אין תמונה
אז תעשו לי לייק ונהיה חברים. סבבה?

בחירות 2013 בדרך וזה הזמן לבדוק האם אתרי האינטרנט של המועמדים והמפלגות מוכנים לצאת להרפתקה היקרה הזו, עם (כנראה) סוף ידוע מראש. גלשנו באתרים ובדקנו מה יש בהם ומה הם מציעים לנו לקראת הבחירות (רמז: לא הרבה). 

לעמך: אתר הליכוד

למפלגת הליכוד יש יתרון על פני כולם, כי העומד בראשה, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא כבר כוכב רשת. יש שיגידו בעל כורחו, אבל די ברור שנתניהו מאוד נהנה מתשומת הלב שהוא מקבל באינטרנט, חיובית או שלילית.

אין תמונה
אתר הליכוד מוצלח כמעט כמו הסרטונים שנתניהו מפרסם בפייסבוק

אחרת הוא כנראה לא היה מעלה לעמוד הפייסבוק המאוד פופולרי שלו סרטונים בהם הוא מדבר לגולשים ומבקש מהם לעשות לייק וברכות בהשתתפות דמויות מאפליקציות של ילדים, תמונות הגוגל דודל שיצר, תמונה עם גבס, תגובה לביבי גאמפ בעקבות שחרור גלעד שליט ועוד להיטים רבים וטובים.

אין תמונה
הומור עצמי, לביבי יש אותו

בניגוד לעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, האתר של הליכוד פחות הרשים אותנו והיה מאוד ממלכתי, בלי אפילו מם אחד לשטוף בו את העיניים. בסך הכל האתר נראה לא רע ואפילו מאוד מעודכן. כשנכנסים לאתר, העיצוב שמתגלה כפשוט ונוח, לא מתוחכם מדי, בדיוק כמו שאנחנו אוהבים. יש אפשרות לעשות לייק למפלגה, לקרוא חדשות אחרונות שקשורות למפלגה וסרגל ניווט סטנדרטי ונוח לשימוש, כולל את הלשונית "בחירות 2013". סרגלי הניווט מסביב מאפשרים לגולש לבחור בקלות לאן הוא רוצה להגיע, בתחתית עמוד הבית יש שלושה כפתורים בולטים (הם גם מלווים את הגולש בכל דף חדש שהוא פותח), הכפתורים הם "התפקד לליכוד", "פנו אלינו" ו-"התנדב לליכוד". מלבד ההתפקדות לליכוד וכל המידע על התהליך, באתר תוכלו לקבל מידע על כל חבר מפלגה, קורות חייו, תמונה, השכלה ועוד פרטים. שורה תחתונה: ברור, נוח ועממי. כבר התפקדתם לליכוד?

לא עובד: האתר של מפלגת העבודה

ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' עשתה עבודה רבה על מנת להפוך לשיחת רשת. בעמוד הפייסבוק שלה היא מעדכנת גם על מחשבותיה על נושאים פוליטיים שונים וגם על חייה האישיים (הידעתם שהיא ובנותיה אוהבות לצפות בחתולונובלה?). וכן, המשפט "הי, זאת שלי" הפך לסוג של בדיחה, אבל כנראה בדיחה מוצלחת.

צופה ב"בחתולונובלה" | צילום: חדשות 2


לפני שלוש שנים, האתר של מפלגת העבודה היה אסון קולוסאלי שבו לא הייתם מוצאים שום דבר, אבל מאז הוא השתפר פלאים. גם כאן תוכלו לקבל חדשות על המפלגה, סרטוני וידיאו, וגם כאן, כמו באתר הליכוד, תוכלו להתפקד למפלגת העבודה דרך האתר עצמו.

בניגוד לאתר הליכוד, שאמנם לא מרשים מבחינה עיצובית אבל נוח וברור, האתר של מפלגת העבודה קצת עמוס. גם כאן אפשר למצוא הכל מהר יחסית, אבל הצבעים, הפלאש הזז, הדגל של ישראל המתנופף מאחוריו של דוד בן גוריון ועוד שלל תיבות וכפתורים, עשו לנו קצת "בלאגן בעיניים". חוץ מזה גם מבחינה טכנית העומס מאט את טעינת האתר. ולפעמים הוא אפילו לא טוען אותו בכלל. 

העתיקו מהליכוד?

אין תמונה
בלאגן אחד גדול

בעולם המלחמה על דעת הקהל, כל פרט ואפילו הקטן ביותר הוא חשוב. גם הפוליטיקאים שלנו והיועצים שלהם יודעים זאת ויורדים עד לרזולוציה הגבוהה ביותר בקרב הזה. באתר הליכוד על כפתורי ההזמנה להתפקד או להתנדב לליכוד מככבים צללים של אנשים מאושרים שמרימים ידיים. אופס, גם על התמונה הראשית באתר של מפלגת העבודה, ממש מעל הציטוט של בן גוריון, מופיעים צללים של אנשים מריעים. גם הצבעים דומים באופן חשוד לצבעים של אתר הליכוד, בתוספת האדום המסורתי של העבודה. מבחינת הקישורים לרשתות החבריות תמצאו את עמוד היוטיוב, פייסבוק וטוויטר בראש העמוד, אם כי היה אפשר להשקיע קצת באייקונים שנראים מעט מפוקסלים, ולא מקצועיים. שורה תחתונה: לפעמים פחות זה יותר.

