ביטקוין (צילום: George Frey, GettyImages IL)
הסוף מתקרב? ביטקוין | צילום: George Frey, GettyImages IL

ימים קשים עוברים על המטבע הווירטואלי שסחף את העולם בסערה. לאחר פשיטת הרגל של בורסת הביטקוין Mt. Gox, מוסד נוסף שאחסן מטבעות מסוג ביטקוין, אשר נקרא Flexcoin, סוגר את שעריו בעקבות פריצה לשירות וגניבת כמות גדולה של מטבעות.

היקף האבדן אמנם אינו משתווה לזה של Mt.Gox, ונאמד ב-895BTC בלבד, המהווים כ-620 אלף דולר, אך עדיין מדובר במכה קשה עבור Flexcoin אשר תיאלץ לסגור את שעריה ולמצוא דרכים כלשהן לפצות חלק מהמשתמשים שניזוקו.

אפקט הדומינו

לדברי Flexcoin, השוד המקוון התרחש ב-2 במרץ, כאשר האקרים הצליחו לפרוץ לארנקים הוירטואליים המאוחסנים על ידי החברה ולהעביר משם 895BTC. בעוד החברה ואף המשתמשים ברשת יכולים לעקוב אחר התנועה של המטבעות ברשת הביטקוין, לא ניתן לדעת את מקור כתובות הארנק החדשות אליהן המטבעות הועברו, או את זהות התוקפים כתוצאה מכך. מדובר באחד מהחסרונות הגדולים ביותר של מטבע הביטקוין, שכן ללא פיקוח על תנועתו ועל זהותם של האנשים הסוחרים בו, יהיה קשה מאוד, עד בלתי אפשרי לאתר גם את הגורמים העומדים מאחורי גניבות מסוג כזה.

אוטום רדקה, מנכ"לית בורסת ביטקוין שמתה
"המומים ועצובים". אוטום רדקה

״ל-Flexcoin אין משאבים, נכסים או כל דרך אחרת לשרוד את ההפסד הזה. אנחנו סוגרים את הדלתות שלנו באופן מיידי״, כך נמסר מ-Flexcoin. למרות זאת, משתמשים מסויימים ישמחו לגלות שהחברה החזיקה מספר מטבעות בארנקים ״קרים״, אשר אוחסנו אופליין ומחוץ להישג ידם של ההאקרים. ב-Flexcoin אמרו כי המטבעות המאוחסנים בארנקים הללו לא נפגעו, וניתן לאחזר אותם באמצעות תהליך אימות זהות. עבור המשתמשים האחרים אין בשורות טובות, שכן תנאי השימוש של Flexcoin מבהירים כי החברה אינה אחראית לאבדן של מטבעות ביטקוין.

גם בנקים הסוחרים בכסף "רגיל" קורסים

כאמור, לא מדובר בבורסת הביטקוין הראשונה שנסגרת בתקופה האחרונה כתוצאה מאיבוד מאסיבי של מטבעות וירטואליים. רק בשבוע שעבר, הכריזה אחת מבורסות הביטקוין הגדולות ביותר, Mt. Gox היפנית על פשיטת רגל וסגרה את שעריה. בניגוד ל-Flexcoin, האבדן של Mt. Gox היה כבד הרבה יותר ונאמד בכ-850 אלף מטבעות וירטואליים, אשר ערכם נאמד כיום בכ-550 מיליון דולר. בדומה ל-Flexcoin, גם המשבר של Mt. Gox התחיל כתוצאה מפגמים במערכת אשר אפשרו גניבה של מטבעות על ידי האקרים.

וגם:
>> האם iOS 8 תחזיר את השימוש במשיבון?
>> פייסבוק בוחנת רכישה של חברת מזל׳׳טים; מי ברשימת החיסול?

מה הרג את המנכ"לית?

מלבד הצרות הווירטואלית, חוותה השבוע קהילת ביטקוין טרגיה אנושית קשה. אוטום רדקה, מנכ"לית אמריקאית של חברה מסינגפור הסוחרת במטבע וירטואלי, First Meta, מתה בנסיבות מסתוריות, כשהיא בת 28 בלבד. "משטרת סינגפור הודיעה לי על מותה", אמר אחד מבכירי החברה לוול סטריט ג'ורנל, והוסיף: "נסיבות המוות עדיין בחקירה". 

"אנחנו המומים ועצובים מהאובדן הטראגי של החברה והמנכ"לית שלנו אוטום רדקה. אנחנו מוסרים תנחומים למשפחה, חברים ואהובים. היא תחסר לכולם", נכתב בהודעה קצרה באתר החברה. בינתיים שמועות פחות רשמיות מדברות על כך שמדובר בהתאבדות, אך אלה כמובן לא אושרו על ידי אף גורם רשמי. 

לידיעה המקורית באתר Geektime