בדרך כלל כשמיקרוסופט מכריזה על עדכון חדש ומשמעותי של מערכת ההפעלה שלה, היא עושה זאת באירוע חגיגי ומתוקשר. אבל אמש (ג’) שחררה החברה טיזר ל-Windows 1.0 וגרמה ללא מעט בלבול בקרב העוקבים והמעריצים שלה.

וידאו טיזר היישר משנות ה-80

אמש העלתה מיקרוסופט וידאו מסקרן בערוץ הטוויטר ועמוד האינסטגרם הרשמי של Windows, שמבשר על השקתה של Windows 1.0. כיאה לטיזר, לא סיפקה מיקרוסופט יותר מדי פרטים והסתפקה במשפט: “אנחנו מכריזים על Windows 1.0 החדשה עם קובצי MS-Dos, שעון ועוד”.

הוידאו כולו – החל מהעיצוב, דרך האפקטים וכלה במוסיקת הסינטיסייזרים הצ’יזית – נעשה בהשפעת שנות ה-80; וב-13 השניות שלו ניתן לראות את כל הלוגואים של גרסאות Windows השונות – החל מ-Windows 10 מ-2015 ועד ל-Windows 1.0 המקורית.

פורסם ב-Geektime

עוד ב-Geektime

סטארטאפ ישראלי פיתח רשת חברתית לחולי סרטן וגייס לזה 14 מיליון דולר

חום יולי? סוני נתנה משחק פלייסטיישן בחינם… ואז התחרטה

Windows 1.0, שהושקה ב-20 בנובמבר 1985, היתה מערכת ההפעלה הראשונה של החברה עם GUI, כלומר ממשק משתמש גרפי, בניגוד ל-DOS שכלל פקודות טקסט.

Windows 1.0

אז מה לעזאזל נסגר עם מיקרוסופט? בחברה אמנם לא הגיבו רשמית לפניות של המדיה, אולם בתגובה לפניות של עוקבים, עונה צוות הסושייאל של החברה עם מיטב הסלנג של שנות ה-80, והבטיח ששווה לחכות כי הולך להיות “גזעי” ו”מדליק”.

פוסט נוסף שעלה לפני מספר שעות לעמוד הטוויטר הרשמי של Windows מציג את אריזות הדיסקטים בהן הגיעו תוכנות כמו Word, Excel ו-Flight Simulator ומבטיח הפתעות לקיץ הקרוב.

מתוך הטריילר של "דברים מוזרים 3"
מתוך הטריילר של "דברים מוזרים 3"

ציוצים מוזרים, “דברים מוזרים”

כל האיזכורים הללו לשנות ה-80 בכלל – ול-1985 בפרט – מעלים כמובן את החשודה המרכזית: הסדרה Stranger Things (“דברים מוזרים”) של נטפליקס, שתשוחרר במלואה – מחר, ה-4 ביולי. הסדרה, שהעונה השלישית שלה מתרחשת גם היא ב-1985, שנת ההשקה של Windows 1.0, גרמה לגל נוסטלגיה חסר תקדים לשנות ה-80. בין היתר גרמה הסדרה לפריחה בפופולאריות של מוסיקה משנות ה-80, כפי שהודיעה ספוטיפיי לפני מספר ימים, ואפילו לעלייה לרכישת אלבומי מוסיקה על גבי קלטות – כזכור – אחד מאמצעי האיחסון הנחותים והמבאסים שיש.

אם אכן מדובר בשיתוף פעולה עם נטפליקס, מצטרפת מיקרוסופט לגל הנוסטלגיה של לא מעט חברות ומותגים. בין היתר הוציאה נייקי 3 דגמים שלה שהיו פופולאריים בשנות ה-80; יצרנית האופניים האמריקאית Schwinn הוציאה גם היא דגם אופניים שכיכב בסדרה; לגו הוציאה סדרה מיוחדת עם “העולם ההפוך”; והאתר Firebox הוציא מעמד נר מיוחד, שמדמה את הנחיר המדמם של “11”.