טוויטר
יישאר חסום עד אחרי הבחירות. טוויטר

בית משפט בטורקיה קבע אתמול (ד') כי חסימת הרשת החברתית טוויטר של ידי ממשלת ארדואן אינה חוקית וכי יש להסיר אותה - אך נתן לממשלה חודש לבצע זאת, מה שאומר שעד הבחירות ביום ראשון הקרוב תישאר הרשת החברתית חסומה.

בית המשפט באנקרה דן בערעור שהוגש בשם טוויטר נגד ממשלת ארדואן, שחסמה את הגישה אליה לפני כמעט שבוע בשל מה שראש הממשלה כינה הוצאת דיבה על ידי עריכת הקלטות שלו כך שיישמעו לכאורה כאילו הוא מעורב במעשי שחיתות חמורים. הממשל פנה לטוויטר בדרישה להסיר את הציוצים ולחסום את מי שהעלה אותם ומשלא בוצע הדבר מייד הכריז ארדואן כי "ישמיד" את החברה וחסם את הגישה אליה בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר.

כזכור, זמן קצר לאחר תחילת החסימה גילו אזרחי טורקיה כי היא בוצעה באופן חובבני למדי וכי ניתן לעקוף אותו בקלות. המעקף פורסם במדינה ברשתות חברתיות אחרות, כגון פייסבוק, כמו גם בגרפיטי ברחובות, והביא לכך שהשימוש בטוויטר במדינה שבר שיאים. מייד לאחר מכן המיר הממשל את החסימה הבסיסית בחסימה מתקדמת יותר וקשה יותר לעקיפה.

בינתיים, הסירה טוויטר את הציוצים ובהם ההקלטות לכאורה של ארדואן, אך לא חסמה את החשבון. אנשי ממשל במדינה חלוקים בדעותיהם לגבי צדקת החסימה של האתר, אך רבים מהאזרחים מחו על הצעד הפוגע בחופש הביטוי, שנועד לטענתם להשתיק ביקורות נגד ראש הממשלה לקראת הבחירות ביום ראשון הקרוב. טוויטר ערערה לבית המשפט באנקרה על הצעד הבלתי מידתי, ובמקביל הגישה לשכת עורכי הדין במדינה ערעור משלה על החסימה.

כאמור, לאחר דיון בעתירת לשכת עורכי הדין הצדיק בית המשפט את העותרים והנחה את הממשלה להסיר את החסימה, אך הקציב לה 30 יום לעשות זאת - מה שיאפשר לארדואן לדחות את הביצוע עד לאחר סגירת הקלפיות. למעשה, בית המשפט שיחק לידיו של ארדואן, שעתה יגיע לבחירות כאשר הפופולאריות שלו גבוהה יחסית, בעוד הסקרים והפרשנים ניבאו לו צניחה מהירה ככל שהביקורות עליו, שהופצו לטענתו על ידי האופוזיציה, יופצו.