שר התקשורת, משה כחלון, הודיע היום (ד') באופן רשמי על אימוץ עיקרי המלצותיה של ועדת חייק להסדרת התחרות בשוק התקשורת הקווית.

לשכתו הכחישה. השר כחלון (צילום: יוסי זילברמן)
המדיניות תאפשר שימוש בתשתיות של בזק והוט כך שספקיות אחרות כמו 012 ונטוויז'ן, יוכלו לספק חבילה מלאה | צילום: יוסי זילברמן

המדיניות החדשה תאפשר שימוש בתשתיות של בזק ו-הוט כך שספקי שירות אחרים דוגמת 012, נטוויז'ן ועוד, יוכלו לספק ללקוח חבילת שירותים מלאה (שתכלול גם שירותים שאין באפשרותם לספק כיום), כמו תשתית גישה נייחת לאינטרנט, שידורי טלוויזיה ועוד. השינוי יבוא לידי ביטוי בכך שחברות נעדרות תשתית קווית יפנו לחברות התשתית בזק והוט, וינהלו איתן מו"מ לטובת כניסתן לשוק הקווי הפרטי.

מאפשרים לכוחות השוק לפעול

המשרד הסביר כי בדומה למודל ה-MVNO, הוא מאפשר לכוחות השוק לפעול על מנת שבזק והוט טלקום יגיעו להסכמים עם ספקי שירות מהותיים אחרים, בהם יקבעו תנאים ומחירים לאספקת שירותי תשתית (שירותים סיטונאיים). לפי הרפורמה, בזק והוט יחויבו לפרסם באופן שקוף וברור הצעת מדף שתוצע לכל דורש באופן שוויוני, ותכלול את ההסכמים שנחתמו וכן תנאים ומחירים לאספקת שירותים סיטונאיים נוספים.

רשימת השירותים המלאה תיקבע ותפורסם על ידי המשרד. כמו כן, בניסיון לעודד גם ספקי שירותים קטנים, לא יוכלו ההסכמים והצעת המדף לקבוע מחירי תשתיות שיעניקו הנחות לספקים גדולים. אם יתברר שההסכמים והצעות המדף כוללים תנאים לא סבירים שעלולים לפגוע בתחרות ובציבור, שר התקשורת יתערב ויקבע את התנאים. מועד ההתערבות הוא בתוך 6 חודשים מפרסום המסמך.

עוד קובעת הרפורמה, כי ההפרדה המבנית בין בזק לבזק בינלאומי, וההפרדה המקבילה בקבוצת הוט תבוטל בתוך 9 חודשים מיום פרסום הצעת מדף על ידי בזק או הוט, אלא אם כן לא יפעל עד אז השוק הסיטונאי באופן תקין וראוי. אם השוק הסיטונאי פועל באופן תקין וכל ספק שירותים שאינו בעל תשתית נייחת יכול להציע חבילת שירותים שכוללת את כל שירותי התקשורת - היתרונות של בזק והוט טלקום מהשליטה בתשתיות הנייחות אינם מחייבים עוד הפרדה מבנית שמגבילה את חופש פעולתם בתחום האינטרנט. כמו כן, אין עוד הכרח להגביל את קבוצת בזק בסלי השירותים שלה בתחום זה, לסלים פריקים בלבד.

הפיקוח על מחירי בזק יבוטל בהתאם להתקדמות השוק הסיטונאי, כך שהחברה תוכל רק להוזיל את מחיריה ולא להעלותם מעבר לרמה היום. לגבי ביטול חבילת הטריפל של הוט הוחלט לפרסם שימוע בעניין, שכן נושא זה לא נכלל בדוח חייק.

"המהלך ימנע את טרטור הצרכן בין ספק הגישה לאינטרנט לבין ספק התשתית, ויאפשר לצרכן לקבל את כל השירותים מספק אחד, דבר שיביא להוזלת המחירים בצורה משמעותית", אמר היום כחלון.

עיקרי הרפורמה