זה באנר? האתר של מרצ

אין דרך קלה לומר זאת אבל האתר של מרצ הוא אסון. באמת שציפינו שמפלגה שלרוב פונה לאנשים צעירים ומשכילים תעשה משהו חכם יותר ברשת.

נתחיל בחוויית הכניסה העגומה שעברנו, כשחיפשנו את האתר של מרצ בגוגל, התוצאה הראשונה שהתקבלה היתה, לא של האתר, אלא עמוד התפקדות למרצ. העמוד שנראה כמו באנר שקופץ לכם לתוך העיניים והדבר הראשון שאתם רוצים לעשות זה לסגור אותו מיד. 

אין תמונה
הו, האימה

אחרי שתחזרו לגוגל ותלחצו על התוצאה השנייה, או תצליחו לנווט מאתר ההתפקדות דרך כפתור קטנטן בתחתית העמוד, תגיעו לאתר של מרצ שלא יגרום לכם לעבור חוויה מתקנת. כי כמו שכבר אמרנו גם הוא די מכוער ומאוד ירוק.

רוב האתר מורכב מכתבות שבראשן הלוגו של מרצ, למרות שאפשר היה גם להשקיע קצת ולשים שם תמונה. ישנה כתבה אחת, על דבריה של זהבה גלאון, שעוסקת בבחירות המתקרבות. מתחתיה תוכלו לבחור בעוד דברים שכתבו נציגיה השונים של מרצ בכנסת, כל השלושה. לכל אחד מהם מוקדשת תמונה מתוחה ומפוקסלת, כמובן. ככה רצים לכנסת? רק בתחתית העמוד תמצאו סרטוני וידיאו וקישורים נוספים. אם זה הבית של השמאל אין פלא שהשמאל נראה ככה. שורה תחתונה: האתר אמנם מעודכן במצע ובחדשות, אבל כושל בכל פרמטר אחר. וזה במידה והגולש אכן הצליח להגיע לאתר.

בית חם: ישראל ביתנו

מכירים את העדכון השבועי של ישראל ביתנו? אם לא, אז אסור לכם לפספס. זו מצגת פאוור פוינט, אבל ביוטיוב, עם שלל עדכונים חשובים מהשבוע שעבר על המפלגה.

האתר של מפלגת ישראל ביתינו
המצטיין של הכיתה

את המצגת השבועית ועוד הפתעות תוכלו למצוא באתר של המפלגה, שעושה עבודה לא רעה בכלל. מסרים של המפלגה מתחלפים בריבוע גדול ובולט בראש העמוד. כן, ככה עושים את זה. למעלה יש סרגל ניווט פשוט שמוביל לחלקים שונים באתר. האתר לא עמוס בפרטים מיותרים, בלי לגלול יותר מידי אפשר לקבל את כל המידע שאתם רוצים. אפילו באייקונים של פייסבוק ויוטיוב, המתנוססים בראש העמוד, השקיעו יותר משאר המפלגות. אולי היה נחמד לראות יותר מדיה שונה מפוזרת בעמוד הראשי, אבל גם ככה העמוד של ישראל ביתנו עושה עבודה בסיסית וטובה. זה כל כך פשוט לפעמים. שורה תחתונה: אין מצע של המפלגה, העיצוב מדגיש את המסרים והכתבות מעודכנות. היה אפשר להשקיע קצת יותר במחלקת הווידיאו והמצגות.

תתקדמו: האתר של קדימה

אולי שאול מופז צריך להתרכז באתר ולא בפייסבוק שלו. כי בפייסבוק זה לרוב נגמר רע. אנשים זוכרים לך אם רגע אחד אתה כותב סטטוס שאתה לעולם לא תצטרף לממשלת נתניהו ומספר שבועות אחרי אתה עושה בדיוק את ההיפך.

כשתיכנסו לאתר של מפלגת קדימה, אתם עומדים לקבל דז'ה וו. כן, גם כאן הצבעים הכחולים שולטים, גם כאן יש כותרות גדולות, תמונה של המנהיג הנערץ בצד, וידיאו קטן למטה. הכל כמו שצריך. אפילו יש כתבה אחת מעודכנת שמברכת על הבחירות.

אין תמונה
יאללה, תתקדמו

דבר נחמד שהאתר של קדימה מציע הוא שאלון על מגוון נושאים, הבודקים את הבוחר ועמדותיו. היה נחמד אם השאלון היה קצת יותר אינטרקטיבי ולא דורש הרשמה לפני, אבל נראה שבמפלגה רוצים לעשות שימוש בנתונים. מה שבולט בהיעדרו הוא המצע של המפלגה. בסדר, יש משהו שנקרא "תוכנית פעולה" שמסכמת את המצע בכמה נקודות, אבל זה בסך הכל סיכום. בנוסף, ישנו חלון נחמד בעמוד הראשי של "אירועים קרובים". ובו כתוב שלא נמצאו אירועים קרובים.

