כשמונה חודשים  אחרי ההכרזה כי שירות צילום הרחובות של גוגל, גוגל סטריט וויו מגיע לישראל, סיימו הרכבים של החברה לצלם את רחובות ישראל (כולל תאונת דרכים באמצע). היום (ב') הודיעה נציגות גוגל בישראל כי היא תחשוף לראשונה את התמונות ביום ראשון הקרוב, 22 באפריל, במסגרת מסיבת עיתונאים שתערוך ענקית החיפוש.

אין תמונה
התמונות יעברו טשטוש בהתאם לחוקי הגנה על הפרטיות ומגבלות בטחוניות

הערים הראשונות שרחובותיהן זכו לצילום הן ירושלים, תל אביב, חיפה ומספר אתרים נוספים בישראל, כשאזורים מסוימים כמו גם פניהם של המצולמים טושטשו בהתאם למגבלות חוקי הפרטיות ותוך כדי שמירה על ביטחון המדינה.  

שירות הגוגל סטריט וויו שהושק לראשונה לפני קצת יותר משלוש שנים הפך ללהיט גדול. עשרות מדינות וערים מסביב לעולם איפשרו לגוגל לצלם צילומים פנוראמיים של רחובות ושטחים ציבוריים באמצעות רכבים מיוחדים שמצלמים באופן היקפי את מסלול הנסיעה שלהם.

מצלמות "סטריט ויו" בפעולה, ארכיון (צילום: AP)
כך נראה רכב צילום הרחובות של גוגל | צילום: AP

הגלישה לשירות מתבצעת דרך שירות המפות גוגל MAPS והוא מאפשר למעשה לסייר ולטייל ברחובות הערים, להתעכב על בניינים ולהתמקד בפרטים שונים עד רמת רזולוציה גבוהה במיוחד.

 עם זאת, לצד היתרונות שבו, שירות הסטריט וויו של גוגל זכה ללא מעט ביקורת בשנתיים האחרונות. לצד בעיות הפרטיות השכיחות של צילום אנשים וכלי רכב בשטחים פרטיים, באוקטובר 2010 התפוצצה פרשה שעוררה הדים רבים ובה נחשף שמכוניות של גוגל אספו בטעות נתונים רבים מרשתות אינטרנט אלחוטיות לא מאובטחות, פרטים כגון כתובת דואר אלקטרוני, סיסמאות  ועוד.

בעבר ניסתה גוגל לקבל את האישורים הנדרשים לצילום רחובות בתל אביב וירושלים, אבל סוגיות ביטחוניות בעיקר, מנעו עד עתה את הסכמתה של ישראל להשתתף במיזם.

באוגוסט האחרון, אחרי חודשים ארוכים של התלבטויות אישרה מדינת ישראל לגוגל להפעיל את שירות מיפוי הרחובות שלה, כאמור, עם הגבלות מחמירות על טשטוש דמויות, לוחיות רישוי ופרטים מזהים.

>> מקווים שבישראל זה לא יקרה: אנשים שנתפסו על חם בגוגל סטריט וויו

>> בשיחת טלפון ובתוך 48 שעות: כך התבצעה עסקת פייסבוק- אינסטגרם