בדוגמה שלפנינו, אנחנו משתמשים בסרגל הכלים של Ask.com, אבל זה יכול להיות כל סרגל כלים שתלטני ומעצבן אחר, מהסוג שגם חוטפים את פונקציית החיפוש בדפדפן שלכם, משתלטים על הלשוניות החדשות ועוד. חשוב אגב, כצעד מניעתי, לשים לב שסרגלים אלה לרוב מוצעים במסגרת התקנות של תוכנות אחרות. שימו לב היטב מה אתם מתקינים אבל אם בכל זאת נדבקתם, הנה הדרך להסרה. זה כמו להסיר מסטיק שנדבק לנעל (רק יותר קל). 

צעד 1: הסרת הסרגל

הצעד הראשון, הוא להסיר את התוכנה. בלוח הבקרה (קיצור דרך להפעלה: מקש "חלונות" יחד עם האות R. בחלון שנפתח הקישו control ו-Enter), בחרו את "הוספה והסרת תוכניות" או Programs and Features בגרסאות מתקדמות יותר.

שם, חפשו את התוכנה שמייצגת את הסרגל (לעתים הם ינסו להתחבא מאחורי שמות מתחכמים כמו Search Protect או שמות שינסו להרתיע אתכם מלהסיר אותם - בכוונה). במקרה שלנו, העסק פשוט: Ask Toolbar. לחצו עם כפתור העכבר הימני, ובחרו ב"הסרה" או Uninstall.

צעד 2: איפוס הגדרות החיפוש

זהו? נפטרנו מהמזיק ? ממש לא. לרבים מהסרגלים הללו יש נטייה להשתלט על הגדרות החיפוש של הדפדפן שלכם, ו"לחטוף" לכם את מנוע החיפוש. כלומר שבמקום שתחפשו ישר בגוגל או בבינג, תשתמשו בנגזרת של מנוע החיפוש שנמצאת באתר של החברה שמפיצה את הסרגל. הם מרוויחים תנועה, אתם מרוויחים עצבים. אז איך מחזירים הגדרות לעצמן?

באקספלורר: לחצו על סמלון גלגל השיניים, ובחרו ב-"אפשרויות אינטרנט" Internet Options)). בחלון שנפתח לכו ללשונית "מתקדם" או Advanced, ושם לחצו על הכפתור איפוס או Reset. בחלון שייפתח, סמנו גם את התיבה "מחק הגדרות אישיות". אישור יחזיר לברירת המחדל את כל ההגדרות האישיות שלכם, כולל כל שינוי והגדרה אישית שעשיתם לרבות הגדרות אבטחה ופרטיות, ראו הוזהרתם.

בכרום: לחצו על סמל שלושת הקווים, ובחרו ב"הגדרות" או Settings. שם מצאו את הכפתור "ניהול מנועי חיפוש" (Manage Search Engine). בחלון שיפתח, לכו לשורה המייצגת את מנוע החיפוש המועדף עליכם, גוגל, בינג או מה שתרצו ולחצו על הכפתור הכחול "קבע כברירת מחדל" (Set As Default). לחצו על אישור וסגרו את לשונית ההגדרות.

בפיירפוקס: לחצו על הכפתור הכתום, בחרו ב"עזרה", ואז ב"מידע על פתרון בעיות" (Troubleshooting Information). שם בפינה הימנית של החלון שייפתח, תמצאו כפתור איפוס שכתוב עליו Reset Firefox. גם כאן, יופיע חלון אישור. שימו לב: אישור ימחק את כל ההגדרות האישיות שלכם, לרבות ססמאות וכל מידע אישי שמור.

צעד 3: ניקוי עמוק

ולבסוף – קצת אקונומיקה. כדי להסיר שאריות עקשניות של סרגלי כלים עקשנים במיוחד, נשתמש ב-ADW Cleaner, שבה השתמשנו גם בעבר. תוכנה זו מתמחה בהסרה של רוגלות, תוכנות פרסומיות, סרגלים ושאר מציקים. הורידו את התוכנה מהלינק, הפעילו את ההתקנה (התוכנה היא בצרפתית, אז לחצו על J’Accept – אישור). ולאחר סיום ההתקנה, התוכנה תפתח. חשוב! שמרו וסגרו את כל התוכנות והמסמכים שלכם לפני תחילת העבודה עם ADW, כי היא תבצע אתחול מחדש.

לחצו על Scan. אז ADW Cleaner תמצא את כל השאריות של התוכנות המזיקות שנמצאות אצלכם במחשב. במקרה שלנו, כפי שתראו בתמונה, ADW מצאה את השאריות של הסרגל של Ask והן מסומנות להשמדה. כעת כל מה שנותר לעשות הוא ללחוץ על Clean. להזכירכם, בסיום התהליך, ADW תאתחל את המחשב שלכם אוטומטית – אז וודאו לפני הלחיצה על Clean ששמרתם וסגרתם כל תוכנה אחרת פתוחה.

זהו, לאחר האתחול אתם אמורים להיות נקיים מכל סרגל בלתי רצוי.

לכל המדריכים