הייתרון הגדול של האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה על פני המתחרות המסורתיות, מעבר ליכולת להתעדכן בזמן אמת בערכים אקטואליים, הוא השילוב בין הטקסט לתמונות וקבצים נלווים שמועלים על ידי הגולשים במסגרת "ויקישיתוף", מאגר הקבצים השיתופי שלה. עד כה, רוב הקבצים שהועלו למאגר היו תמונות. עתה יוצאת ויקימדיה ישראל בניסיון לשנות את המצב.

לפני זמן קצר הכריזה העמותה על שיתוף פעולה ראשון מסוגו בעולם בינה לבין חדשות2, חברת החדשות של זכייניות הערוץ השני. החברה תתרום לויקימדיה, המפעילה את ויקיפדיה, ויקישיתוף ומיזמים דומים נוספים, סרטוני וידאו ארכיוניים שצברה ב-23 שנות קיומה.

הסרטונים הראשונים, ששוחררו היום, כוללים אירועים כמו הסכמי אוסלו והסכם השלום בין ישראל לירדן, מקומות כמו ירושלים וים המלח ואישים כמו שמעון פרס ובנימין נתניהו. גם בר בפאלי ברשימה. איך לא.

 

 

אבי וייס, המנכ"ל והעורך הראשי של חברת החדשות, אמר כי שיתוף הפעולה הוא "הזדמנות לתרום למה שהפך זה מכבר למאגר הידע הגדול בעולם. כחברת החדשות המובילה בישראל, צברנו ב-23 השנים האחרונות ניסיון רב בסיקור אירועים חדשותיים במזרח התיכון ובעולם. אנחנו מאמינים שלאפשר לציבור גישה למידע, כמו גם שקיפות, הם הבסיס לעיתונות טובה ואחראית".

איציק אדרי, יו"ר ויקימדיה ישראל, ציין כי "ברור שהאינטרנט עובר לווידיאו, ולראיה - הגדילה המשמעותית בהיקף השימוש והצפייה של וידיאו ברשתות החברתיות". עם זאת, הוא אמר, בוויקיפדיה "נדיר למצוא ערכים בהם משולבים קטעי וידיאו. אנחנו מקווים ששיתוף הפעולה עם חברת החדשות יוביל גם חברות ומוסדות אחרים בארץ ובעולם לשחרר קטעי וידיאו ברישיון חופשי, כדי שיוכלו לשמש את ויקיפדיה ומאות מיליוני גולשיה".

נכון להיום, נמצאים במאגר ויקישיתוף העולמי 31 מיליון קבצים, מהם רק 75,000 סרטוני וידאו -בקושי עשירית אחוז מכלל הקבצים. בוויקיפדיה האנגלית, רק ל-8,231 ערכים (0.15% מתוך 5.1 מיליון) מצורפים קטעי וידאו.