26 ביוני, 1995, וירג'יניה. בחור בן 19 בדרכו להופעה של גרייטפול דד תופס טרמפ עם בחור בן 21, בדרכו לבקר את אימו בדרום קרוליינה. אף אחד מהם לא הגיע ליעדו, חייהם של השניים נגדעו בתאונת דרכים קטלנית. 

חקירה נפתחה. לא נמצאו סמים בדמם של השניים ועל פי ההערכה, הנהג נרדם על ההגה. את הנהג זיהו בתור מייקל אריק האגר, ואילו הטרמפיסט נותר אלמוני. הוא לא נשא עליו דבר חוץ מאשר מצית, כמה מטבעות, ושני כרטיסים להופעה של גרייטפול דד. ליד גופתו נמצא פתק: "ג'ייסון, מצטערות שהיינו צריכות ללכת, נתראה, שמור על קשר. קרוליין ט + קרוליין או". מספר טלפון בסיום נכתב ללא קידומת והיה למבוי סתום למשטרה. מאז כונה הטרמפיסט האלמוני .“Grateful Doe”.

Had a friend add long hair to Jason doe to see if it would jog anyone's memory. Now this is just estimated what he could have looked like.~Lesha

Posted by Grateful Doe on Saturday, December 7, 2013

שנים מאוחר יותר, חובבת תעלומות בת 25 מאוסטרליה נתקלה בסיפור המרתק הזה שהפך לאגדה בין מעריצי גרייטפול דד. לילה בטס, הידועה בתור zombiegrey באתר Reddit, החליטה לחקור לעומק. היא הסבירה: "הסיפור נתקע לי בראש, Grateful Doe היה יכול להיות אחד החברים שלי – הוא היה יכול להיות אני".

לילה החלה לפרסם את מחשבותיה בנושא באתר Reddit, היא שיתפה תמונות משוחזרות של האלמוני ובהמשך אף פתחה קבוצת דיון באתר ובה לקחו חלק אלפי אנשים, שניסו למצוא פתרון לתעלומה. במקביל, גם קבוצת פייסבוק עסקה בסיפורו של האלומני.

הנסיונות הניבו תוצאות. שותף לשעבר של אדם בשם ג'ייסון קלהאן החל להתכתב עם לילה. הוא תיאר אותו בתור בחור חופשי, היפי, גולש ומעריץ של גרייטפול דד. "כל הנקודות התחברו", סיפרה לילה, "הוא אמר שהתמונות המשוחזרות נראות כמו ג'ייסון". הראיה הגדולה ביותר, עם זאת, הייתה שהשותף לא ראה את קלהאן מאז תחילת 1995. ובכל זאת, ללא הוכחה קונקרטית, שניהם לא היו בטוחים ש Grateful Doe הוא אכן ג'ייסון קלהאן.

אמו של קלהאן, מרגרטה אוונס, נתקלה באותה עת בתמונות והחליטה להגיש דו"ח נעדרים בתחנת המשטרה בוירג'יניה. לאחר בדיקות DNA שתוצאותיה הגיעו רק שבוע שעבר, נמצא כי ג'ייסון קלהאן הוא אכן, Grateful Doe. זה היה רגע עצוב-שמח עבור משתתפי הדיון ברשתות החברתיות. "הרבה אנשים לא מאמינים שכל זה קרה, ושהכל התחיל מכמה הודעות ב- Reddit", שיתפה לילה.

אחותו למחצה של קלהאן, שאנון מייקלסון, כתבה את ההצהרה הזו בדף הפייסבוק: "אני רק רוצה לקחת רגע כדי להודות לכולכם. לכולם בדף הפייסבוק הזה, כמו גם ב- Websleuths וב- Reddit שעקבו אחרי המקרה זה בעקשנות. אם לא הייתי מוצאת את הדיון ברשת, בחיים לא הייתי יודעת שהאח שלי ג'ייסון עדיין נעדר, או מה קרה לו... תודה שעזרתם לי להשיג סגירת מעגל".

UPDATE: THE NEWS WE HAVE BEEN WAITING FOR!!!! The dna results are back that our Grateful Doe is in fact Jason Callahan...

Posted by Grateful Doe on Wednesday, December 9, 2015