רשימת מדליקות המשואות בטקס פתיחת חגיגות יום העצמאות, שייערך בהר הרצל במוצאי ה' באייר הקרוב (5 במאי), הצליחה להרגיז גורם כלשהו שהחליט להוציא את זעמו תוך ניצול הפתיחות של ויקיפדיה. אמש (ג'), זמן קצר לאחר פרסום רשימת הנשים שנבחרו להדליק את המשואות בטקס שנושאו הישגי נשים בחברה הישראלית, שונה הערך "טקס הדלקת המשואות" בוויקיפדיה העברית ונכתב בו המשפט הבא"בשנת 2013 הוחלט ששחר פאר תדליק משואה על אף שהיא בושה למדינה על פי כל פרמטר".

עוד NEXTER בפייסבוק שלנו

השינוי נעשה על ידי משתמש אנונימי ולא מוכר, אך עלה לאוויר מכיוון שהאנציקלופדיה מאפשרת לכל גולש לעדכן ערכים באופן חופשי כחלק ממדיניותה. עורכים פעילים הזדרזו להסיר את ההשמצה, אך כפי שמציין איציק אדרי, יושב ראש ויקימדיה ישראל, "השינוי בערך 'טקס הדלקת המשואות' נעשה פעמיים, בפעם הראשונה העריכה שרדה למשך 18 דקות ובפעם השנייה ל-59 דקות". בפעם השנייה אף הורחב המשפט: "בשנת 2014, נבחרת הטניסאית החלשה עם הסרב המביך, שחר פאר, להדליק משואה ועוררה ויכוח פומבי בקבוצת הפייסבוק של דניז חזניוק".

לשאלת מדוע לא מונעת ויקיפדיה מקרים כאלה על ידי בדיקת שינויים שנעשו על ידי משתמשים לא מוכרים בטרם עלייתם לאוויר השיב אדרי: 

"ויקיפדיה הוקמה ומתקיימת תחת החזון שכל אדם יכול לערוך ולהשתתף בכתיבת האנציקלופדיה החופשית הגדולה בעולם. מכאן שאנו מזמינים וקוראים גם לקוראים מזדמנים להשתתף בעריכה - החל מתיקוני הגהה ופיסוק ועד הרחבת ערכים. לצערנו, ישנם לעיתים מקרים שגולשים מנצלים את הפתיחות של ויקיפדיה כדי להזיק לפרויקט, מקרים שהעורכים עולים עליהם לרוב תוך כמה דקות, אך מדובר במקרים מועטים בהשוואה לאלפי העריכות הנעשות ביום בוויקיפדיה ואין כוונה בוויקיפדיה למנוע ממשתמשים מזדמנים את יכולת העריכה בגללם קומץ מטרידנים. אכן, פותחה הרחבה לוויקיפדיה, המופעלת באופן ניסיוני במספר ויקיפדיות, המאפשרת לגולשים מזדמנים לערוך באופן רגיל, אך עריכתם תמתין לאישור של ויקיפד ותיק יותר. בשלב זה החליטה הקהילה בוויקיפדיה העברית שלא לעשות שימוש בהרחבה".

נציין כי אין זו הפעם הראשונה בה היכולת לעדכן ערכים בוויקיפדיה בזמן אמת מנוצלת על ידי גולשים ישראלים. בנובמבר האחרון ננעל הערך אודות השחקן והקומיקאי ספי ריבלין לעריכת גולשים שאינם עורכים מורשים, לאחר שכמה מהם הוסיפו לערך את תאריך פטירתו למרות שמותו טרם נקבע. בפועל נפטר ריבלין שישה ימים מאוחר יוותר.

*תגובתה של שחר פאר טרם התקבלה.

עוד ב-NEXTER: