קסידי וולף, מיס Teen USA
"הייתי בהלם". קסידי וולף

 

ריגול דרך האינטרנט הוא אחת התופעות המדאיגות שפושות בעולם בשנים האחרונות. בשבוע שעבר הודיעה הבולשת הפדרלית בארה"ב (FBI) על מבצע במסגרתו נעצרו 90 האקרים ב-19 מדינות בחשד למעורבות במזימת ריגול וסחיטה באמצעות רושעה (תוכנה זדונית) בשם Blackshades.

התוכנה, שנמכרה בשנתיים האחרונות לפושעי רשת במחיר של החל מ-40 דולר, מאפשרת לנוכלים להשתלט על מחשבים שאליהם הצליחו להחדיר את התוכנה, לשלוט עליהם, להפעיל את אמצעי הלכידה שלהם - מיקרופונים ומצלמות, ואף לגשת למידע שעל הכוננים שלהם ולנטר את פעולות ההקלדה של המשתמש במטרה לגנוב סיסמאות.

עוד ב-NEXTER:

אחת הנפגעות המפורסמות מהרושעה הזו היתה קסידי וולף, נערת היופי של ארה"ב (Miss Teen USA). במרץ האחרון, היא קיבלה מייל מאדם שהצליח להחדיר את התוכנה למחשב הפרטי שלה ואסף ממנו תמונות שלה במשך שנה. בראיון למגיש CNN המוערך אנדרסון קופר, לרגל לכידת רשת הפושעים שהפעילו את התוכנה, היא אמרה כי "זה כל כך נהדר לשמוע שהם (ה-FBI) מעלים את זה ומביאים מזור לנושא חשוב כזה, כי אני יודעת איך זה מרגיש לחוות דבר כזה".

עוד סיפורים, סרטונים ותמונות בפייסבוק של NEXTER

קסידי וולף, מיס Teen USA (צילום: nbc)
"תעשי מה שאני אומר או שאשחרר כל תמונה שלך שיש לי" | צילום: nbc

וולף, שסיפורה נחשף לראשונה בקיץ שעבר, סיפרה לקופר כי "כשקיבלתי לראשונה את המייל, בלילה בו גיליתי שזה קרה, הייתי בהלם. הוא שלח לי מייל עם שלוש אפשרויות שאמרו: תעשי מה שאני אומר או שאשחרר כל תמונה שלך שיש לי, והיו לו תמונות רבות שהוא צילם דרך מצלמת הרשת שעל המחשב שלי. ראיתי את הטלוויזיה שלי, את הווים שעליהם אני תולה את התיק שלי כשאני חוזרת הביתה מבית הספר - ידעתי שזה היה חדר השינה שלי וידעתי שזה צולם ממצלמת הרשת שלי".

קסידי וולף, מיס Teen USA
התוכנה נמכרת ב-40 דולר בלבד ומאפשרת לפרוץ למחשבים של אחרים

למרות ההלם, לא היססה וולף לפנות לרשויות: "יצרנו קשר עם המשטרה עוד בלילה הראשון ועם ה-FBI ביום המחרת", היא אמרה. תוך זמן קצר הודיעו לה גופי האכיפה כי יש להם חשוד במעשה, אותו הכירה מבית הספר, אך הוסיפו כי טרם עצרו אותו. ככל הנראה, הם המתינו עם המעצר עד לרגע בו יוכלו לעצור את כל רשת המפעילים בו-זמנית וללא התראה, כך שאף אחד מהם לא יבין כי עלו על עקבותיהם ולא יספיק להשמיד ראיות.

מאז המקרה, אומרת וולף, "הלכתי ודיברתי בבתי ספר רבים עם בחורות ובחורים בגילי, כי אני מרגישה שזו קבוצת הגיל שאיתה אני רוצה לחלוק את סיפורי, כי אנחנו התמימים שלא מאמינים שזה יכול לקרות". לאותם צעירים היא מסבירה כי עליהם "להיזהר במה שעושים על ומסביב למחשב, לחסום את מצלמת הרשת במדבקה, למחוק היסטוריית גלישה, עוגיות, להיזהר עם הסיסמאות - יש לי הרבה טיפים".

היא מדגישה כי "זה חדר השינה שלך - החלל הפרטי ביותר שלך. זה המקום בו אתה אמור להרגיש בטוח, ולחשוב שמישהוא צפה בי בחדר השינה שלי במשך שנה והשיג את כל הרגעים האינטימיים ביותר שלי, שיחות שלי עם אמא שלי ואחי, שהוא ידע הכל על החיים שלי - זה מטורף שלמישהוא יכולה להיות גישה לכל זה".

צפו בקטע מהראיון: