ועדת הכלכלה דנה אתמול (ב') בהצעת חוק המיועדת למנוע חשיפה של ילדים ובני נוער לפורנו ולתכנים לא הולמים ברשת. על פי ההצעה, חובת החסימה תחול על ספקיות האינטרנט, שיחויבו לחסום תכנים הכוללים פורנוגרפיה, אלימות, פדופיליה והימורים כברירת מחדל ובאופן אוטומטי לכל הגולשים בישראל, מלבד מי שיבקש לפתוח את הגישה אליהם.

התיקון לחוק התקשורת שיזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), קובע כי הכנסת תגדיר מה הוא תוכן פורנוגרפי או לא הולם, ותקבע אילו תכנים יסוננו. ההצעה אוחדה עם הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), שמוסיפה כי ספקי התוכן יטמיעו טכנולוגיות סינון באופן וולונטרי, והמדינה תעניק תמריץ כלכלי עבור כל משתמש חדש שירכוש מנוי הכולל תוכנת סינון.

בפתח הדיון בוועדה אמר ח"כ זוהר כי "המטרה היא חד-משמעית וברורה: הגנה על ילדים מתכנים לא הולמים. אין לנו רצון למנוע מבגירים לצרוך את התכנים האלה, זו זכותם במדינה דמוקרטית וחופשית". ח"כ מועלם הציגה בדיון נתונים שלפיהם ילדים נחשפים לראשונה לתוכני פורנו כבר בגיל 8, וכי 60% מהילדים בישראל בגילי 15-9 גולשים באתרים כאלה.

אין זו הפעם הראשונה שבה נדרשת הכנסת לדון בצורך לסנן תכנים פוגעניים במרחב הווירטואלי, ולצדה של מועלם בתמיכה בהצעת החוק עומדים חברי כנסת מכל סיעות הקואליציה והאופוזיציה. בדיונים קודמים אמרו נציגי האוצר כי יועבר תקציב לתמרוץ ספקיות תוכן - אך התנגדו  להצעה כי הסינון יהיה ברירת מחדל כפי שמוצע בתיקון, והתנו את התקציב בכך שהחסימות ייעשו באופן וולנטרי על ידי המשתמשים. מנגד, במשרדי ממשלה אחרים מתנגדים לביטול סעיף החסימה כברירת מחדל, ולכן הצעת החוק אינה מתקדמת.

יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל (המחנה הציוני), אמר במהלך הדיון כי יש לעשות הכל כדי למגר את תופעת החשיפה של ילדים לפורנו - אבל גם סוגיית ההגנה על הפרטיות חשובה. ברירת מחדל שתחסום באופן אוטומטי עבור כל האוכלוסייה את האתרים שיוגדרו כלא הולמים תחייב מנויים לפנות לספקי האינטרנט כדי לבקש לפתוח את האתרים לשימוש. הספקים יוכלו לגבש רשימה של גולשים שמעוניינים בגישה לאתרי פורנו, שהשימוש בהם חוקי בישראל, ולדבריו חשוב למנוע מצב כזה.

זה כבר הדיון השלישי בוועדה על הצעת החוק, ועד כה לא הוגש נוסח סופי של ההצעה המשותפת של הח"כים מועלם וזוהר. גם בדיון הנוכחי הובא בפני חברי הוועדה נוסח כללי, הדומה לזה שהגישה מועלם בינואר 2016 בצירוף נוסח כללי מדצמבר 2016 של הצעתו של זוהר, אבל נוסח מלא ומפורט עדיין לא הוגש.

היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה, עו"ד אתי בנדלר, אמרה כי רעיון ברירת המחדל יגרום פגיעה לא חוקתית בחופש הביטוי - זכות יסוד מוגנת. "מוצע כאן להטיל על גורם פרטי מסחרי לחסום אתרים, ואם לא יעמדו בחובה הזו הם מבצעים עבירה פלילית. יהיה להם תמריץ לחסימת יתר, מפני שאף אחד לא יעשה להם שום דבר על חסימת יתר. הבעיה היא שפוגעים בגלישה חופשית ובחופש הביטוי של מי שחוסמים אותו שלא כדין, ואנחנו לא נדע מי נחסם על לא עוול בכפו", מסבירה בנדלר.

"זה ברור שההגנה על ילדים היא מטרה משותפת לכולם, אבל אי אפשר לא לדבר על אפקט כדור השלג - האם מדובר בפורנוגרפיה קשה או קלה? ח"כ זוהר ביקש להרחיב את הגדרת הפורנו ומחר יכולים לשנות שוב את ההגדרה, מחר יחסמו אתרים שונים כי זה משקף את דעת הכנסת", הוסיפה בנדלר.

בדיונים שנערכו בעבר ביקרו חברי כנסת רבים את הצעת החוק, שלצד חוקים נוספים העוסקים בחסימת תכנים ואתרים ברשת, נותנים בידי המדינה כלים לצנזור הרשת.

לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker:
סמסונג השיקה את מפעל הסמארטפונים הגדול בעולם - והוא לא בסין
הדיל היומי: אתר גרופון מחפש קונה במחיר מצחיק

בנדלר גם מתחה ביקורת על היעדרו של נוסח הצעה סופי, ואמרה כי "על פניו יש שינוי של ההצעה, אבל כדי לשקול אותה בצורה רצינית, אני צריכה לראות טקסט ולהבין ולנתח משמעויות והשלכות שלו. בישיבה קודמת ח"כ מועלם אמרה יותר מפעם אחת כי יגובש נוסח עם משרדי הממשלה, אבל בפועל לא היה שום טקסט שאפשר לנתח".

משתתפי הדיון הסכימו כי במהלך הפגרה ייפגשו מציעי החוק עם נציגי משרדי המשפטים והתקשורת כדי לדון בנוסח מגובש, בהתאם לעקרונות שהוצגו עד כה בפני הוועדה.