יום רביעי, 29 ביולי 2015, י"ג אב תשע"ה - זה התאריך בו תשחרר מיקרוסופט את "מערכת ההפעלה האחרונה" שלה, Windows 10, כך הודיעה החברה לפני הצהריים (ב'), בפוסט בבלוג מערכת ההפעלה שלווה בהודעה מוקלטת בקולה של ג'ן טיילור, השחקנית המגלמת את קולה של העוזרת הווירטואלית המגיעה עם מערכת ההפעלה החדשה, קורטאנה.

 

קורטאנה מכריזה על מועד שחרור חלונות 10 (צילום: יאיר מור, NEXTER)
קורטאנה מכריזה על מועד שחרור חלונות 10 | צילום: יאיר מור, NEXTER

חלונות 10 צפויה להיות הגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה במתכונתה הנוכחית, ואחריה תעבור מיקרוסופט למודל של עדכוני מערכת תדירים וקבועים במקום גרסה גדולה פעם בכמה שנים. מצד שני, היא תהיה הראשונה שתהיה זמינה לכל סוגי המכשירים - החל מטלוויזיות ומסכים גדולים, דגך מחשבים וטאבלטים, עבור בסמארטפונים וכלה במשקפי מציאות רבודה ומכשירים חסרי מסך כמו רובוטים ומכשירי חשמל ביתיים.

ב-29 ביולי תשוחרר גרסת המערכת למחשבים וטאבלטים - כלומר: כל מה שמבוסס על מעבדי אינטל. גרסאות לסמארטפונים, טלוויזיות ומכשירים חסרי מסך צפויות לצאת מאוחר יותר, כאשר המועדים המדויקים לגרסאות אלו טרם הוכרזו.

בעלי מחשבים המריצים עותקים חוקיים של חלונות 7 או 8 יוכלו לשדרג לחלונות 10 חינם עד תום שנה מיום שחרורה. לאחר מכן תעלה רכישת רישיון למערכת החדשה מעל 100 דולר - מחיר גבוה מזה של חלונות 8 בעת השקתה. כדי לוודא שכמה שיותר משתמשים ישדרגו בתקופת השדרוג החינמי החלה החברה להציג למשתמשי חלונות 7 ו-8 ברחבי העולם הודעות על זכאותם לשדרוג. ההודעות קופצות בעת עבודה על המחשב ומציעות למשתמשים "להירשם" לשדרוג החינמי - הרשמה שמשמעותה היא לא יותר מקבלת תזכורת להורדת העדכון כשייצא בקיץ.