זה בגלל שאין אירועים או בגלל שאתם לא מעודכנים? בכל מקרה - החלון הזה, שעומד בגאון בדף הראשי של האתר, גורם לגולש לחשוב שמדובר בתנועה רדומה. אפילו חלק מהמבזקים שמופיעים באתר הם כבר מלפני כמה חודשים. זה בגלל שלא עשיתם כלום מאז אוגוסט? שורה תחתונה: אין מצע מפורט, לא ברור אם מדובר בתנועה רדומה או באתר רדום.

יש עתיד? האתר של יאיר לפיד

אמנם עדיין לא סיעה, אבל הסקרים מנבאים לה מקום שלישי בכנסת הבאה, אז אי אפשר שלא להתייחס לאיש והפייסבוק - יאיר לפיד.

ללפיד, העיתונאי והפוליטיקאי (בסדר הזה) היה קשה מאוד ברשת החברתית הפופולרית. הוא החליט שהוא יוכל לענות בעצמו לשאלות הגולשים. דבר ראוי ומכובד, יש לציין, וגם אולי צורת הפוליטיקה הישירה האחרונה שנשארה. מצד שני, אם אתה כבר מאמץ את השיטה, אולי כדאי בכל זאת לקחת יועץ, שיעצור אותך רגע לפני שאתה כותב לגולש "טוב ביי".

האתר של מפלגת יש עתיד (יאיר לפיד)
אם זה העתיד, אז הוא לא משהו

אז אחרי פרשיית "טוב ביי", לפיד החליט לשים סוף לדומוקרטיה הישירה ובנה צוות אינטרנט מקצועי. בניגוד לאחרים, באתר של לפיד לא תמצאו חלק בשם "מדיה", שמרכז את הסיקור התקשורתי של המפלגה. במקום, תמצאו את "המסע שלנו" שכולל סרטוני וידיאו ותמונות מהאינסטגרם, כן, אינסטגרם של התנועה. בחדשות ועידכונים כבר יודעים לספר על הסקר מהיום בבוקר שצופה גדולות למפלגה. המסרים של התנועה בגדול, בולט, מתחלפים באלגנטיות, השיטוט באתר קל ונוח. לפיד אפילו מנהל בלוג אישי. 

הבעיה העיקרית של האתר היא המפלגה עצמה, מטבע הדברים - מדובר במפלגה חדשה שאפילו חברי מרכז אין לה. אין מידע על הרשימה של לפיד כי עדיין אין רשימה, לא תמצאו את מצע המפלגה כי אין מצע למפלגה.

מה שכן ניתן למצוא אלה סיכומים מפורטים של תוכניות המפלגה המתחלקים ל-4 חלקים. חלקם מפורטים יותר וחלקם פחות. חלק החינוך למשל בולט בפירוטו. ב"יש עתיד" אין מצע כמו שאתם רגילים למצוא באתרי המפלגות, יש במקום סיכום דברים והצהרות לעתיד. זהו כנראה העתיד של הפוליטיקה - פניה ישירה ופשוטה לבוחר. בכל נקודה תמצאו מצגת שאותה תוכלו להקרין לחברים או סתם לאנשים זרים. שורה תחתונה: חזית יפה, גם היתר סביר.

 ב"ה יהיה בסדר: האתר של ש"ס

האתר של מפלגת ש"ס עומד איפשהו באמצע. מצד אחד - הוא מעודכן בבחירות, יש בו מידע, הוא בנוי בערך כמו שאר האתרים עם סרגל כלים עליון ומידע וכתבות בתחתית. יש סרטוני וידיאו, יש דברים שכתבו נציגי המפלגה ויש מידע על סניפים והתפקדות. מצד שני - האתר עמוס באגים, לא עובד חלק, איטי ומסורבל וקשה מאוד למצוא מידע. הכי גרוע - יש סרגל פלאש. ש"ס הם לא היחידים שמשתמשים בשקץ הזה, אבל בזמן שבעולם כבר מתחילים לשכוח איך נראה התוסף המעצבן, אצלנו רק משתמשים בו יותר ויותר. הדבר גורם לאתר של ש"ס להרגיש איטי יותר מכל האתרים גם יחד. אבל נו, בלי פלאש, איך היינו רואים את הכתובית המתחלפת של "עם ישראל חי"? שורה תחתונה: יש תמונה גדולה של הרב עובדיה יוסף. צריך יותר מזה?

האתר של מפלגת ש
ב"ה

>> מצאנו את החיסרון הכי מעצבן של הגלקסי S3

>> הונאה בפייסבוק: "הצהרת פרטיות" מזויפת מציפה את הרשת החברתית