המלחמה נגד דאעש עולה מדרגה: ארבע מחברות האינטרנט הגדולות בעולם הודיעו על הקמת קואליציה נגד תכנים שמופצים על ידי ארגוני טרור כמו החליפות האיסלאמית.

בהודעה משותפת, שפורסמה בבלוגים של פייסבוק וטוויטר, הודיעו השתיים על הסכם משותף להן ולשתי ענקיות נוספות - מיקרוסופט ויטיוב. ארבע החברות יקימו מאגר משותף של מידע על תכנים מטעם ארגוני טרור, במאמץ להקל על הזיהוי וההסרה שלהם במהירות.

"אין מקום לתוכן שמקדם טרוריזם בשירותים שאנחנו מארחים", נאמר בהכרזה המשותפת. "כשמודיעים לנו, אנו נוקטים בפעולה מהירה נגד סוג כזה של תוכן בהתאם למדיניות של כל אחת מאיתנו".

למאגר המשותף שיקימו תתרום כל אחת מהן מידע שיעזור בזיהוי של קבצי "תיעוד מצולם של של טרור אלים או סרטונים או תמונות לגיוס טרוריסטים שהסרנו מהשירותים שלנו". כלומר: ברגע שחברה אחת זיהתה תוכן כזה, היא תשתף עם האחרות מין תעודת זהות דיגיטלי שתאפשר להן למצוא את אותם קבצים אם שותפו אצלן.

עם זאת, הסרה של תוכן על ידי חברה אחת לא יגרום אוטומטית להסרתו על ידי החברות האחרות. "תוכן תואם לא יוסר אוטומטית. כל חברה תמשיך להחיל את המדיניות וההגדרות שלה לתוכן טרוריסטי בהחלטה האם להסיר תוכן כאשר נמצאת התאמה לתוכן שסומן", מוסבר בהודעה. במקום זאת, שיתוף המידע אמור לזרז את תהליך הבדיקה וההחלטה האם להסיר את התוכן.

החברות הדגישו כי "לא ישותף שום מידע שיכול לשמש לזיהוי אישי", וציינו כי בעתיד הן מתכוונות להפוך את המאגר לפתוח גם לחברות אינטרנט אחרות. בהודעה מובעת תקווה שהמיזם "יוביל ליעילות גדולה יותר" בהסרת התכנים.

הסיבה למהלך היא ככל הנראה האיום של הנציבה האירופית לצדק, ורה יורובה, להעביר חקיקה שתחייב את החברות להסיר תכנים לפי תכתיבים מהממשלות ביבשת.