כריסטופר קוך, קנה ביטקוין ונהיה מיליונר (צילום: Fredrik Lauritzen / NRK)
שואו מי ד'ה מאני. כריסטופר קוך | צילום: Fredrik Lauritzen / NRK

סטודנט נורווגי בשם כריסטופר קוך, לא ציפה לגרוף רווח גדול על ההשקעה בסך 150 קרונות, או כ-21 דולר, שביצע ב-2009 על המטבע הווירטואלי ביטקוין. השנה הוא כבר קנה בכסף הזה דירה בבירת המדינה, ועוד נשאר לו סכום מכובד מאוד להמשך, כך לפי דיווח של אתר רשות השידור הנורווגית, NRK.

בואו לפייסבוק של נקסטר

ב-2009 כתב קוך במסגרת לימודיו באוניברסיטת אוסלו עבודה בנושא הצפנה, ונתקל במסגרת התחקיר בפרויקט חדש בשם ביטקוין, שהתיימר להשתמש בהצפנה חזקה מאוד לשם יצירת מערכת מוניטרית עצמאית ולא מפוקחת. לשם השעשוע הוא קנה 5,000 מטבעות וירטואליים בסכום האמור ועד מהרה שכח מהם.

מטבע וכרטיס אשראי של ביטקוין(צילום: זאק קופלי)
להיט עולמי. ביטקוין

בתחילת 2013, כאשר עלה ביטקוין לכותרות בעקבות עליית שערים דרמטית וסכסוכי האקרים שהביאו לתקיפת בורסות וירטואליות שלו, נזכר קוך ברכישה שביצע בשלהי העשור הקודם ומצא את הפרטים הדרושים כדי לקבל חזרה את הגישה לסכום השכוח. להפתעתו, הוא גילה שבעקבות עליית שווי המטבע האינטרנטי אל מעל 100 דולר ליחידה שווה הסכום שבידיו כ-5 מיליון קרונות, או כמעט מיליון דולר.

קוך פדה מטבעות בסכום של כ-1.1 מיליון דולר וקנה בהם דירה באחת השכונות היוקרתיות של אוסלו. מאז הוא צופה איך כספו ממשיך לתפוח עם עליית מחיר הביטקוין, שכיום עומד כבר על יותר מ-200 דולר ליחידה.

>> היסטוריה: התינוקת הראשונה בעולם שנרכשה בכסף וירטואלי

>> הגולש הבחין: אייקון ההורדות ב-iOS 7 נראה כמו היטלר