אם אתם דתיים, כנראה שאתם לא צריכים את הכתבה הזו או היוזמה שעליה היא מספרת. אחרי הכל, אתם נפרדים מהסמארטפון כל יום שישי למשך כ-25 שעות. אבל לאלה שלא רגילים לשמור שבת בצורה הזו, זה עלול להיראות כמו רעיון מוזר, לחיות יום שלם בלי המכשיר הנייד.

יוזמת "יום ללא דיגיטלי" קוראת לישראלים להתנתק מהסמארטפון ומהאינטרנט בשבת הקרובה, ובמקום זאת להשתתף בפעילויות מיושנות, כמו למשל להיפגש עם אנשים לדייטים שלא מתחילים במשיכת אצבע ימינה או שמאלה, לשבת ולקרוא ספרים בתיאטרון הבימה שיהפוך למין ספרייה ענקית ועוד.

בתוכנית הבוקר התארח היזם שי נצר, והסביר כי הניתוק מהסמארטפון למשך 24 שעות מיועד בעיקר להוכיח לנו שאנחנו יכולים לשרוד בלי המכשיר. "זה הקמפיין הכי קיצוני כדי להעביר מסר לא קיצוני - כדי שנרגיש את היד מגרדת ונרגיש שאנחנו לא יכולים להיות לבד ושנרגיש שאנחנו לא יודעים בכלל מה השעה כשאין לנו את הטלפון ואנחנו לא יודעים איך לפנות לאנשים".

"למיזם שלנו קוראים 'הדיאטה הדיגיטלית' - ודיאטה משמעותה לא להפסיק לאכול, אלא לאכול אחרת", הוסיף נצר. "יש לנו סמארטפון, יש לנו פייסבוק, יש לנו מיילים. אנחנו לא קיצוניים, אנחנו חיים את החיים בדומה אליכם. מה שכן, לחברים הדיגיטליים האלה יש גם מחירים לא חיוביים שהם גובים מאיתנו, ובדיאטה הדיגיטלית אנחנו מבקשים למנן, לשלוט ולתעדף. אנחנו לא נגד - אל תזרקו, אל תפסיקו עם זה. (אבל) כשאת מדברת איתי תהפכי את הטלפון, תגידי לי שאני מעניין, שאני מושך".

בין האירועים שייערכו בסוף השבוע עבור אלה שייפרדו מהסמארטפונים שלהם, מעבר לדייטים בלי טינדר וקריאת ספרים בציבור, יתקיימו גם 4 תערוכות שעוסקות ביחסים הסבוכים בין אנשים וסמארטפונים. לדברי נצר, בתיבת הודעות הפייסבוק של המיזם התקבלו כבר 350 פניות מאנשים המעוניינים להשתתף בו.

היוזמה מתקיימת זו השנה הרביעית, בסוף השבוע הראשון של מרץ, ומצטרפת ליוזמות רבות בסגנון דומה ברחבי העולם. רנדי צוקרברג, אחותו של מנכ"ל פייסבוק, היא בין מובילות התנועה העולמית הקוראת ליום שבתון מהסמארטפון, ואף כתבה ספר בעניין.