הסתכלו רגע סביבכם: האם מכונת המיקרוגל שלכם עומד לנסות לצלות אתכם? האם מכונת הכביסה זוממת לחשמל אתכם למוות? ואולי שואב האבק הרובוטי מתכנן להתגייס לדאע"ש ולשאוב ממכם איברים? לפי סוכנות השיטור האירופית, יורופול, תרחישים כאלה - מופרכים ככל שיישמעו - עומדים לגבות עוד השנה את הקרבן האנושי הראשון שלהם.

ניקיון, שואב אבק רובוטי של neato עם מדבקה מעוצבת צילום יחצ ניטו (צילום:  יחצ ניטו)
מכשיר חכם או מתנקש שמחכה לפקודה? שואב אבק רובוטי | צילום: יחצ ניטו

לפי דו"ח של הסוכנות שיצא בחודש שעבר, עד סוף 2014 יירצח אדם על ידי פושעים שינצלו את טרנד "האינטרנט של הדברים" כדי לפגוע באנשים פיזית באמצעות פריצה למכשירים "חכמים" המחוברים לאינטרנט. התחזית הקודרת מיוחסת לחברת אבטחה אמריקאית בשם IID ומגובה על ידי היורופול, הטוענת כי ממשלות אינן ערוכות להתמודד מול האיומים הנובעים מכמות המכשירים החכמים.

עד כה התרכזו פושעי סייבר בעיקר בניסיונות להשיג גישה לפרטי חשבונות כספיים של קרבנות. לשם כך הספיקו פריצות למחשבים וסמארטפונים. אך מכשירי חשמל אחרים המחוברים לרשת מאפשרים לנוכלים לצבור עוצמה רבה יותר.

האיום המוכר ביותר הוא השבתת תשתיות, כפי שהודגם על ידי התולעת האמריקאית/ישראלית Stuxnet ששיתקה את הכורים האטומיים באיראן בתחילת העשור. איומים עיקריים אחרים כוללים שיבוש ציוד חירום ופריצה למכוניות תוך השתלטות על מערכות היגוי והבלמים שלהן. ואם כל זה נשמע לכם מופרך - נזכיר לכם שבארה"ב מאמינים לחלוטין שזה אפשרי. בשנה שעברה חשף דיק צ'ייני בריאיון טלוויזיוני כי קוצב הלב שלו עבר התאמה כדי לכבות כל אפשרות של שיבוש פעולתו דרך ציוד אלחוטי. הראיון שודר זמן קצר לאחר פרקים בסדרות "הומלנד" ו"אלמנטרי" בהם הומחז כיצד ניתן לרצוח אדם באמצעות השתלטות על קוצב לב.

הדו"ח של יורופול לא מציע פתרונות. הוא מצייין כי את "האינטרנט של הדברים" לא ניתן לעצור וכי על פי מומחים לשוק התקשורת בשנה הקרובה עומד מספר המכשירים המחוברים לאינטרנט להיות פי שלושה וחצי ממספר האנשים החיים בעולם ועד 2020 צופה חברת התקשורת אריקסון 50 מיליארד מכשירים מקוונים. לכן, אומרת יורופול, יש "לסגל ולהצמיח" טכניקות משטרתיות להתמודדות עם פשיעת סייבר מוגברת. אחרת חזון אפוקליפסת הרובוטים יתממש מוקדם בהרבה מהצפוי, ולא על ידי מכשירים חכמים מדי אלא על ידי אנשים חכמים מדי ומכשירים לא מספיק מוגנים.