הדרמה הלילית בגבול ישראל סוריה ברמת הגולן, שפרטיה שהתבררו ביום ראשון כללו ערבי ישראלי בן 23 מג'לג'וליה שחצה את הגבול באמצעות גלשן רחיפה, ככל הנראה כדי להצטרף לשורות של ארגון מורדים, לאחר שתיאם מראש את עריקתו.

האירוע החל בשבת בשעות הערב, לאחר שגלשן הרחיפה שחצה את הגבול בגולן זוהה על ידי תצפיתנית בצה"ל. בעקבות זאת, החלה פעילות מוגברת של חיל האוויר באזור שנמשכה לאורך הלילה, וכלי טיס רבים הופיעו בשמים, בניסיון לאתר את הטייס - מתוך חשש לחטיפתו על ידי ארגונים עוינים מעבר לגבול. בסופו של דבר, כשהתברר מה אירע, עבר מוקד הפעילות לזירה המודיעינית.

אולם מעבר לאירועים שאכן התרחשו במציאות, אזרחים רבים במדינה נחשפו לדרמה גדולה הרבה יותר במערבולת השמועות שהתחוללה ברשתות החברתיותבעוד שצו איסור פרסום חמור הוטל על כל המתרחש, וכלי התקשורת בישראל נמנעו מלפרסם כל פרט על האירועים בגולן, נחשפו גולשים רבים לחרושת השמועות ברשתות החברתיות, כפי שאירע מספר פעמים בעבר.

השמועות החלו במקביל לפעילות המוגברת של כלי טיס ישראלים בגולן. הן כללו דיווחים על כלי טיס ישראלי - גלשן, מטוס ריסוס ואף מטוס חיל האוויר - שנסחפו או אף התרסקו בסוריה. גל שמועות נוסף עסק בזהותו של הטייס, וכן נטען כי קיים חשש לחטיפתו של ישראלי נוסף. לפי אחת השמועות מדובר בקצין מצטיין ביחידת החילוץ 669, בוגר ישיבה, שעסק בגלישת רוח עם אשתו, ונסחף לסוריה. לפי שמועה נוספת, נעדר אלוף משנה במילואים שעבד בחברה בטחונית.

בהמשך אף נטען כי קיים חשד שדאעש מחזיק בטייס ישראלי שהתרסק בסוריה. הרקע לדיווחים אלו היה הודעה בשמו של ארגון איסלאמי השולט על שטחים באזור קונטירה, בשם "גדודי שוהדה אל ירמוך". לפי ההודעה: "דאעש קונטירה שוהדה אל ירמוכ טוענים כי בידם נמצא ישראלי שכלי הטיס שלו התרסק בשטח סוריה". הודעה זו זכתה לסיקור גם מעבר לגבול, וכלי תקשורת ערבים סיקרו אותה, וציינו בנוסף כי הארגון נשבע לאחרונה אמונים לדאעש. דיווחי כלי התקשורת הערבים אף כללו טענות כי מדובר במטוס ריסוס ישראלי שעסק בפעילות חקלאית בגולן, חצה את הגבול והתרסק בשטח שבשליטת הארגון בסוריה.

בדף הפייסבוק של "גדודי שוהדה אל ירמוכ" מיהרו בתגובה לפרסם הודעת הכחשה לפיה אין כל אמת בשמועות על כך שהם מחזיקים בטייס ישראלי. שעתיים לפני כן, פרסם הארגון כי מעל גבול ישראל וסוריה נשמעים קולות של כלי טיס ישראלים, הנענים בתגובה מצידם של חמושי הארגון. ייתכן שהודעה זו גרמה לגל השמועות. בנוסף, גם בסוריה ניסו להבין מה עומד מאחורי הפעילות המוגברת של חיל האוויר באזור הגבול. דיווחים רבים התייחסו לפעילות הצבאית כ"תקיפה" ואף טענו כי נורו טילים לעבר עמדות סוריות. 

אין תמונה
ניק ג'ונאס

במקביל, בצפון ניסו התושבים שהיו ערים לפעילות המוגברת של כלי טיס ישראלית לנסות ולהבין מה אירע. הודעה שנפוצה בקרב תושבים רבים כללה דיווחים שגויים על חטיפת חייל והכרזה על "נוהל חניבעל". קולות הנפץ והירי, ככל הנראה מפצצות תאורה שבהן עשה צה"ל שימוש במהלך הלילה, הפכו לדיווחים על "מבצע מתגלגל בסוריה". אתר הסקופים רוטר אף דיווח במהלך הלילה כי "נסראללה נחטף". בהודעה נוספת שהועברה נכתב כי "כוחות עצומים של צה"ל חצו את הגבול, ובשעה האחרונה ישנם חילופי אש כבדים לרבות השמדת כלל מערכי הנ"מ הסורי". 

במערכת "הבוקר של קשת" איתרנו פוסט של אודי מזרחי, שפרסם מספר פוסטים בנושא, ביניהם דיווח על "טייס ישראלי שנפל בשטח סוריה עם דאון, יש חשד להיותו שבוי על ידי כוחות דעאש בקונטרה שבסוריה... יש חושי בחילוץ עקב מיקוש השטח". התקשרנו אל אודי ושאלנו אותו למה החליט לפרסם את הדברים והאם הוא לא חושב שהוא סתם גורם לפאניקה, בתגובה אודי אמר שהוא מפרסם את זה כי אנחנו, התקשורת, נכים. לא יודעים להגיע אל מידע והציבור רוצה מידע, לתקשורת לוקח יותר מידי זמן לפרסם דברים ולכן הוא מרגיש שהוא תורם בכך שהוא מפרסם מידע אמין ואיכותי. לדובר צה"ל לקח 15 שעות עד שפירסם את המידע וזה יותר מידי זמן, אם התקשורת לא יודעת לפרסם את המידע בזמן, הכתבים לא עושים את העבודה שלהם, אז כל אחד יכול להיות כתב