כולנו לא נמצאים באינטרנט מאתמול, ויודעים שהרשתות החברתיות מלאות פייקים - פרופילים מזוייפים. אבל תמיד עולה השאלה מי מפעיל אותם ומה הם מנסים להשיג.

בדיקה של רן בר-זיק ושל נחמיה גרשוני-איילהו חושפת דמויות בדויות של צייצנים, שמגיבים באופן חיובי לשר הבטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, ככל הנראה בשביל ליצור שיח חיובי סביבו לקראת חזרתו לפוליטיקה. מצד השני יש ציוצים שנראים מזוייפים שמגיבים נגדו.

בר-זיק וגרשוני בדקו וגילו שלהרבה מהתומכים של יעלון בטוויטר יש מאפיינים משותפים - מה שמעורר חשד מאוד מבוסס שהם מזוייפים, מנסים להסתתר מאחורי זהות בדויה, ו\או מופעלים על ידי גורם אחד. טוויטר אינה פופולרית בישראל כמו פייסבוק וכפי שחשפנו בעבר - מפוצצת בפייקים ובבוטים, אך תגובות שם יכולות להטות את השיח בפני עיתונאים ופוליטיקאים שכותבים וקוראים ברשת.

חלק מהתמונות של המגיבים ליעלון הן תמונות שנלקחו ממקומות אחרים' כפי שצייצו עומר אריכא ואחרים. "צחי בן ימין" הוא למעשה קם אטאן - שחקן כדורגל טורקי-אוסטרי. ורדה חורי היא מט איוי הריסון, סופרת מורמונית. נועם קליין הוא שחקן ספרדי בשם חסוס קסטרו. חלק מאותם מגיבים החליפו תמונות מאז שנחשפו. יש לציין כי טוויטר סלחנית הרבה יותר מאשר פייסבוק לשימוש בשמות בדויים, כינויים, ותמונות פרופיל שאינן מקוריות.

עוד מאפיין משותף לחלק מהבוטים שמצייצים בעדו ונגדו - שם המשתמש שלהם הוא רצף אקראי של אותיות ומספרים חסרי משמעות. נראה כאילו הוקדלו באופן אקראי בחופזה בשביל לפתוח משתמש באתר, או נוצרו על ידי תוכנת מחשב.

בר זיק וגרשוני גילו גם כי חלק מהבוטים מצייצים מאותה אפליקציה מיוחדת לטוויטר. אפליקציות כאלה מאפשרות לנהל מספר פרופילים ברשת החברתית. גולשים רגילים שאינם עובדים בניהול רשתות חברתיות, לרוב לא יצטרכו אפליקציה מיוחדת ויכתבו בטוויטר דרך האפקליקציה הרשמית.

חלק מאותם מגיבים הם גם בעלי כתובות מייל ומספרי טלפון קרובים או זהים - את זה אפשר לגלות כשמנסים לשחזר סיסמה ומקבלים פרטים חלקיים על הטלפון והמייל שעליהם רשומים הבוטים.

יעלון: אין כל התארגנות

מלשכת יעלון נמסר: ״אין כל התארגנות המופעלת ע״י יעלון או אנשי צוותו ברשתות החברתיות! לא בתפעול וכמובן שלא בתשלום. כשיעלון מחליט להתייחס לנושא כלשהו הוא עושה זאת בעצמו או באמצעות דוברו ובאופן רשמי, אם ברשתות החברתיות ואם בראיונות בתקשורת על בסיס שוטף.

"אין ליעלון אפשרות לשלוט בפעולות עצמאיות ברשת המיוחסות לתומכיו או עוקביו. השיח ברשתות חשוב ומשפיע על סדר היום וכמו פוליטיקאים רבים כיום, יעלון ניזוק הרבה יותר מאשר יוצא נשכר ממנו. הניסיון להטיל דופי ביעלון ככל שכוחו, פעילות השטח של אנשיו וחשיפתו מתחזקים וככל שהוא ביקורתי יותר כלפי גורמים פוליטיים מסויימים מעורר יוזמות עצמאיות של תומכיו או אולי אף של מתנגדיו הפועלים לכאורה בעדו במטרה להזיק לו - ניסיון זה לא יצלח.

"יעלון חווה מתקפות מאורגנות, יתכן שאף חלקן ממומנות, ברשתות החברתיות מזה חודשים ארוכים מתקפות ארסיות ושקריות שמעולם לא דווח עלייהן בתקשורת וצריך לשאול למה״.

יודעים על עוד בוטים אצל בוגי ופוליטיקאים אחרים? ספרו לנו במייל fake@mako.co.il. הלילה ב-next בערוץ קשת 12 נחשוף פרטים נוספים על צבאות הבוטים