הסיסמה מתה, תחי הסיסמה! בשבוע שעבר חשפה מיקרוסופט כי ייתכן שבגרסאות עתידיות של ווינדוס לא נצטרך לזכור סיסמה כדי לאשר את זהותנו.

בפוסט שעלה לבלוג הרשמי של ווינדוס הודיעו דונה סארקר וברנדון לבלאנק על שחרור גרסה חדשה של מערכת ההפעלה ווינדוס 10 למשתתפים בתוכנית בדיקות הבטא של החברה. בין העדכונים בגרסה החדשה צוין כי מי שמשתמש בווינדוס 10 S - גרסה "קלה" המיועדת לעמדות עבודה ומחשבי תלמידים בבתי ספר - לא יידרש יותר להזין את הסיסמה שלו בכניסה למערכת.

אלא שזה לא אומר שלא צריך יותר להקליד סיסמאות. במקום זה, כל משתמש יוכל להוריד לסמארטפון שלו את אפליקציית Microsoft Authenticator ולהזדהות בה באמצעות שם המשתמש והסיסמה שלו פעם אחת. לאחר מכן, בכל כניסה למחשב הוא יקבל דרכה בסמארטפון סיסמה חד-פעמית, שאותה יצטרך להזין במחשב כדי להיכנס.

הזיהוי באמצעות סיסמה חד-פעמית אמור להיות מאובטח יותר מאשר סיסמה רב-פעמית, שכן אנשים נוטים לבחור סיסמאות קלות לניחוש ולהשתמש באותן סיסמאות לחשבונות רבים. כך, אם חשבון אחד נפרץ, כל האחרים יכולים גם הם להיפרץ. סיסמאות מתחלפות, שתקפות רק לכמה דקות ומגיעות בסמס או אפליקציה שנמצאת על סמארטפון שמזוהה עם המשתמש, מאפשרות אימות זהות בלי לזכור קוד מסוים.

האפשרות החדשה תוצע במקביל לזיהוי באמצעות טביעת אצבע או זיהוי פנים במחשבים הכוללים חיישנים מתאימים.

כרגע, כאמור, בוחנת מיקרוסופט את האפשרות הזו עם בעלי מחשבים שמשתתפים בבחינת גרסאות עתידיות לגרסה ה"קלה" של מערכת ההפעלה. בעתיד, ייתכן בהחלט שהיכולת תתווסף גם לגרסה המלאה של ווינדוס 10.