבכל גלישה באינטרנט, באתרים המיועדים למבוגרים, יופיע עמוד נחיתה שבו יהיה צריך להקיש מספר ת.ז. ותאריך לידה שיורידו את החסימה. לדבריו, העמוד הזה לא יופיע בכל גלישה, אלא אחת לשלושה-שישה חודשים.

בסוף השבוע פירסם זוהר נוסח חדש להצעתו, שלפיו כולנו נהיה חסומים מצריכת אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט (בסמארטפונים או במחשבים), אלא אם נודיע אחרת. פעם בשלושה חודשים נקבל תזכורת שאפשר לקבל תוכנת סינון בחינם. מה הם אותם תכנים פוגעניים? הנוסח הנוכחי לא מגדיר את זה.

זה יעבוד כך: אתם תקבלו הודעה שבאפשרותכם לסנן את האינטרנט, באמצעות שירות שהספקית שלכם תציע בחינם, בסבסוד המדינה שתעביר חצי שקל עבור כל מנוי לספקיות האינטרנט. אתם תוכלו להחליט אם אתם רוצים סינון מלא, סינון שאפשר לבטל באמצעות קוד, או לא לקבל סינון בכלל. איך יעבוד הקוד, מתי הוא יופיע - החוק לא מפרט על כך. ח"כ זוהר אמר שסוג הסינון יידון בין הקריאות השניה והשלישית.

אבל לא תוכלו להתעלם מהפניה של חברת האינטרנט או הסלולר שלכם. אם לא תבחרו אחת מאפשרויות הללו בתוך חודש מהרגע שתקבלו את ההודעה - כל האינטרנט שלכם יסונן כברירת מחדל. תצטרכו לפנות בכתב לספקית האינטרנט ולבטל את הסינון. אם בחרתם שלא לסנן - תקבלו מדי שלושה חודשים תזכורת שאפשר להפעיל שירות כזה.

המתנגדים: אי אפשר לחסום את כל האינטרנט

המתנגדים העלו לאורך השנים מספר טענות נגד חוק כזה: אי אפשר לסנן את כל האינטרנט לכולם כברירת מחדל, זה מורכב מבחינה טכנית ומהווה זיכון אבטחה - כי יהיה צריך להאזין לכל הרשת. אתרים לגיטימיים ייחסמו בטעות - בגלל שהם מכילים עירום בהקשר לגטימי. ועדה שמורכבת מאנשי אקדמיה, אמנות וטכנולוגיה אמורה להחליט מה ייחסם ומה לא (הצעה שעלתה לפני שנתניהו תהה על כך), אך המתנגדים טוענים כי לא יהיה אפשרי לתת להם לעבור על אינספור אתרים. בעיה נוספת:

עוד מתנגדים מציינים כי החסימה במתכונת הנוכחית לא מתחשבת בסרטונים ותוכן למבוגרים שהחשיפה אליהם היא לא גלישה בדפדפן אינטרנט. במילים אחרות - החוק לא מתמודד עם פורנו ותמונות עירום גנובות שמופצות בטלגרם. אחד הסעיפים בחוק מציין שיש חובה של "עדכון התוכנה מעת לעת ובהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות", אולם לא מתייחס נקודתית לסוגים שונים של גלישה באינטרנט - אתרים, משחקים, אפליקציות וכדומה.

ניר הירשמן, פעיל ליכוד ומראשי התנועה לזכויות דיגיטליות שמגיעה לכנסת בשביל להביע התנגדות לחוק ולהציע חלופות מוסר "גם ראש הממשלה מבין עכשיו את המשמעות האמיתית של חוק צנזורת האינטרנט של מיקי זוהר- לסגור את האינטרנט הישראלי ולהשליך את חופש הביטוי לפח. חבל שאנחנו צריכים להגיע לדקה התשעים עם הצעות חוק מעוותות כאלה, לפני ששמים את המעצור בפני חברי כנסת אלמונים שמנסים לקושש עוד כמה קולות בפריימריז. אפילו המהדורה המעודכנת של החוק, שהופצה בחופזה במוצ"ש, עדיין שומרת על עקרון היסוד שלו- ליצור רשימות שחורות אזרחים, שיהיו מטרה לרדיפה והאזנות. ישנם פתרונות רבים שיאפשרו הגנה על ילדים וצריך ליישם אותם, מבלי לחסל את החירות שלנו, שהיא ההגנה האמיתית על חיינו כאן".

ח"כ מיקי זוהר אמר "הנוסח הסופי של החוק מצויין ואני בטוח שרה"מ יתמוך בו. המטרה היא אך ורק הגנה על קטינים ומתן אפשרות לבגיר להכריע בעבור עצמו. אין ראוי מזה למען ילדי ישראל והבטחת עתידה של החברה שלנו בכל מה שקשור למניעת הטרדות מיניות והחפצת נשים". נתניהו וזוהר אמורים להיפגש, ודיון על החוק אמור להתקיים מחר.