אונס
ספרים על אונס קטינות בין אגדות ילדים. אילוסטרציה

אגדות לילדים לצד ספרים פורנוגרפיים המתארים סוגים שונים של יחסים מיניים, כולל כאלה האסורים לפי החוק - זה מה שמופיע בחיפוש ספרים פשוט למדי בחנויות גדולות ברשת, כך העלה תחקיר של העיתון הבריטי דיילי מייל.

העיתון מצא שחיפושים תמימים לכאורה בחנויות ספרים וירטואליות מניבות תוצאות מטרידות, העלולות לחשוף ילדים לתכנים שאינם ראויים ואף לעודד סוטים מסוגים שונים. חיפוש המילה daddy (אבא), לדוגמא, הציגה באתר חנות הספרים של אמזון 73 כותרי פורנוגרפיה, כולל כאלה שעוסקים בגילויי עריות שאחד מהם אף מוצע להורדה חינם. בחנות הספרים הבריטית WHSmith הוצגו 64 כותרים פורנוגרפיים לאותו חיפוש, ביניהם כאלו שעסקו באונס ובעילת חיות. בחנות של בארנס אנד נובל הוצגו 30 כותרים פורנוגרפיים לחיפוש התמים. כל הספרים הוצגו לצד ספרים לילדים בחיפוש רגיל ללא יכולת לסנן את הכותרים הלא ראויים.

בואו לפייסבוק של נקסטר

לדברי העיתון, רוב הספרים שנמצאו מפרים את תנאי השימוש של האתרים בהם הם מוצגים. אך כאשר פנה העיתון לחנויות לצורך תגובה, היתה התשובה הנפוצה הפלת האשמה על גורמים חיצוניים. אמזון והחנות הבריטית טענו שתיהם כי אינן מוכרות את הספרים, אלא מציגות אותן כחלק משיתופי פעולה עם חנויות חיצוניות לספרים אלקטרוניים. בארנס אנד נובל ציינה כי היא החלה בהסרת הספרים מייד כאשר נודע לה דבר קיומם. כולם הוסיפו שאין באפשרותם למנוע לחלוטין את הישנות התופעה, מאחר והם מאפשרים לסופרים עצמאיים להפיץ דרכם ספרים ללא צורך בתהליך אישור ובדיקה המסנן את התוכן. כך, סופרים חובבים שאינם טורחים לסמן את הספר כ"למבוגרים בלבד" עשויים להגיע לתוצאות החיפוש הכלליות.

בישראל מצב כזה אפשרי הרבה פחות, שכן באתרי הספרים האלקטרוניים בישראל לא מוצעים שירותי הפצה עצמאיים לסופרים, אלא רק להוצאות לאור, או לחילופין לסופרים העובדים בשיתוף עם החנויות ולכן עוברים תהליך בדיקה.